Články odjinud

Nové napětí mezi Moskvou a Washingtonem. USA podle Kremlu útočily na ruskou základnu s drony

Nové napětí mezi Moskvou a Washingtonem. USA podle Kremlu útočily na ruskou základnu s drony

Napětí mezi Moskvou a Washingtonem opětovně přiživil incident ze začátku roku. Kreml dnes označil za velmi znepokojivou informaci ruské armády, že na ruskou základnu v Sýrii tehdy zaútočila skupina dronů řízených z amerického letounu. Podle mluvčího Dmitrije Peskova není vyloučeno, že kauza bude předmětem rozhovoru prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa, kteří se mají 11. listopadu sejít v Paříži na okraj oslav 100. výročí ukončení první světové války.

Informaci o údajném útoku na leteckou základnu Hmímím, který se měl uskutečnit počátkem letošního ledna, sdělil novinářům náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Dne 6. ledna podle něj podnikly nepřátelské drony masivní útok na Hmímím a také na ruskou námořní základnu Tartús.

Útok podle Fomina provedlo třináct dronů. Když narazily na radiový protiútok ruské protivzdušné obrany, přešly útočící stroje na ruční řízení vedené z amerického letounu Poseidon 8. Ruská obrana podle Fomina drony zničila.

"Jsou to nepochybně znepokojivé informace, náležitou analýzu provedou naši vojáci," řekl novinářům Peskov. Později dodal, že analýza už provedena byla. "Veškeré detaily může poskytnout jen armáda," konstatoval mluvčí. Nelze vyloučit, že kauza bude projednána na setkání Putina s Trumpem v Paříži, řekl Peskov v odpovědi na dotaz o možných politických následcích údajného incidentu.

Spor i o rakety v Evropě

třecích ploch mezi USA A Ruskem je v poslední době celá řada. Nejvýraznější roztržka se v posledních dnech rozhořela kvůli oznámenému záměru Bílého domu odstoupit od od odzbrojovací smlouvy INF z roku 1987.

Prezident Vladimir Putin na to konto důrazně varoval evropské státy, že pokud by následně souhlasily s rozmístěním nových amerických raket, dočkaly by se odvety ze strany Ruska.

"Evropa se vystaví nebezpečí možného odvetného úderu Ruska, pokud bude souhlasit s rozmístěním amerických raket na svém území," citovala Putina státní agentura TASS. Jestli se tak přece jen stane, odpoví podle prezidenta Rusko stejně.

 

Články odjinud