Peking mě chce dostat z Bílého domu, tvrdil v OSN Trump. Čína podle něj zkouší ovlivnit nadcházející volby | info.cz

Články odjinud

Peking mě chce dostat z Bílého domu, tvrdil v OSN Trump. Čína podle něj zkouší ovlivnit nadcházející volby

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v Radě bezpečnosti OSN obvinil Čínu, že se snaží ovlivnit nadcházející listopadové volby v USA s cílem oslabit jeho vládu. Čínský ministr zahraničí Wang I vzápětí na stejném fóru Trumpovo obvinění odmítl.

"Jsem první prezident, který proti Číně zasáhl," řekl Trump s odkazem na obchodní spor, který Washington s Pekingem vede. Právě obchodní konflikt je podle šéfa Bílého domu důvodem, proč se Čína snaží výsledek voleb ovlivnit. Dodal, že režim v Pekingu si nepřeje, aby byl americkým prezidentem.

"Do voleb nezasahujeme a zasahovat nebudeme," řekl Wang s tím, že Peking plně respektuje zásadu nezasahování do vnitřních záležitostí cizích států. Trumpovo tvrzení o čínských snahách pak označil za nepodložené.

V listopadu budou Američané vybírat nové členy Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu. Demokraté se chtějí pokusit ovládnout alespoň jednu z komor Kongresu USA, čímž by Trumpovi výrazně zkomplikovali zbývající dva roky jeho prvního funkčního období.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud