Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Paříž na hraně. Protesty vůči policejní brutalitě neutichají, zatčených je 250

Paříž na hraně. Protesty vůči policejní brutalitě neutichají, zatčených je 250

Na začátku února čtyři pařížští policisté údajně znásilnili 22letého Thea. Při pátrání po drogových dealerech policisté černošského mladíka vyzvali k identifikaci. Poté ho zatáhli mimo bezpečnostní kamery a dle výpovědi oběti ho sexuálně zneužili obuškem, bili přes genitálie a rasisticky ho uráželi. Přestože je útočník obviněný ze znásilnění a další tři strážníci z ublížení na zdraví, veřejné bouře kvůli policejní rasové brutalitě v hlavním městě Francie neutichají.

V sobotu se v Paříži protestů proti rasovému násilí zúčastnilo asi 2 300 lidí. Přestože většina se pokojně rozešla, menší skupinky zaútočily na policisty kameny. Jeden z kamenů zasáhl strážníka, který skončil v nemocnici. Od počátku protestů, které následovaly bezprostředně po útoku na Thea 2. února, policie při občanských nepokojích zatkla už asi 250 lidí. Thea navštívil v nemocnici, kde se zotavuje ze svých zranění, i sám prezident Francois Hollande.

Místní tvrdí, že rasové útoky strážníků na chudém pařížském předměstí nejsou nic neobvyklého. Nyní ale útok vyvolal vlnu odporu, která asi sama neustoupí. V oblasti hořelo už několik automobilů, lidé zapalují i odpadkové koše. To, co se stalo, cítí jako hroznou potupu.

V posledních dnech se ale protesty přesunuly z předměstí do centra hlavního města, včera se lidé sešli na Place de la République. Demonstranti nesli transparenty s nápisy Justice for Theo (Spravedlnost pro Thea), metro v oblasti bylo uzavřené a nad místem hlídkoval dokonce policejní vrtulník. Prezidentská kandidátka Marine Le Penová začala nyní usilovat o potlačení neustávajících protestů, protože podle ní příliš vytěžují policii, která by měla být ve střehu kvůli možným teroristickým útokům.

Protestující tvrdí, že policejní rasová brutalita proti obyvatelům tmavé pleti je rozšířeným problémem. „To, co se stalo Theovi, není ojedinělý případ. Je to strukturální problém policejního násilí a nazrál čas, aby se s ním Francie vypořádala,“ uvedl pro The Telegraph vedoucí protirasistické skupiny SOS Racisme Dominique Sopo.

Sdružení proti rasové nesnášenlivosti nyní žádají vytvoření speciálně vycvičené policejní skupiny, která by pracovala ve vyloučených oblastech, ve kterých se nyní násilí objevuje. Od tohoto kroku si slibují i zlepšení vztahů s místními komunitami a snížení zločinnosti a nepokojů. Některá francouzská předměstí trpí vysokým procentem kriminality a Francouzi se jim vyhýbají. Policisté tu čelí řadě útoků organizovaných drogových gangů. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744