Odvrátili jsme útok ruských hackerů na energetickou soustavu, oznámil šéf německé tajné služby | info.cz

Články odjinud

Odvrátili jsme útok ruských hackerů na energetickou soustavu, oznámil šéf německé tajné služby

Hackeři během června systematicky útočili na německou kritickou infrastrukturu. Snažili se poškodit rozvodné sítě a energetické společnosti. Informoval o tom portál Wirtschaft s s odkazem na šéfa rozvědky, který tvrdí, že hackerské útoky s největší pravděpodobností přicházely z Ruska.

Wirtschaft se odvolává na informace, které získal od Hanse-Georga Maassena, šéfa německého Federálního úřadu pro ochranu ústavy (rozvědka, BfV). „Podle způsobu provedení útoků lze říct, že jde o ruskou útočnou kampaň,“ uvedl Maassen.

Hackerům se útok nezdařil, povedlo se jim proniknout jenom do kancelářských sítí některých velkých německých energetických společností. Kolik jich celkem bylo Maassen nesdělil, uvedl ale, že Spolkový úřad pro bezpečnost v informačních technologiích (BSI) má situaci pod kontrolou.

Joseph Fitsanakis, editor portálu Intelnews dodává, že ruské oficiální zdroje na zprávu BfV reagovaly konstatováním, že „vůbec netuší, o čem je řeč“.

Aktivita ruských hackerů je v posledních měsících podle řady indicií relativně vysoká. Trumpova administrativa na jaře obvinila Rusko z kybernetických útoků na americké a evropské jaderné a vodní elektrárny. Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko tak činí z důvodu, aby mohlo v případě konfliktu narušit elektrické zdroje Západu. Podobně Moskva kroužila kolem energetické soustavy Ukrajiny.

„Máme důkazy, že jsou ruští hackeři napojeni na jaderné elektrárny, což jim umožňuje vypnout napájení strojů nebo provést sabotáž. Už jim chybí jen nějaká politická motivace,“ uvedl na jaře tohoto roku Erich Chien , ředitel pro bezpečnostní úsek technologií společnosti Symantec; ruská strana obvinění tehdy popřela.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud