Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Není hodna svého jména.“ USA jako první stát v historii odešly z Rady OSN pro lidská práva

„Není hodna svého jména.“ USA jako první stát v historii odešly z Rady OSN pro lidská práva

Spojené státy oznámily odchod z Rady pro lidská práva. Jeden z nejdůležitějších orgánů OSN totiž považují za otevřeně protiizraelský a pokrytecký. Zástupkyně USA při OSN Nikky Haleyová dle agentury AP uvedla, že Rada není hodna svého jména. Krok Američanů byl opatrně očekávaný kvůli předchozí setrvalé kritice z jejich strany. Žádný jiný stát orgán dosud dobrovolně neopustil.

USA podle Halleyové odcházejí z i proto, že žádná jiná země „neměla odvahu se přidat k našemu boji“ za přeměnu „pokryteckého tělesa sloužícího vlastním zájmům“. „Tento krok neznamená zřeknutí se našich závazků v oblasti lidských práv,“ zdůraznila velvyslankyně.

Server Bloomberg připomíná, že Rada, která v rámci OSN funguje od roku 2006, v pondělí na začátek svého zasedání řešila přístup americké administrativy k migrantům. Úřady v USA jsou pod palbou kritiky kvůli odebírání jejich dětí – za posledních zhruba šest týdnů bylo takových případů přes dva tisíce. Trumpova administrativa sice tvrdí, že za svůj postup nenese odpovědnost, praxe ale vzbudila takovou nevoli, že ji kritizovala dokonce i první dáma Melania Trumpová.

Odchod USA z Rady pro lidská práva byl široce očekávaný. Zástupci Spojených států orgán opakovaně kritizují kvůli údajně otevřeně protiizraelským postojům. Haleyová to loni označila dokonce za patologickou kampaň. Dnes údajnou zaujatost a jednostrannost vytýkala Radě znovu. Postup orgánu v citlivé otázce palestinsko-izraelského konfliktu je nicméně terčem výhrad i od dalších členů.

Kritika zaznívá i kvůli faktu, že členy Rady jsou státy, které mají s dodržováním lidských práv samy enormní potíže. USA za vlády George Bushe kvůli tomu Radu zcela bojkotovaly. USA poté ve skupině zasedly za vlády Baracka Obamy, který věřil, že z orgánu udělá účinnější nástroj na ochranu lidských práv ve světě.

UNHRC sídlí v Ženevě a má 47 členů, které volí na tři roky Valné shromáždění OSN. Vznikla v roce 2006 jako nástupce Výboru OSN pro lidská práva (UNCHR). Rada úzce spolupracuje s Úřadem vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jímž je v současnosti Zajd Raad Husajn. Ve dvanáctileté historii Rady OSN pro lidská práva zatím žádná členská země orgán neopustila dobrovolně.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744