Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Paradise Papers: Dokumenty z daňových rájů ukazují na okolí Trumpa i Alžběty II.

Paradise Papers: Dokumenty z daňových rájů ukazují na okolí Trumpa i Alžběty II.

Zahraniční média zveřejnila informace z dokumentů právnické kanceláří Appleby, které sídlí v daňových rájích a jsou napojené na řadu známých a bohatých osobností z celého světa. Mezinárodní investigativní vyšetřování ukazuje, že své jmění si v zámoří ukryli lidé napojení na britskou královnu Alžbětu II. nebo amerického prezidenta Donalda Trumpa.

 

Informace pocházejí z 13,4 milionu dokumentů, které se dostaly do rukou novinářů z německého listu Süddeutsche Zeitung. Ti na nich pak dále pracovali s kolegy z Guardianu, BBC nebo New York Times. Podle jejich zjištění odkrývají, jak funguje prostředí, ve kterém si movité osobnosti mohou ukrývat své jmění. Dokumenty pocházejí od firem, které poskytují služby v celkem 19 daňových rájích. 

Uniklé záznamy pokrývají dlouhé období od roku 1950 do roku 2016. Databáze obsahuje miliardové smlouvy, bankovní záznamy a e-maily týkající se zhruba 25 tisíc firem spojených s lidmi ve 180 zemích světa. Co do obsahu tak překonávají dřívější Panama Papers, která se na venek dostala podobným způsobem.

Britská královna Alžběta II.

Miliony liber ze soukromého majetku britské královny byly investovány do fondu na Kajmanských ostrovech. Podle dokumentů by se mělo jednat asi o 500 milionů liber. Část peněz šla na účet oděvní společnosti Brighthouse, která čelí obvinění kvůli znevýhodňování chudých rodin a zranitelných lidí. 

Dokumenty vůbec poprvé ukazují, že královna má stále ještě svůj majetek a to díky vévodkyni z Lancesteru, díky které investovala do celé řady fondů. Vévodkyně tvrdí, že o vyšetřování společnosti Brighthouse nevěděla, dozvěděla se o ní prý až od novinářů z deníku Guardian a dalších reportérů, kteří se na kauze Paradise Papers podílejí.

Na investování nic nelegálního není, neexistují ani důkazy o tom, že by královna neplatila daně, britskou společnosti teď ale hýbe otázka, jestli by královská rodina ale měla do fondů v daňových rájích vůbec investovat.

Trumpovi muži

Dokumenty také naznačují poměrně živé investování členů Trumpova kabinetu v daňových rájích, stejně tak obchody a převody jeho poradců a sponzorů. Zajímavý je například převod peněz mezi firmou, který vlastná zeť ruského prezidenta Vladimira Putina a společnosti napojené na amerického ministra obchodu Wilbura Rosse. 

Navzdory Trumpovým předvolebním slibům, že přivede zpátky dolary na americkou půdu, mají ale v daňových rájích investice i další jeho blízcí. Například Gary Cohn, prezidentův ekonomický poradce, v letech 2002 a 2006 figutoval ve vedení 22 firem na Bahamách, odstoupil z nich když se stal prezidentem v Goldman Sachs.

Rex Tillerson, americký ministr zahraničí, taky není nováčkem v investicích. Podle odhalených dokumentů byl ředitelem společnosti, která byla registrovaná v daňových rájích a měla obchodovat s energetikou na Blízkém východě. Steven Mnunich, americký ministr financí, měl podle investigativců financovat soukromá letadla pro bohaté klienty v daňových rájích. A novináři uvádějí i další příklady z Trumpova okolí.

Ruské investice do Facebooku a Twitteru

Ruské instituce napojené na Vladimira Putina investovaly významné částky do společností Facebook a Twitter, a to přes obchodního partnera Trumpova zetě Jareda Kushnera, ukazují uniklé dokumenty.

Peníze posílal ruský technologický magnát Juri Milner, který zároveň vlastní podíl ve firmě, kterou Kushner spoluvlastní. Tyto dokumenty pravděpodobně dále rozvíří skandál okolo ruského vlivu na americké prezidentské volby. Problémy můžou přinést i sociálním sítím a právě Kushnerovi. 

Naznačují také, že peníze do daňových rajů vyvádí také společnosti Apple nebo Nike, tak aby odváděly méně peněz státům.

Češi v Paradise Papers

Podle serveru Investigace.cz, který se kauzou v Česku zabýval, se v dokumentech nachází 12 060 dokumentů, které se přímo dotýkají Česka. Z toho je 8 tisíc dokumentů pochází z právních kanceláří Appleby na Bahamách a Asiaciti v Singapuru.

Nejčastěji se mezi nimi objevuje jméno Viktora Koženého, který je v nich spojován hlavně s rozprodojem České národní plavby přes maltské firmy. Harvardské fondy, které patřily do portfolia Koženého a jeho partnera Borise Vostrého jsou dodnes symbolem tunelování investičních fondů. Oba urpchli do zahraničí.

V dokumentech se jméno Koženého objevuje v souvislosti s firmou Renaissance Capital Group Limited. Tu spravuje právník, který v minulosti obhajoval například Kaddáfího syna.

Zprávu průběžně aktualizujeme.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744