Články odjinud

Odpůrci očkování v Itálii získávají s nástupem populistů na síle. Země má přitom vážný problém se spalničkami

Odpůrci očkování v Itálii získávají s nástupem populistů na síle. Země má přitom vážný problém se spalničkami

„Vakcíny ano, povinnost ne“. Právě toto heslo se stalo jedním z hlavních předvolebních sloganů šéfa pravicové Ligy severu Mattea Salviniho. Proti povinnosti očkování však dlouhodobě vystupuje také Hnutí pěti hvězd (M5S), které spolu s Ligou nyní tvoří italskou vládu. Díky nástupu populistických stran tak odpůrci očkování dostali nový vítr do plachet. Itálie je přitom po Rumunsku evropskou zemí s největším výskytem spalniček.

Přesně před rokem schválila bývalá italská vláda povinnost očkování dětí proti celkem deseti chorobám – kromě očkování zahrnuje například i zánět mozkových blan, tetanus, dětskou obrnu, příušnice nebo černý kašel. Rodičům, kteří děti očkovat nenechají, hrozí pokuta až do výše 500 eur (necelých 13 tisíc korun).

Důvodem přijetí kontroverzního zákona se stal extrémní nárůst nových případů spalniček, který Itálii v posledních letech zachvátil. V roce 2015 se podíl dvouletých dětí, které jsou očkované proti spalničkám, v zemi snížil z více než 90 procent na 80 procent. Nízká proočkovanost tak vytvořila podmínky, které loni vedly k více než 5000 případů onemocnění spalničkami a čtyřem úmrtím.

Zákon, který předešlý kabinet podpořil pod tlakem zesílené epidemie spalniček, však v Itálii čelí ostré kritice odpůrců očkování. Boj proti povinné vakcinaci se stal také jedním z hlavních témat posledních parlamentních voleb, které letos v březnu ovládli populistické strany. Za tvrdým postojem proti očkování si přitom Salvini stojí i po volbách a nedávno znovu potvrdil, že 10 povinných vakcín je podle něj „příliš mnoho“.

Další vlnu pobouření navíc vzbudil nevinný instagramový příspěvek oblíbeného italského volejbalisty a člena národního týmu Ivana Zaytseva. Na sociální síti zveřejnil fotografii své sedmiměsíční dcery, která se po právě proběhlém očkování spokojeně směje do objektivu. Sportovec tak chtěl oslavit dceřinu statečnost, místo toho ale vyvolal na internetu poprask.

„Chtěl jsem sdílet tento okamžik jako rodič, poblahopřát tak své dceři, která se v průběhu celé procedury usmívala a uklidnit tak i další rodiče,“ vysvětlil Zaytsev pro britský deník The Guardian. „Jsem si vědom toho, že jsem veřejné známá postava a všechno, co dělám, má následky, ale tohle jsem nečekal,“ dodává italský volejbalista původem z Ruska.

Příspěvkem totiž rozpoutal mezi odpůrci očkování opravdové peklo – stal se terčem ohavných útoků, kdy ho lidé osočovali z placené spolupráce s farmaceutickými firmami a někteří jeho dceři dokonce přáli, aby se spalničkami nakazila. „Pokud se to dotýká mě, je to jedna věc, ale když přejí vašemu dítěti, aby onemocnělo, opravdu vás to naštve,“ řekl také pro Guardian.

Jeho případ ukazuje, jak moc je situace v zemi napjatá, odborníky však trápí především to, jak epidemii spalniček bránit. „Bohužel je fakt, že v Itálii jsou spalničky rozšířené podobně jako v Namibii,“ popisuje smutnou skutečnost milánský profesor mikrobiologie a virologie Roberto Burioni, který má obavy, jak nová populistická vláda se zákonem naloží. „Je těžké říct, co udělá, protože v rámci M5S existují nejrůznější postoje – některé jsou blízké tomu vědeckému, jiné jsou ale protichůdné,“ říká pro Guardian.

 

 

 

Články odjinud