Obavy o Afriku po úderu živlu: Bouře Idai se může stát nejhorší katastrofou na jižní polokouli | info.cz

Články odjinud

Obavy o Afriku po úderu živlu: Bouře Idai se může stát nejhorší katastrofou na jižní polokouli

Cyklóna Idai podle odborníků z OSN aspiruje na jednu z nejhorších katastrof, která kdy zasáhla jižní polokouli. Bouře se přehnala přes Mosambik, Malawi a Zimbabwe a ničila vše, co jí stálo v cestě. Zanechala za sebou zničující povodně, které zabily nebo zranily tisíce osob a také zlikvidovaly veškerou úrodu a zásoby pitné vody.

Bouře jako první zasáhla mozambické město Beira, které zničila až z 90 procent a zastavila i provoz tamního letiště. Poté postupovala do Malawi a Zimbabwe. Jen Mosambik zatím v souvislosti s bouří potvrdil na 200 mrtvých, počet obětí ale může stoupat ještě několik měsíců. Cyklóna přímo ovlivní život 1,7 milionu lidí jen v Mosambiku a dalších 900 tisíc v sousedním Malawi.  

Domy i silnice jsou pod vodou, armáda a další organizace tak musí lidem pomáhat především ze vzduchu. Skupinky přeživších stále zůstávají na střechách budov nebo na malých ostrůvcích. Podle záchranných složek ale u sebe zpravidla nemají žádné jídlo ani pitnou vodu. „Někdy můžeme zachránit pouze dva lidi z pěti. Jindy jim raději jen pustíme jídlo a letíme hledat někoho, kdo je ve větším nebezpečí,” řekl pro Guardian jeden ze záchranářů.

Někteří se navzdory záplavám snaží zachránit co se dá a budují alespoň provizorní přístřeší. Ti, kterým nezbylo vůbec nic, hledají útočiště ve školách nebo kostelích. „Nemáme nic. Přišli jsme o všechno. Nemáme jídlo ani přikrývky. Potřebujeme pomoc,” řekla BBC žena z vesnice Manhava.

„Kde byla dříve země, je teď moře. Město je zcela odříznuté. Jako by bylo uprostřed oceánu,” popsal situaci v přístavním městě Beira, kde žije na půl milionu lidí, Matthew Cochrane z Červeného kříže. Poměry nejen v okolí Beiry v současnosti navíc komplikuje několik přehrad, které už nejsou schopny zadržet další přívaly vody. Některé z nich vodu upouštějí, jedna z nich se podle posledních informací protrhla.

Obavy o budoucnost jihozápadu Afriky už vyjádřili i Lékaři bez hranic, jejichž týmy okamžitě vyrazily na místo. Riziko vidí například ve vypuknutí epidemie cholery, tyfu nebo respiračních onemocnění.

„Vodovodní systém je mimo provoz, takže velké oblasti zůstávají bez zdroje pitné vody. A to zejména v těch nejhustěji osídlených a zároveň nejchudších oblastech,” říká Gert Verdonck, koordinátor Lékařů bez hranic ve městě Beira.

„V této fázi zatím nemáme představu o tom, jaké zdravotní služby budou potřeba. Nyní se kvůli zničené infrastruktuře nedostaneme ani do lokálních nemocnic, ale ani ty nemusejí být použitelné,” dodává Verdonck s tím, že Lékaři bez hranic i tamní ministerstvo zdravotnictví se snaží zdravotní péči obnovit co nejrychleji.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud