Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oligarchové jsou otroci Kremlu, žijeme v časech nového appeasementu, říká ruský expert

Oligarchové jsou otroci Kremlu, žijeme v časech nového appeasementu, říká ruský expert

V Rusku je všechno řízeno z Kremlu. Dokonce ani ruští boháči si nemohou moc vyskakovat, jejich majetek fakticky patří státu a Putin jim ho může kdykoliv sebrat, vysvětlil pro INFO.CZ přední expert na propojení ruského byznysu s mocí Ilja Zaslavskij. Putinovský režim je podle něj navíc ve svých snahách oslabit Západ drzejší, než byl bývalý Sovětský svaz a využívá k tomu mafiánské metody.

Co si myslíte o Rusku? Podle vašich prací by se dalo soudit, že je to korupční nebo mafiánský stát.

Rusko je nyní totalitní stát, který je ovládán bývalými důstojníky sovětské rozvědky KGB. Ti kontrolují většinu finančních toků v zemi, včetně peněz pocházejících z organizovaného zločinu. Sítě organizovaného zločinu jsou součástí režimu, ale nejen to. Je to režim s regionálními a možná světovými ambicemi a používá přitom metody KGB. Jsou velmi agresivní. V dobách Sovětského svazu byli kontrolováni komunistickou stranou a existovala alespoň nějaká pravidla hry. Teď to už neplatí. Jsou až nestydatí, pokud jde o použití různých prostředků proti Západu. V dobách Sovětského svazu by se nikdo nepokusil vměšovat do voleb ve Spojených státech a nepokoušel by se ovlivnit referendum v Katalánsku o odtržení od Španělska nebo hlasování v Nizozemsku o smlouvě s Ukrajinou. Nyní k tomu dochází a režim ruského prezidenta Vladimira Putina k tomu využívá ruské agenty, dezinformace i peníze.

Při ruských akcích v zahraničí proti Západu údajně Kremlu pomáhají také ruští oligarchové, tedy boháči. Jaký je jejich vztah k režimu a vztah režimu k nim?

Myslím si, že oligarchové je zastaralý pojem pocházející z devadesátých let minulého století. Tehdy měli tito lidé moc a kontrolovali svůj majetek. Tohle už ale neplatí. Napsal jsem o tom studii, kterou jsem pojmenoval Car a jeho nevolníci z byznysu. Jsou jako dávní ruští nevolníci, tedy vlastně něco jako otroci. Vypadají jako boháči ze Západu, mají svá konta, svůj majetek, své jachty, zdání klame. Majetek jim může být kdykoliv odebrán Kremlem. 

V Rusku už v tomhle případě neexistuje rozdíl mezi státním a soukromým majetkem. Neexistuje tu kapitalismus, jen předstíraný kapitalismus založený na osobních vazbách, bratříčkování určitých lidí. Malý kroužek lidí, většinou bývalých důstojníků KGB, kontroluje tento státní kapitalismus. Uvnitř vládního systému neexistují žádní liberálové a žádní soukromí podnikatelé ani oligarchové. Kreml kontroluje vše.

Hlavní měnou v tomto systému je loajalita vůči Kremlu, tou se vládcům platí. Nejsou to peníze. Všichni boháči totiž naopak mají zisky z obchodů se státem – ze speciálních laskavostí, které jim dělá stát za jejich loajalitu, jako jsou výhodné zakázky nebo daňové prázdniny. Všechno to souvisí se státními penězi a státním rozpočtem.

Ilja Zaslavskij
Je odborníkem na ruské dezinformace a korupci, působí v amerických think-tancích Hudson Institute a Free Russia Foundation. Provozuje stránky Underminers.info věnované korupci v postsovětských zemích. Zaslavskij pracoval jako manažer britsko-ruské ropné společnosti TNK-BP odsouzený v roce 2009 v Rusku za vyzrazení státního tajemství. To mělo spočívatv předání veřejných údajů, které vyšly i v tisku, vedení britské části společnosti. Šlo zřejmě o boj proti cizím investorům v Rusku. Zaslavskij nyní žije ve Spojených státech. Nedávno byl v Praze na konferenci pořádané organizací Evropské hodnoty.

Má ale v tom případě smysl cílit západní sankce, které jsou odpovědí na chování ruského státu, na tyto podnikatele blízké Kremlu? Zdá se, že stejně nemohou nic ovlivnit.

Všechno závisí na tom, čeho chcete sankcemi dosáhnout. Podle mne sankcemi můžete dosáhnout tří věcí. Za prvé poslat zprávu, že skutečně něco proti krokům Putinova režimu děláte, jakkoliv je to hlavně vnějškový dojem. Za druhé můžete se jimi pokusit omezit zdroje Putinova režimu. Funguje to jen trochu, ale bude mít méně peněz na to vést válku proti Ukrajině. Za třetí, můžete se pokusit změnit Putinovu politiku, nebo dokonce změnit režim, ale to je nemožné. Alespoň momentálně.

Současné sankce Západu jsou zaměřeny na cíl jedna a maličko i na cíl dva. Nejsou to silné sankce, zdroje Ruska omezují jen trochu, ale je to mnohem lepší než nedělat vůbec nic. Když míříte na tyhle nevolníky, ukazujete na ně a jejich spojení s Kremlem, zároveň tím alespoň trochu omezujete jejich a tedy i státní zdroje. Má to také odstrašující efekt na zahraniční investory, kteří by chtěli podnikat v Rusku s těmito osobami.

A podle vás jsou západní sankce dostatečné?

Neodpovídají závažnosti toho, co ruský prezident Putin podniká proti Západu. Jsou příliš malé. Podle mě je třeba přijmou a využívat obnovenou strategii zadržování, která byla za studené války použita proti Sovětskému svazu. Součástí této strategie musí být důrazné ekonomické sankce, ale nejen to. Potřebujeme toho víc.

O co by konkrétně mělo jít? Znamená obnovení zadržování, že vzniknou americké základny ve střední Evropě, že NATO pošle na Ukrajinu zbraně a že bude tlačit na Rusko ze všech stran?

Hlavně jde o to, že musí jít o proaktivní akce, nikoliv reakce na něco, co se už stalo, jako dosud. Je třeba ukázat rozhodnost. Protože lidé, kteří jsou dnes v Kremlu, převzali byznysové praktiky organizovaného zločinu a rozumí jenom síle. Jakékoliv polovičaté opatření proti nim si vykládají jako slabost protivníka.

Strategie zadržování musí také obsahovat filtrování finančních toků z Ruska na Západ. Západ už nesmí používat „presumpci“ neviny pro ruské peníze, protože většina z nich je spojena s Kremlem. Je třeba bránit před ruskými penězi strategické podniky včetně médií. Je třeba podporovat šíření demokracie a objektivní informování. To, jak západní země nyní podporují například Hlas Ameriky či BBC, je nedostačující v porovnání s tím, co dělá Rusko se svou televizní stanicí Russia Today.

Náboženství v RuskuNáboženství v Ruskuautor: Info.cz

Je potřeba postavit kolem Ruska nikoliv železnou oponu, ale zeď s mnoha okny a dveřmi. Zeď, která umožní kontakty jednotlivých lidí i některé obchodní kontakty, ale nedovolí na Západ vstoupit putinovskému režimu, důstojníkům rozvědky nebo organizovanému zločinu. Nedovolí vyvážet Rusku na Západ korupční praktiky a podlamovat jeho sílu. 

Proč je tak důležité zastavit finanční toky z Ruska na Západ?

Mezi režimem Vladimira Putina v Rusku a bývalým Sovětským svazem jsou dva základní rozdíly. Na rozdíl od sovětského režimu má ten putinovský mnohem větší možnosti jak dělat legálně byznys. Může na Západě kupovat věci, o čemž se sovětským vůdcům Stalinovi nebo Brežněvovi mohlo jen zdát (pozn. red.: vývoz některých technologií ze Západu do Sovětského svazu byl zakázaný a vzájemné obchodní vztahy omezené). Za druhé, i když je Rusko slabý stát, podařilo se mu nashromáždit velké zásoby tvrdé měny. Odhaduji to tak na bilion dolarů. Ani Stalin ani Brežněv ani Andropov nic takového neměli k dispozici (pozn. red.: v Sovětském svazu byl neustálý nedostatek cizích valut). Navíc Putin s tímto bohatstvím může manipulovat, anonymně ho používat k nákupu věcí za pomoci zahraničních kont. Nebo k financování svých protizápadních operací či kupování si vlivu. Proto je podle mě důležité tyto možnosti omezit.

Současné Rusko používá k ovlivňování Západu a k nátlaku na něj spousty postupů, které často nejsou nelegální, ale jsou v takové šedé zóně. Kupuje média, používá politický lobbing, dává dary akademickým institucím a politickým stranám. Používá také široké spektrum pomocníků, nejen tajné agenty, ale i mafii či podnikatele. Kreml pak může popřít svůj vliv, ale ve skutečnosti tyhle lidi drží v hrsti. Ovládá je, někdy je vydírá, a jejich operace jsou řízené shora.

Mnohé západní vlády ale proti tomu nechtějí zakročit. Nechtějí rozzlobit Rusko a chtějí se s ním naopak usmířit. Žijeme v době nového appeasementu, tentokrát však nejde o Hitlera, ale o Rusko. A vy tady v České republice – v bývalém Československu – o tom, jak je to s appeasementem, něco víte.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1