Orbánův Fidesz prodal občanství špičkám Asadova režimu. Teď vítězí s protiimigrantskou rétorikou | info.cz

Články odjinud

Orbánův Fidesz prodal občanství špičkám Asadova režimu. Teď vítězí s protiimigrantskou rétorikou

Maďarsko slouží jako brána mužů věrných syrskému diktátoru Bašáru Asadovi do Evropy, naznačují zjištění maďarských investigativních novinářů z magazínu Direkt36 a 444. Podle jejich zprávy se do země, a zároveň do Schengenského prostoru, již dostali například lidé zodpovědní za pochybné finance syrského režimu. Stačilo jim k tomu jen využít maďarský program prodeje občanství za 250 tisíc eur. Tento mechanismus zavedla právě vláda Viktora Orbána a v posledních letech jej využilo asi 20 tisíc lidí převážně z arabského světa a Ruska. Stát z nich odmítl pouhých 64 osob.

Hlasitá protiimigrantská rétorika maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi již příští týden podle všeho nejspíše vyhraje další parlamentní volby. Paradoxně je to však sám předseda vlády, kdo tisíce migrantů, proti kterým se vymezuje, do země přivedl.

Právě za jeho úřadování byl totiž v zemi spuštěn zvláštní program pro cizince mimo země Evropské unie, pomocí kterého si tito lidé mohli koupit maďarské občanství a s ním spojené výhody. Stačilo jim pomocí offshorové společnosti koupit maďarské státní dluhopisy s pětiletou splatností alespoň za 250 tisíc eur. Pak získali kromě dluhopisu samého i občanství a volný pohyb po schengenu pro sebe i svou rodinu. 

Pomocí totoho programu vláda plánovala získat peníze ke snížení svého zadlužení, a proto vítala téměř každého, kdo otevřel svou peněženku. Migrant, nemigrant. Této možnosti podle maďarských investigativních webů Direkt36 a 444 využilo asi 20 tisíc cizinců, z nich vláda odmítla pouhých 64. Šance na získání občanství Maďarska a s ním spojených výhod tak byla takřka stoprocentní.

Společně s mnoha dalšími se však do visegrádské země dostali i lidé z blízkého okruhu syrského diktátora Bašára Asada, který je nechvalně známý používáním chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu. Maďarští novináři zjistili, že tito lidé skutečně v zemi mají registrované své společnosti, nebo je jejich přítomnost potvrzená očitými svědky, popřípadě se svým pobytem v zemi chlubí na svých sociálních sítích.

Jedním z nich je například Salmo Bazkka, syrský finančník s blízkými vazbami na Asadův režim. Ale také osoba zájmu italské policie, která jej viní z praní špinavých peněz a pašování lidí a zbraní. Dalším člověkem s osobními vazbami přímo na Asada, který si v Maďarsku koupil občanství, je Atiya Khoury, operativec svázaný s finančními toky syrského režimu. Novináři dodávají, že maďarské občanství si koupili i další Syřané obvinění z válečných zločinů.

Námitka, že Bazkka se v současné době nenachází v Maďarsku, ale v Itálii, jen ukazuje, proč byl maďarský vládní program pro zločince tak lákavý. Spolu s ním totiž získali volný pohyb v zemích Evropské unie pro sebe i svou rodinu. 

Podobné programy, jako do loňského března nabízelo Maďarsko, mohou cizinci využít i v dalších evropských zemích. Nabízí je třeba Malta, Řecko, Španělsko či Portugalsko. Maďarský program byl však jasně nejvýhodnější: byl nejlevnější, existovala jen mizivá šance zamítnutí a navíc investor po pěti letech dostal své peníze zpět. 

Celá záležitost je o to paradoxnější, že zemi příští víkend čekají parlamentní volby silně ovlivněné protiimigrantskou rétorikou Orbánovy strany Fidész. Právě politické hnutí současného premiéra by díky své vyhrocené kampani mělo ve volebním klání uspět, průzkumy mu přisuzují až 30 procent hlasů. Žádná další strana by dvacetiprocentní hranici překročit neměla. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud