Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbánův Fidesz prodal občanství špičkám Asadova režimu. Teď vítězí s protiimigrantskou rétorikou

Orbánův Fidesz prodal občanství špičkám Asadova režimu. Teď vítězí s protiimigrantskou rétorikou

Maďarsko slouží jako brána mužů věrných syrskému diktátoru Bašáru Asadovi do Evropy, naznačují zjištění maďarských investigativních novinářů z magazínu Direkt36 a 444. Podle jejich zprávy se do země, a zároveň do Schengenského prostoru, již dostali například lidé zodpovědní za pochybné finance syrského režimu. Stačilo jim k tomu jen využít maďarský program prodeje občanství za 250 tisíc eur. Tento mechanismus zavedla právě vláda Viktora Orbána a v posledních letech jej využilo asi 20 tisíc lidí převážně z arabského světa a Ruska. Stát z nich odmítl pouhých 64 osob.

Hlasitá protiimigrantská rétorika maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi již příští týden podle všeho nejspíše vyhraje další parlamentní volby. Paradoxně je to však sám předseda vlády, kdo tisíce migrantů, proti kterým se vymezuje, do země přivedl.

Právě za jeho úřadování byl totiž v zemi spuštěn zvláštní program pro cizince mimo země Evropské unie, pomocí kterého si tito lidé mohli koupit maďarské občanství a s ním spojené výhody. Stačilo jim pomocí offshorové společnosti koupit maďarské státní dluhopisy s pětiletou splatností alespoň za 250 tisíc eur. Pak získali kromě dluhopisu samého i občanství a volný pohyb po schengenu pro sebe i svou rodinu. 

Pomocí totoho programu vláda plánovala získat peníze ke snížení svého zadlužení, a proto vítala téměř každého, kdo otevřel svou peněženku. Migrant, nemigrant. Této možnosti podle maďarských investigativních webů Direkt36 a 444 využilo asi 20 tisíc cizinců, z nich vláda odmítla pouhých 64. Šance na získání občanství Maďarska a s ním spojených výhod tak byla takřka stoprocentní.

Společně s mnoha dalšími se však do visegrádské země dostali i lidé z blízkého okruhu syrského diktátora Bašára Asada, který je nechvalně známý používáním chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu. Maďarští novináři zjistili, že tito lidé skutečně v zemi mají registrované své společnosti, nebo je jejich přítomnost potvrzená očitými svědky, popřípadě se svým pobytem v zemi chlubí na svých sociálních sítích.

Jedním z nich je například Salmo Bazkka, syrský finančník s blízkými vazbami na Asadův režim. Ale také osoba zájmu italské policie, která jej viní z praní špinavých peněz a pašování lidí a zbraní. Dalším člověkem s osobními vazbami přímo na Asada, který si v Maďarsku koupil občanství, je Atiya Khoury, operativec svázaný s finančními toky syrského režimu. Novináři dodávají, že maďarské občanství si koupili i další Syřané obvinění z válečných zločinů.

Námitka, že Bazkka se v současné době nenachází v Maďarsku, ale v Itálii, jen ukazuje, proč byl maďarský vládní program pro zločince tak lákavý. Spolu s ním totiž získali volný pohyb v zemích Evropské unie pro sebe i svou rodinu. 

Podobné programy, jako do loňského března nabízelo Maďarsko, mohou cizinci využít i v dalších evropských zemích. Nabízí je třeba Malta, Řecko, Španělsko či Portugalsko. Maďarský program byl však jasně nejvýhodnější: byl nejlevnější, existovala jen mizivá šance zamítnutí a navíc investor po pěti letech dostal své peníze zpět. 

Celá záležitost je o to paradoxnější, že zemi příští víkend čekají parlamentní volby silně ovlivněné protiimigrantskou rétorikou Orbánovy strany Fidész. Právě politické hnutí současného premiéra by díky své vyhrocené kampani mělo ve volebním klání uspět, průzkumy mu přisuzují až 30 procent hlasů. Žádná další strana by dvacetiprocentní hranici překročit neměla. 

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232