Největší čínská filmová hvězda záhadně zmizela. Stala se obětí režimní kampaně proti zhýralosti? | info.cz

Články odjinud

Největší čínská filmová hvězda záhadně zmizela. Stala se obětí režimní kampaně proti zhýralosti?

Kde je Fan Bingbing? Kam zmizela největší a nejlépa placená hvězda čínského filmu? Proč není v televizi ani nenapsala nic na sociální síť Twitter, kde má miliony fanoušků? Proč mizí její jméno z plakátů, reklam i zmínek v obchodech až se zdá, jako by snad ani neexistovala?

Minulou neděli oslavila 37 let Fan Bingbing. Neznámější a také nejlépe placená čínská herečka, která má v Číně postavení národní celebrity. Není navíc zcela neznámá ani na západě. Vystupovala po boku slavných amerických herců ve filmu X-Men a teď by měl jít do kin další film s Brucem Willisem a Adrienem Brodym. Její fanoušci očekávali velké oslavy a zmínky v médiích. Nekonalo se ale nic.

Herečku nikdo už několik měsíců neviděl a sama jako by se ztrácela z reality. Její jméno mizí z plakátů na plánovaný film s Brucem Willisem, odloženo bylo natáčení dalšího filmu, kde měla vystupovat. Její jméno prý zmizelo i z reklam na její starší filmy a z obchodů, které je využívaly v reklamě. Stejně tak zmizela z reklam některých firem včetně australského výrobce vitamimů Swisse Wellness, kterému měla pomoci a také pomohla prorazit na čínském trhu.

Oficiálně nikdo nic neoznámil a nic neví. Fan Bingbing ale byla zřejmě uvězněna či jinak potrestána čínskými úřady za daňové úniky. Jde o akci vládnoucí komunistické strany, která má zvýšit příjem z daní a zároveň ukázat, že si stát dokáže došlápnout i na bohaté a slavné sportovce, umělce a herce. A zároveň donutit velká filmová studia k tomu, aby platila vyšší daně, a více se věnovala propagaci těch „správných“ komunistických hodnot.

V případ Fan Bingbing ovšem vše začalo pokusem o pomstu. Bývalý slavný televizní moderátor Cchuej Jung-jüan zveřejnil na sociální síti dvě smlouvy, které měla mít Fan Bingbing na vystupování ve filmu Mobilní telefon 2. Jedna byla na 10 milion jüanů, druhá na 50 milionů jüanů. První byla pro úřady, tedy s placením daní, druhá načerno, s nezdaněným příjmem. Šlo o běžnou praxi v čínském zábavním průmyslu nazývanou „smlouvy jing a jang“.

Cchuej Jung-jüan mířil na film Mobilní telefon 2. Jeho zápletka se totiž točí kolem příběhu televizního moderátora, který má poměr se svou asistentkou. Tu měla hrát přávě Fan. Chchuej se zřejmě poznal v postavě moderátora  – i když tvrdil, že nic takového rozhodně nění pravda – a snažil se film zastavit a znemožnit jeho tvůrce i herce. Celá aféra se rozběhla na sociálních sítích a úřady zasáhly proti těm, kteří se ve filmovém průmyslu vyhýbají daním.

Velká filmová studia pak přislíbila „dobrovolně“ platit státu určitou částku za každý vyrobený film a televizní seriál a čínské úřady zavedly omezení platů filmových hvězd. Filmaři byli v médiích obviněni z toho, že se „modlí k penězům“ – mimochodem, poslední známý roční příjem Fan Bingbing je podle časopis Forbes 17 milionů dolarů v roce 2016 – a „křiví hodnoty společnosti“. Podle úřadů ale mají naopak bojovat proti prosazování „negativní hodnot“ a vytvářet pozitivní energii.

Mzdy herců už nyní nesmí tvořit více než 40 procent nákladů filmu, z celkové sumy vyplacené na odměny hercům nesmí hlavní představitel hlavní role dostat více než 70 procent, uvedla čínská státní tisková agentura Nová Čína. Dosud prý tvořily náklady na filmové hvězdy u největších filmů 50 – 80 procen jejich celkových nákladů. Podle novin South China Morning Post klesla po ohlášení omezení platů herců cena veřejně prodávaných akcií čínských filmových společností na burze o 17.9 procenta.

Oficiálně vše vypadá jako reakce na pobouření veřejnosti po vystoupení Cchueje Jung-jüana a diskusi o platech filmových a dalších hvězd. Čínské úřady kvůli tomu dokonce ustavily speciální skupinu, která se má zabývat daňovými úniky hvězd a vyšetřovat lidi, kteří placení daní obcházejí i metodami, které se často dají označit v podstatě za legální. Jenže podle hongkongského deníku South China Morning Post šlo ale o reakci na něco jiného. Čínské daňové úřady se totiž už dlouho na zadání z vedení strany pokušely najít něco na čínské herce, sportovce a modelky, ale nic nenašly. Pak různé stání úřady spojily své síly, využily „veřejného hněvu“a dostavily se výsledky.

Sama Fan Bingbing je prý nyní „pod kontrolou“ úřadů a „přijala (vynesené) právní rozhodnutí“, cituje britský deník The Guardina čínský list Zhōngguó Zhèngquàn Bào, tedy deník zabývající se cennými papíry a veřejně obchodovanými firmami. V článku se neobjevila žádná zmínka o tom, co měla Fan Bingbing udělat a po pár hodinách zmizel z internetové stránky novin. Případy článků, které pojednávají o ekonomických skandálech a problémech firem i jednotlivců, a pak po zásahu cenzurů zmizí z internetu, nejsou v Číně ojedinělé. Často tyto stažené články vycházejí zřejmě z dobrých zdrojů a uvádějí informace, které jsou jinde nedosažitelné.

Nic úplně neobvyklého navíc není v Číně ani to, že někdo zmizí v rámci vyšetřování korupce či dalších hospodářských trestných činů a nikdo nedokáže říci, co se mu stalo, zda je zadržen, zatčen nebo jinak potrestán, a kdy mu trest skončí. Ostatně to se stalo i představiteli v Česku známé společnosti CEFC. Že ale něco takového úřady použijí i proti nejslavnější čínské herečce si dokázal představit jen málokdo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud