Novým ukrajinským prezidentem bude komik Zelenskyj. Svého soupeře rozdrtil | info.cz

Články odjinud

Novým ukrajinským prezidentem bude komik Zelenskyj. Svého soupeře rozdrtil

Novým ukrajinským prezidentem se stane komik Volodymyr Zelenskyj. Vyplývá to po sečtení 75 procent odevzdaných hlasů. Televizní hvězda by měla získala minimálně 73 procent hlasů. Zelenskyj ve funkci nahradí dosavadního prezidenta a svého konkurenta ve volbách Petra Porošenka.

Exit polly už po uzavření volebních místností přisoudily Zelenskému 73,2, resp. 73,7 procenta hlasů. První číslo vycházelo z tzv. Národního exit pollu, druhé šetření provedla televizní stanice TV 112.

Televizní hvězda bodovala především na východě a jihu země, kde získala hlasy valné většiny voličů. Zisk Zelenského v některých tamních oblastech přesahoval 80 procent. Porošenka ale porazil i na západě Ukrajiny, kde zvítězil těsnějším rozdílem se zhruba 57 procenty.

Porošenko ani ne půl hodiny po uzavření volebních místností uznal porážku. Sdělil, že Zelenskému zavolá a pogratuluje. Z politiky ale ani po nedělní porážce odejít nehodlá. Zelenskyj mezitím pronesl svoji vítěznou řeč, v níž Ukrajincům slíbil, že jejich důvěru nezklame.

Zelenskyj se proslavil rolí v seriálu Sluha lidu, v němž hrál učitele, který se dostane až do prezidentské funkce. Jeho kritici ale poukazují na nečitelnost nového prezidenta. O jeho reálných záměrech není k dispozici mnoho informací. Zelenskyj se zúčastnil jediné předvolební debaty. Za jeho kandidaturou stojí oligarcha Ihor Kolomojskyj, jenž se netají spory s Porošenkem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud