Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama a britská královna by mohli kvůli kauze odposlechů úspěšně žalovat Trumpa, tvrdí právník

Obama a britská královna by mohli kvůli kauze odposlechů úspěšně žalovat Trumpa, tvrdí právník

Barack Obama a britská královna Alžběta II. by mohli společně uspět se žalobou proti Donaldu Trumpovi. Taková je nepravděpodobná představa právníka bývalého prezidenta George Bushe. Nový americký prezident obvinil svého předchůdce, že jej nechal odposlouchávat. A pomoci mu v tom prý měla britská vládní špionážní organizace GCHQ. Důkazy, které by Trumpovo obvinění podpořily, zatím chybí. A podle právníka, který se specializuje na etiku, by Obama i britská královna mohli společně poměrně lehce uspět, pokud by se rozhodli Trumpa žalovat za nactiutrhání.

„Obama by teď mohl mít dobrého partnera v obžalobě proti Trumpovi. Jen kdyby to tak chtěli udělat,“ uvedl na svůj twitter Richard Painter, jeden z právníků, který stojí za kauzou, která upozorňuje na Trumpův střet zájmů v pozici prezidenta.

Painter, který dříve v oblasti etiky a práva radil prezidentu Georgi Bushovi, má na mysli spojenectví s britskou královnou Alžbětou. Donald Trump už totiž vidí nepřátele i za oceánem. Když obvinil bývalého prezidenta Obamu, že jej nechal odposlouchávat, zmínil se, že mu v tom údajně měla pomáhat britská státní zpravodajská organizace GCHQ.

Trump stále trvá na tom, že ho Obama s posvěcením královny odposlouchával před volbami v jeho komplexu Trump Towers. Ředitel FBI James Comey přitom tento týden v Kongresu řekl, že k obvinění neexistují žádné důkazy. „S respektem k prezidentovým tweetům o domnělém odposlouchání musím potvrdit, že nemám žádné informace, které by takové obvinění potvrzovaly,“ uvedl Comey.  Podle některých vypustil Trump informaci o špionáži, aby odvedl pozornost od svých nevyjasněných vztahů s Ruskem.

GCHQ i mluvčí Obamy také popřeli, že by si objednali odposlechy budoucí hlavy Spojených států. Královská kancelář na dotazy The Independent nereagovala.

Podle odborníků je ale velice nepravděpodobné, že by se královna v tomto sporu chtěla nějak angažovat, ba dokonce připojovat se k případně žalobě za nactiutrhání. S Trumpem by se měla oficiálně poprvé sejít v říjnu, což je velice výjimečné. Nové hlavy států se totiž s královnou většinou nesetkávají dřív, než minimálně po roce ve funkci.

Podzimní setkání budou novináři sledovat se zvýšeným zájmem. Panuje totiž obava, že Trump, který tiskne rád familiárně ruku všem bez předchozí domluvy, snad až na Angelu Merkelovou, se bude podobně přátelsky vrhat i na Alžbětu. Dle etikety je ale velice nevhodné, aby se někdo královny dotýkal, když k tomu vyloženě nedala pokyn.

Dalším kritickým tématem, ke kterému se ale státníci v říjnu pravděpodobně nedostanou, je obdivný vztah Trumpa k zesnulé princezně Dianě. Po rozchodu s Charlesem ji prý v devadesátých letech začal nynější prezident denně zasypávat kyticemi. Považoval ji pravděpodobně za ideální první dámu svého hotelového impéria. Dianu prý ale jeho zájem odpuzoval a přišlo jí, že hraničí až se stalkingem.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744