Články odjinud

„Není hodna svého jména.“ USA jako první stát v historii odešly z Rady OSN pro lidská práva

„Není hodna svého jména.“ USA jako první stát v historii odešly z Rady OSN pro lidská práva

Spojené státy oznámily odchod z Rady pro lidská práva. Jeden z nejdůležitějších orgánů OSN totiž považují za otevřeně protiizraelský a pokrytecký. Zástupkyně USA při OSN Nikky Haleyová dle agentury AP uvedla, že Rada není hodna svého jména. Krok Američanů byl opatrně očekávaný kvůli předchozí setrvalé kritice z jejich strany. Žádný jiný stát orgán dosud dobrovolně neopustil.

USA podle Halleyové odcházejí z i proto, že žádná jiná země „neměla odvahu se přidat k našemu boji“ za přeměnu „pokryteckého tělesa sloužícího vlastním zájmům“. „Tento krok neznamená zřeknutí se našich závazků v oblasti lidských práv,“ zdůraznila velvyslankyně.

Server Bloomberg připomíná, že Rada, která v rámci OSN funguje od roku 2006, v pondělí na začátek svého zasedání řešila přístup americké administrativy k migrantům. Úřady v USA jsou pod palbou kritiky kvůli odebírání jejich dětí – za posledních zhruba šest týdnů bylo takových případů přes dva tisíce. Trumpova administrativa sice tvrdí, že za svůj postup nenese odpovědnost, praxe ale vzbudila takovou nevoli, že ji kritizovala dokonce i první dáma Melania Trumpová.

Odchod USA z Rady pro lidská práva byl široce očekávaný. Zástupci Spojených států orgán opakovaně kritizují kvůli údajně otevřeně protiizraelským postojům. Haleyová to loni označila dokonce za patologickou kampaň. Dnes údajnou zaujatost a jednostrannost vytýkala Radě znovu. Postup orgánu v citlivé otázce palestinsko-izraelského konfliktu je nicméně terčem výhrad i od dalších členů.

Kritika zaznívá i kvůli faktu, že členy Rady jsou státy, které mají s dodržováním lidských práv samy enormní potíže. USA za vlády George Bushe kvůli tomu Radu zcela bojkotovaly. USA poté ve skupině zasedly za vlády Baracka Obamy, který věřil, že z orgánu udělá účinnější nástroj na ochranu lidských práv ve světě.

UNHRC sídlí v Ženevě a má 47 členů, které volí na tři roky Valné shromáždění OSN. Vznikla v roce 2006 jako nástupce Výboru OSN pro lidská práva (UNCHR). Rada úzce spolupracuje s Úřadem vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jímž je v současnosti Zajd Raad Husajn. Ve dvanáctileté historii Rady OSN pro lidská práva zatím žádná členská země orgán neopustila dobrovolně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud