Novičok opět na scéně. Dvojice Britů byla podle policie otrávena stejnou látkou jako Skripalovi | info.cz

Články odjinud

Novičok opět na scéně. Dvojice Britů byla podle policie otrávena stejnou látkou jako Skripalovi

Novičok opět na scéně. Dvojice Britů byla podle policie otrávena stejnou látkou jako Skripalovi
 

Dvojice Britů, kterou nalezli britší policisté, byla podle zdravotníků otrávena látkou typu novičok, jako před několika měsíci bývalý dvojitý špion Sergej Skripal a jeho dcera. Britové byli nalezeni v bezvědomí v domě ve městě Amesbury, které leží asi 13 kilometrů od Salisbury, a zůstávají v kritickém stavu v nemocnici. Právě v Salisbury byli otrávení Skripalovi 4. března nalezeni. Aktuální případ vyšetřuje protiteroristická jednotka – zjišťuje, zda je případ spojený s otravou Skripalových a kde se dvojice dostala s látkou do styku.

"Obdržel jsem výsledky testů z (vojenské laboratoře) v Porton Downu, které ukazují, že dva lidé byli vystaveni působení nervového plynu novičok," řekl novinářům Neil Basu z protiteroristické policie. Jak Basu dodal, zatím není možné potvrdit, že novičok byl "stejné šarže" jako ten použitý v případě Skripalových.

Pětačtyřicetiletý muž a o rok mladší žena byli nalezeni v bezvědomí v domě v Amesbury, záchranáři tam zasahovali již v sobotu večer 30. června. Policie jejich jména nezveřejnila, podle přátel jde o Charlieho Rowleyho a Dawn Sturgessovou. Policisté na večerním brífinku uvedli, že nemají žádné poznatky, které by nasvědčovaly, že by dvojice měla být záměrně zvoleným terčem útoku. Jak se Britové dostali do styku s látkou, není jasné.

Původně se předpokládalo, že jejich stav je zřejmě následek užití heroinu či kokainu z kontaminované dávky.

O dvojici z Amesbury, u které se uvádí, že příležitostně užívá drogy, přitom není nic známo o tom, že by měla nějakou spojitost s Ruskem či tajnými službami. Protiteroristická policie nezmínila jakoukoli vazbu na Rusko ani na večerním brífinku, kde informaci o novičoku oznámila.

NovičokNovičokautor: Info.cz

Kvůli vyšetřování uzavřela policie několik lokalit, kde se přiotrávený pár pohyboval: jednak dům v ulici Muggleton, drogerii v centru Amesbury, stejně jako baptistické centrum s kostelem ve stejné obci, kde se oběti zúčastnily místní slavnosti. Na té byly zhruba dvě stovky lidí, z nichž nikdo následně nehlásil podobné zdravotní potíže. Uzavřen byla také park královny Alžběty v nedalekém Salisbury.

Zdravotníci nadále trvají na tom, že nikdo další není aktuálně v ohrožení.

Salisbury se letos v březnu stalo dějištěm otravy Sergeje Skripala, který v minulosti sloužil nejen ruské, ale i britské tajné službě, a jeho dcery Julije. Britská vláda tvrdí, že otravnou látkou byl novičok vyráběný v někdejším Sovětském svazu, a obvinila z útoku Moskvu. Ta odpovědnost odmítla. Případ vyvolal mezinárodní roztržku s citelným přesahem do Česka, což zapříčinila opakovaná slova prezidenta Miloše Zemana o produkci novičoku v Česku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud