Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osobní zkušenost s migranty posiluje toleranci. Dokonce i u Čechů, ukázal výzkum

Osobní zkušenost s migranty posiluje toleranci. Dokonce i u Čechů, ukázal výzkum

Nenávist a předsudky pramení většinou z neznalosti. Alespoň to potvrzuje nejnovější průzkum Gallupova ústavu. Aktuální data totiž dokazují, že lidé jsou celosvětově mnohem tolerantnější k migrantům, pokud nějakého osobně znají.

Americký ústav zkoumající veřejné mínění vydal loni v souvislosti se zvyšující se migrací index, který určuje, jak se v které zemi staví tamější obyvatelé k přijímání migrantů. Dle výsledků, které ústav zveřejnil srpnu 2018, je například Česko osmou nejméně vstřícnou zemí k přistěhovalcům na světě, co se týče názorů obyvatel. Přátelští k migrantům jsou naopak obyvatelé Islandu, Nového Zélandu a Rwandy. Výzkumníci nyní zjistili, že míra akceptovatelnosti uprchlíků se výrazně mění v souvislosti s tím, zda s nimi mají obyvatelé osobní zkušenost.

Účastníci výzkumu postupně odpovídají na tři otázky. Co si myslí o imigrantech ve svojí zemi, zda by chtěli mít za souseda cizince a jaký by měli názor na to, kdyby si jejich příbuzný vzal imigranta. Pokud dotazovaný všechny situace označí za dobré, získává devět bodů. Za každou souhlasnou odpověď jsou tři body, za nesouhlas nula bodů a za výrok, že záleží na konkrétní situaci, si respondent připíše bod.

Migrace přes StředozemíMigrace přes Středozemíautor: Info.cz

Nejotevřenější lidé tak dosahují skóre okolo devíti bodů, největší xenofobové se pohybují u nuly. Body všech oslovených z jedné země se pak zprůměrují. Nejpřátelštější Islanďané získali 8,26 bodu, Češi dosáhli na 2,26 bodů a umístili se tak na 131. pozici z celkem 138 oslovených zemí. Islanďané i Češi se ale stávají otevřenějšími, pokud znají přistěhovalce ve svém okolí osobně.

Výzkumníci totiž loňské výsledky otevřenosti k migrantům pro jednotlivé země porovnali s názory obyvatel, kteří odpovídali na stejné otázky, ale osobně znali alespoň jednoho imigranta. Druhá skupina byla zhruba o čtvrtinu přátelštější než ti, kteří o migraci a uprchlících slyšeli jen z médií, nebo třeba četli nepravdivé zprávy dezinformačních webů. Tento posun v myšlení po osobní zkušenosti se projevil celosvětově. Názor na migraci se ani po osobním styku s přistěhovalci nezměnil pouze v Afghánistánu, Beninu, Kongu, Malawi a Spojených arabských emirátech.

Právě posledně jmenovaná země je dle loňských statistik Migration Policy Insistute šestým nejčastějším cílem migrantů. Je pravděpodobné, že v Emirátech je poměrně těžké asi najít někoho, kdo nemá osobní zkušenost s přistěhovalci, protože migranti zde tvoří 88,4 % populace. Podobná situace je také v Kuvajtu, kde jsou přistěhovalci tři čtvrtiny obyvatelstva. Mezi pět nejčastějších cílů přistěhovalců patří Spojené státy, Saúdská Arábie, Německo, Rusko a Velká Británie.

Dle OSN v současné době muselo nuceně opustit své domovy nejvíce lidí od konce druhé světové války, celkem 65,6 milionu lidí. 40 % z nich bylo vysídleno uvnitř vlastní země, šest z deseti migrantů ale hledají štěstí za hranicemi.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1