Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odpůrci očkování v Itálii získávají s nástupem populistů na síle. Země má přitom vážný problém se spalničkami

Odpůrci očkování v Itálii získávají s nástupem populistů na síle. Země má přitom vážný problém se spalničkami

„Vakcíny ano, povinnost ne“. Právě toto heslo se stalo jedním z hlavních předvolebních sloganů šéfa pravicové Ligy severu Mattea Salviniho. Proti povinnosti očkování však dlouhodobě vystupuje také Hnutí pěti hvězd (M5S), které spolu s Ligou nyní tvoří italskou vládu. Díky nástupu populistických stran tak odpůrci očkování dostali nový vítr do plachet. Itálie je přitom po Rumunsku evropskou zemí s největším výskytem spalniček.

Přesně před rokem schválila bývalá italská vláda povinnost očkování dětí proti celkem deseti chorobám – kromě očkování zahrnuje například i zánět mozkových blan, tetanus, dětskou obrnu, příušnice nebo černý kašel. Rodičům, kteří děti očkovat nenechají, hrozí pokuta až do výše 500 eur (necelých 13 tisíc korun).

Důvodem přijetí kontroverzního zákona se stal extrémní nárůst nových případů spalniček, který Itálii v posledních letech zachvátil. V roce 2015 se podíl dvouletých dětí, které jsou očkované proti spalničkám, v zemi snížil z více než 90 procent na 80 procent. Nízká proočkovanost tak vytvořila podmínky, které loni vedly k více než 5000 případů onemocnění spalničkami a čtyřem úmrtím.

Zákon, který předešlý kabinet podpořil pod tlakem zesílené epidemie spalniček, však v Itálii čelí ostré kritice odpůrců očkování. Boj proti povinné vakcinaci se stal také jedním z hlavních témat posledních parlamentních voleb, které letos v březnu ovládli populistické strany. Za tvrdým postojem proti očkování si přitom Salvini stojí i po volbách a nedávno znovu potvrdil, že 10 povinných vakcín je podle něj „příliš mnoho“.

Další vlnu pobouření navíc vzbudil nevinný instagramový příspěvek oblíbeného italského volejbalisty a člena národního týmu Ivana Zaytseva. Na sociální síti zveřejnil fotografii své sedmiměsíční dcery, která se po právě proběhlém očkování spokojeně směje do objektivu. Sportovec tak chtěl oslavit dceřinu statečnost, místo toho ale vyvolal na internetu poprask.

„Chtěl jsem sdílet tento okamžik jako rodič, poblahopřát tak své dceři, která se v průběhu celé procedury usmívala a uklidnit tak i další rodiče,“ vysvětlil Zaytsev pro britský deník The Guardian. „Jsem si vědom toho, že jsem veřejné známá postava a všechno, co dělám, má následky, ale tohle jsem nečekal,“ dodává italský volejbalista původem z Ruska.

Příspěvkem totiž rozpoutal mezi odpůrci očkování opravdové peklo – stal se terčem ohavných útoků, kdy ho lidé osočovali z placené spolupráce s farmaceutickými firmami a někteří jeho dceři dokonce přáli, aby se spalničkami nakazila. „Pokud se to dotýká mě, je to jedna věc, ale když přejí vašemu dítěti, aby onemocnělo, opravdu vás to naštve,“ řekl také pro Guardian.

Jeho případ ukazuje, jak moc je situace v zemi napjatá, odborníky však trápí především to, jak epidemii spalniček bránit. „Bohužel je fakt, že v Itálii jsou spalničky rozšířené podobně jako v Namibii,“ popisuje smutnou skutečnost milánský profesor mikrobiologie a virologie Roberto Burioni, který má obavy, jak nová populistická vláda se zákonem naloží. „Je těžké říct, co udělá, protože v rámci M5S existují nejrůznější postoje – některé jsou blízké tomu vědeckému, jiné jsou ale protichůdné,“ říká pro Guardian.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744