Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obrazy Kimů, ale i křesťanští učitelé. Unikátní pohled do školy pro severokorejské elity

Obrazy Kimů, ale i křesťanští učitelé. Unikátní pohled do školy pro severokorejské elity

Řídí se kultem vládnoucí dynastie Kimů, přesto je Pchjongjangská univerzita vědy a techniky v severokorejském prostředí výjimečná. Jako jedinou ji v zemi, která zakazuje náboženství, řídí evangeličtí křesťané. Výměnou za toleraci poskytuje prominentním dětem vzdělání, které se jim jinde nedostane.

Příběh univerzity zevrubně popsal list The New York Times. Na její budově sice najdete tradiční symboly severokorejských komunistů, přesto její studenti hned pocítí, že je tu něco jinak. Kromě obrazů Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, dvou předchůdců současného diktátora Kim Čong-una, se tu setkají s americkými vyučujícími.

Američané tvoři polovinu učitelského sboru. Pochází z řad evangelíků, kteří doufají, že díky výuce získá náboženství v jinak striktně ateistické zemi oporu. Zároveň věří, že připravují zemi na budoucí sjednocení s jižním sousedem.

„Chceme je raději naučit chytat ryby, než abychom jim je dali. To pomůže zúžit ekonomickou propast mezi dvěma Korejemi a náklady na případné sloučení,“ tvrdí univerzitní kancléř Park Chan-mo.

Školu před sedmi lety založil Američan pocházející z Jižní Koreje Kim Chin-kyung, známý jako James Kim. Funguje hlavně kvůli kompromisům dojednaným se severokorejskou vládou.

Zaměstnanci školy tu nemohou kázat svoji víru. Instituce zároveň poskytuje vzdělání prominentním dětem režimu. Potomci místních elit na ní získávají vzdělání, kterého se jim jinde nedostane. Informatika, zemědělství, mezinárodní finance nebo management se zde navíc učí v angličtině.

Kritici tvrdí, že tím škola pomáhá vychovávat budoucí elitu severokorejské diktatury. Pravicoví aktivisté ze sousední Jižní Koreje dokonce viní univerzitu ze vzdělávání budoucích hackerů.

„Škola nemůže fungovat bez kompromisů. Jejich rozsah je mi nepříjemný,“ říká Suki Kim, která na ní jako novinářka v utajení učila před šesti lety angličtinu. Svoji zkušenost popsala v knize Without You, There Is No Us, která vyšla i v Česku.

Kritikům nedávno nahrál případ zatčení dvou dobrovolníků, kteří na škole pracovali. Ty režim viní z nepřátelských činů. V tom spočívá další výhoda, díky níž může univerzita fungovat. Vzhledem k počtu působících Američanů a neustále rostoucímu napětí mezi USA a Severní Koreou je potenciální zásobárnou zajatců.

Navzdory výjimkám je výuka pod neustálým dozorem a veškeré „podvratné“ jednání se hlásí. Studenti pochodují do kavárny a zpívají písně, v nichž přísahají věrnost Kim Čong-unovi. Památník jeho předků je nedílnou součástí budovy. Zahraniční fakulta sice má necenzurovaný přístup k internetu, většina studentů se však dostane pouze k okleštěné formě celosvětové sítě.

Zaměstnanci mohou praktikovat víru, ale jen mezi sebou. Všechny materiály ke kurzům musí schválit severokorejské úřady. Nedávno země deportovala jednoho z učitelů, protože se studentovi pokoušel předat bibli.

Studenti se nevyhnou ani pravidelnému školení z oficiální severokorejské ideologie. Musí ho absolvovat každý týden. Kancléř Park si nedávno stěžoval, že kvůli tomu mají málo časů na domácí úkoly. „Také chodíte každý týden do kostela, ne?“ dostalo se mu odpovědi od správce.

Přes všechny ústupky, povinnosti a kompromisy se přeci jen najde ještě jedna pozitivní věc, kterou univerzita do Severní Koreje přináší. Pomáhá zmírňovat účinky tamní propagandy. Studenti se tu setkávají s Američany, kteří pro ně do té doby představovali ztělesnění zla. Na škole ale většinou jedince přijmou a svoji nenávist obrátí „jen“ k americké vládě.

Ať už se na školu lze dívat jakkoli, faktem je, že se jí daří. Do areálu v jižním Pchjongjangu tak zřejmě brzy přibude další fakulta. Vzdělávat se na ní budou budoucí lékaři.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1