Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O 24 let starší femme fatale. Kdo je žena, bez které by Macron na prezidenta nikdy nekandidoval

O 24 let starší femme fatale. Kdo je žena, bez které by Macron na prezidenta nikdy nekandidoval

Téměř pětadvacetiletý věkový rozdíl, který dělí momentálního favorita druhého kola francouzských prezidentských voleb Emmanuela Macrona a jeho starší manželku a bývalou učitelku Brigitte, stále nedává lidem spát. Potkali se, když Macronovi bylo teprve 15. Známí politika se shodují, že by se bez ní nikdy pro prezidentskou kandidaturu nerozhodl. Je mu totiž skutečnou životní družkou – v dobrém i ve zlém, oporou, která jej nenechá padnout.

Francie pamatuje různé ženy, které stály po boku lídrů, a jejich osudy jsou pestře různé. Marie Antoinetta svým provokativním rozmařilým životním stylem přispěla k propuknutí francouzské revoluce. Císařovna Josefína se v hloubi 19. století rozváděla, jelikož nedala Napoleonovi kýženého dědice. Henrietta, manželka premiéra Josepha Caillauxe, v roce 1914 zavraždila editora deníku Le Figaro, jelikož představoval pro jejího muže hrozbu.

Danielle Mitterandová si nelámala hlavu s dvojím životem svého nevěrného manžela Francoise a zařídila si milostný život po svém. Manželka Nicolase Sarkozyho Cecilia od hlavy státu pouze půl roku od manželova zvolení uprchla se svým milencem, rozruch následně vzbudil i jeho vztah s Carlou Bruniovou. A partnerka Francoise Hollanda novinářka Valerie Trierweilerová poté, co se provalila jeho nevěra s mladou herečkou, neváhala využít své stylistické dovednosti a do detailu svůj vztah s prezidentem popsala v knize.

Momentálně stojí jen krůček od Elysejského paláce Brigitte Macronová a je nade vši pochybnost jasné, že pokud se stane první dámou, zařadí se po bok těch pozoruhodných. „Emmanuel Macron by bez ní nikdy nevyplul na tuto dobrodružnou cestu,“ cituje web Bloomberg Marca Ferracciho, který je činný v Macronově prezidentské kampani a současně byl přítomen na svatbě v roce 2007 jako svědek. „Její přítomnost je pro něj základní nutností.“

To ostatně připouští i sám prezidentský kandidát. „Bez ní bych nebyl tím, kým jsem,“ řekl na adresu své manželky na jednom ze setkání se svými příznivci a dav začal nadšeně skandovat Brigittino jméno. V den prvního kola francouzských voleb byli vidět Emmanuel Macron a Brigitte všude pouze ruku v ruce, bylo tak patrné, jak moc mu v důležitých životních okamžicích jeho žena pomáhá.

Co pro ně bude v případě Macronova zvolení nebetyčnou výzvou je, aby se nestali jakousi atrakcí. Mají ale nakročeno správným směrem, za dvacet let, co jsou spolu, jejich vztah přitahuje pozornost a je často propírán na prvních stranách. „Je to netypický pár, ale to jen posiluje jejich vztah,“ tvrdí Marc Ferracci.

Velkou výhodou pro ambiciózního politika pak je skutečnost, že se šéfka nejvlivnější francouzské paparazzi agentury Bestimage, Michele Marchandová neboli Mimi, počítá mezi jeho příznivce. „Jsou to ryzí a obyčejní lidé,“ nadnesla v jednom z poskytnutých interview. Do Brigitte se naopak opřelo dubnové vydání britského magazínu Vogue, kde redaktor žasl nad vzhledem možné první dámy, jejím silným opálením a peroxidovými vlasy. Jindy novináři podezírali Macrona z homosexuality.

To vše společně prezidentský kandidát a jeho starší manželka překonali a lze tak říci, že mají dobrou výchozí pozici pro případ, že se z nich stane vůdčí pár Francie. „Nemáme klasickou rodinu, to je nezpochybnitelná realita,“ uvědomuje si Emmanuel Macron a neváhá to přiznat na veřejnosti. „To ale ještě neznamená, že by v naší rodině bylo méně lásky.“

Ze strany manželky se mu kromě toho dostává nedocenitelné podpory. „Po jeho boku jsem zapojena do veškerého dění v jeho životě za posledních dvacet let. Vždycky jste překvapení, když vidíte manželku, jak stojí po boku svého muže. Je čas, aby se věci vyvíjely. Je to místo, kam patříme,“ řekla Brigitte Macronová reportérům na říjnovém setkání ve Štrasburku. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744