Nenávist vůči migrantům v Řecku. Drsný útok na chlapce oživil diskuzi o právech běženců | info.cz

Články odjinud

Nenávist vůči migrantům v Řecku. Drsný útok na chlapce oživil diskuzi o právech běženců

V Řecku, které v posledních třech letech čelí zvýšenému náporu migrantů, uvízly tisíce lidí mířících do západní Evropy za novým životem. Z příchodu běženců jsou mnozí obyvatelé Řecka zoufalí a jejich frustrace využívají krajně pravicové skupiny, které se snaží migranty ze země za každou cenu vyhnat. Nepřátelskou atmosféru naposledy podpořil násilný útok na chlapce z Afghánistánu, po kterém se v zemi rozpoutala debata o tom, jaká práva mají migranti v Řecku vůbec mít.

Bouřlivou diskusi vyvolal nedávný útok na 11letého afghánského chlapce a jeho rodinu na předměstí Athén. Ve tři hodiny v noci začali útočníci házet do okna Amirovy ložnice kameny a láhve od piva, ke kterým přidali i vzkaz, aby z Řecka s příbuznými odešel.

„Kameny létaly bez přestání. Říkala jsem si, že umřeme,“ popsala strašlivou noc řecké policie matka Amira. Útočníci se zaměřili na afghánského chlapce poté, co měl při oslavách dne Ochi 28. října nést řeckou vlajku. Privilegium vyhrál v soutěži, kterou zorganizovali jeho učitelé, státní symbol však škola mladému Afghánci nakonec nesvěřila a namísto něj mu dala do rukou jen malý školní znak.

Útok se v zemi stal prvním zločinem z nenávisti namířeným proti nezletilému migrantovi a vyžádal si silnou kritiku OSN a dalších humanitárních organizací, které mají obavy, že se v Řecku začne výrazněji šířit rasismus. K odpovědnosti za útok se totiž přihlásila nová pravicově extremistická skupina Krypteia, která hlásá, že bude „bojovat, dokud neodejde poslední nelegální migrant“.

A zatímco OSN vyzývá k uklidnění situace, v zemi se rozpoutala debata o tom, jaká práva by měli mít žadatelé o azyl, kteří v Řecku uvízli a nemohou se dostat dál do Evropy. Obyvatelé Athén, které oslovil německý server Deutsche Welle, nejsou z příliš vstřícného postoje k uprchlíkům nadšení.

„Mohou tu jíst a spát. Kromě toho by však uprchlíci neměli mít stejná práva jako Řekové. Nemělo by jim být dovoleno přisvojovat si řecké symboly a hodnoty,“ řekl pro DW důchodce Evangelos Dangalakis s tím, že by uprchlík neměl nést národní vlajku, jako tomu mělo být v případě 11letého Amira. „Je to právo, které by mělo být dovoleno pouze Řekům,“ dodává.

Podobně to vidí také George, který Deutsche Welle odmítl sdělit své příjmení. „Jak může muslim držet vlajku s křížem? A jak může nějaký migrant dokonce usilovat o to, aby měl stejná práva jako místní obyvatelé, když se sám odmítá asimilovat a vidí nás jen jako odrazový můstek do jiného místa určení?“ ptá se obyvatel Athén.

Stejně jako tisíce dalších uprchlíků, kteří se v posledním roce dostali z Turecka na řecké ostrovy, i rodina Amira odmítla politický azyl v Řecku s vidinou, že se jim podaří dostat do Německa, kde mají příbuzné.

Odmítavý postoj vůči migrantům není v Řecku nic nového, s dalším nárůstem jejich počtu však experti varují před dalšími útoky extremistických krajně pravicových stran a uskupení. Na počátku letošního roku vydala Helénská liga lidských práv zprávu, podle které se po letech nečinnosti začala neonacistická strana Zlatý úsvit znovu snažit o nábor a výcvik nových „protiimigračních jednotek“.

Podle policejního vyšetřování útoku na Amira je právě Krypteia zřejmě násilnou odnoží strany Zlatý úsvitu, jejíž podpora v posledních měsících sílí. Dosud nebyl kvůli napadení nikdo zadržen, policie však Amirovu rodinu přestěhovala na bezpečnější místo v Athénách.

„Tento incident nás bohužel uvrhnul do špatného světla a znamená špatný okamžik pro Řecko a řecký lid. Něco se s tím musí dělat,“ tvrdí právník a ochránce lidských práv Panagiotis Armamentos.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud