Články odjinud

Oligarchové jsou otroci Kremlu, žijeme v časech nového appeasementu, říká ruský expert

Oligarchové jsou otroci Kremlu, žijeme v časech nového appeasementu, říká ruský expert

V Rusku je všechno řízeno z Kremlu. Dokonce ani ruští boháči si nemohou moc vyskakovat, jejich majetek fakticky patří státu a Putin jim ho může kdykoliv sebrat, vysvětlil pro INFO.CZ přední expert na propojení ruského byznysu s mocí Ilja Zaslavskij. Putinovský režim je podle něj navíc ve svých snahách oslabit Západ drzejší, než byl bývalý Sovětský svaz a využívá k tomu mafiánské metody.

Co si myslíte o Rusku? Podle vašich prací by se dalo soudit, že je to korupční nebo mafiánský stát.

Rusko je nyní totalitní stát, který je ovládán bývalými důstojníky sovětské rozvědky KGB. Ti kontrolují většinu finančních toků v zemi, včetně peněz pocházejících z organizovaného zločinu. Sítě organizovaného zločinu jsou součástí režimu, ale nejen to. Je to režim s regionálními a možná světovými ambicemi a používá přitom metody KGB. Jsou velmi agresivní. V dobách Sovětského svazu byli kontrolováni komunistickou stranou a existovala alespoň nějaká pravidla hry. Teď to už neplatí. Jsou až nestydatí, pokud jde o použití různých prostředků proti Západu. V dobách Sovětského svazu by se nikdo nepokusil vměšovat do voleb ve Spojených státech a nepokoušel by se ovlivnit referendum v Katalánsku o odtržení od Španělska nebo hlasování v Nizozemsku o smlouvě s Ukrajinou. Nyní k tomu dochází a režim ruského prezidenta Vladimira Putina k tomu využívá ruské agenty, dezinformace i peníze.

Při ruských akcích v zahraničí proti Západu údajně Kremlu pomáhají také ruští oligarchové, tedy boháči. Jaký je jejich vztah k režimu a vztah režimu k nim?

Myslím si, že oligarchové je zastaralý pojem pocházející z devadesátých let minulého století. Tehdy měli tito lidé moc a kontrolovali svůj majetek. Tohle už ale neplatí. Napsal jsem o tom studii, kterou jsem pojmenoval Car a jeho nevolníci z byznysu. Jsou jako dávní ruští nevolníci, tedy vlastně něco jako otroci. Vypadají jako boháči ze Západu, mají svá konta, svůj majetek, své jachty, zdání klame. Majetek jim může být kdykoliv odebrán Kremlem. 

V Rusku už v tomhle případě neexistuje rozdíl mezi státním a soukromým majetkem. Neexistuje tu kapitalismus, jen předstíraný kapitalismus založený na osobních vazbách, bratříčkování určitých lidí. Malý kroužek lidí, většinou bývalých důstojníků KGB, kontroluje tento státní kapitalismus. Uvnitř vládního systému neexistují žádní liberálové a žádní soukromí podnikatelé ani oligarchové. Kreml kontroluje vše.

Hlavní měnou v tomto systému je loajalita vůči Kremlu, tou se vládcům platí. Nejsou to peníze. Všichni boháči totiž naopak mají zisky z obchodů se státem – ze speciálních laskavostí, které jim dělá stát za jejich loajalitu, jako jsou výhodné zakázky nebo daňové prázdniny. Všechno to souvisí se státními penězi a státním rozpočtem.

Ilja Zaslavskij
Je odborníkem na ruské dezinformace a korupci, působí v amerických think-tancích Hudson Institute a Free Russia Foundation. Provozuje stránky Underminers.info věnované korupci v postsovětských zemích. Zaslavskij pracoval jako manažer britsko-ruské ropné společnosti TNK-BP odsouzený v roce 2009 v Rusku za vyzrazení státního tajemství. To mělo spočívatv předání veřejných údajů, které vyšly i v tisku, vedení britské části společnosti. Šlo zřejmě o boj proti cizím investorům v Rusku. Zaslavskij nyní žije ve Spojených státech. Nedávno byl v Praze na konferenci pořádané organizací Evropské hodnoty.

Má ale v tom případě smysl cílit západní sankce, které jsou odpovědí na chování ruského státu, na tyto podnikatele blízké Kremlu? Zdá se, že stejně nemohou nic ovlivnit.

Všechno závisí na tom, čeho chcete sankcemi dosáhnout. Podle mne sankcemi můžete dosáhnout tří věcí. Za prvé poslat zprávu, že skutečně něco proti krokům Putinova režimu děláte, jakkoliv je to hlavně vnějškový dojem. Za druhé můžete se jimi pokusit omezit zdroje Putinova režimu. Funguje to jen trochu, ale bude mít méně peněz na to vést válku proti Ukrajině. Za třetí, můžete se pokusit změnit Putinovu politiku, nebo dokonce změnit režim, ale to je nemožné. Alespoň momentálně.

Současné sankce Západu jsou zaměřeny na cíl jedna a maličko i na cíl dva. Nejsou to silné sankce, zdroje Ruska omezují jen trochu, ale je to mnohem lepší než nedělat vůbec nic. Když míříte na tyhle nevolníky, ukazujete na ně a jejich spojení s Kremlem, zároveň tím alespoň trochu omezujete jejich a tedy i státní zdroje. Má to také odstrašující efekt na zahraniční investory, kteří by chtěli podnikat v Rusku s těmito osobami.

A podle vás jsou západní sankce dostatečné?

Neodpovídají závažnosti toho, co ruský prezident Putin podniká proti Západu. Jsou příliš malé. Podle mě je třeba přijmou a využívat obnovenou strategii zadržování, která byla za studené války použita proti Sovětskému svazu. Součástí této strategie musí být důrazné ekonomické sankce, ale nejen to. Potřebujeme toho víc.

O co by konkrétně mělo jít? Znamená obnovení zadržování, že vzniknou americké základny ve střední Evropě, že NATO pošle na Ukrajinu zbraně a že bude tlačit na Rusko ze všech stran?

Hlavně jde o to, že musí jít o proaktivní akce, nikoliv reakce na něco, co se už stalo, jako dosud. Je třeba ukázat rozhodnost. Protože lidé, kteří jsou dnes v Kremlu, převzali byznysové praktiky organizovaného zločinu a rozumí jenom síle. Jakékoliv polovičaté opatření proti nim si vykládají jako slabost protivníka.

Strategie zadržování musí také obsahovat filtrování finančních toků z Ruska na Západ. Západ už nesmí používat „presumpci“ neviny pro ruské peníze, protože většina z nich je spojena s Kremlem. Je třeba bránit před ruskými penězi strategické podniky včetně médií. Je třeba podporovat šíření demokracie a objektivní informování. To, jak západní země nyní podporují například Hlas Ameriky či BBC, je nedostačující v porovnání s tím, co dělá Rusko se svou televizní stanicí Russia Today.

Náboženství v RuskuNáboženství v Ruskuautor: Info.cz

Je potřeba postavit kolem Ruska nikoliv železnou oponu, ale zeď s mnoha okny a dveřmi. Zeď, která umožní kontakty jednotlivých lidí i některé obchodní kontakty, ale nedovolí na Západ vstoupit putinovskému režimu, důstojníkům rozvědky nebo organizovanému zločinu. Nedovolí vyvážet Rusku na Západ korupční praktiky a podlamovat jeho sílu. 

Proč je tak důležité zastavit finanční toky z Ruska na Západ?

Mezi režimem Vladimira Putina v Rusku a bývalým Sovětským svazem jsou dva základní rozdíly. Na rozdíl od sovětského režimu má ten putinovský mnohem větší možnosti jak dělat legálně byznys. Může na Západě kupovat věci, o čemž se sovětským vůdcům Stalinovi nebo Brežněvovi mohlo jen zdát (pozn. red.: vývoz některých technologií ze Západu do Sovětského svazu byl zakázaný a vzájemné obchodní vztahy omezené). Za druhé, i když je Rusko slabý stát, podařilo se mu nashromáždit velké zásoby tvrdé měny. Odhaduji to tak na bilion dolarů. Ani Stalin ani Brežněv ani Andropov nic takového neměli k dispozici (pozn. red.: v Sovětském svazu byl neustálý nedostatek cizích valut). Navíc Putin s tímto bohatstvím může manipulovat, anonymně ho používat k nákupu věcí za pomoci zahraničních kont. Nebo k financování svých protizápadních operací či kupování si vlivu. Proto je podle mě důležité tyto možnosti omezit.

Současné Rusko používá k ovlivňování Západu a k nátlaku na něj spousty postupů, které často nejsou nelegální, ale jsou v takové šedé zóně. Kupuje média, používá politický lobbing, dává dary akademickým institucím a politickým stranám. Používá také široké spektrum pomocníků, nejen tajné agenty, ale i mafii či podnikatele. Kreml pak může popřít svůj vliv, ale ve skutečnosti tyhle lidi drží v hrsti. Ovládá je, někdy je vydírá, a jejich operace jsou řízené shora.

Mnohé západní vlády ale proti tomu nechtějí zakročit. Nechtějí rozzlobit Rusko a chtějí se s ním naopak usmířit. Žijeme v době nového appeasementu, tentokrát však nejde o Hitlera, ale o Rusko. A vy tady v České republice – v bývalém Československu – o tom, jak je to s appeasementem, něco víte.

 

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818