Peking vzkazuje Trumpovi, že íránskou dohodu by měl dodržovat i on. Teherán partnery napíná | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peking vzkazuje Trumpovi, že íránskou dohodu by měl dodržovat i on. Teherán partnery napíná

Peking vzkazuje Trumpovi, že íránskou dohodu by měl dodržovat i on. Teherán partnery napíná

Čínský zmocněnec pro záležitosti Blízkého východu Kung Siao-šeng řekl, že všechny zúčastněné strany by měly dodržovat dohodu o íránském jaderném programu a k řešení sporu použít dialog a jednání. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína. Samotný Írán zatím hodlá dohodu dodržovat, ale konečné rozhodnutí podle něj bude záviset na postojích ostatních smluvních stran.

Citovaný čínský představitel se podle agenturní zprávy k záležitosti vyjádřil v úterý v Teheránu po setkání s íránskými činiteli. Novinářům řekl, že Čína je ochotna posílit spolupráci se všemi stranami jaderné dohody s Íránem.

Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že se rozhodl jednostranně odstoupit od mezinárodní dohody s Íránem z roku 2015. Tehdy ji uzavřely s Íránem Spojené státy pod vedením prezidenta Baracka Obamy, dalších pět světových mocností - Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko - a Evropská unie.

Podle Trumpa je smlouva neúčinná, neboť mimo jiné nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Cílem smlouvy přitom bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.

Íránský prezident Hasan Rúhání vzápětí řekl, že jeho země bude dohodu přesto dál dodržovat a bude spolupracovat s jejími zbylými účastníky, tedy především se zeměmi Evropské unie. Francie, Británie a Německo daly najevo, že litují Trumpova rozhodnutí. Brusel zdůraznil, že jaderná dohoda funguje a EU je rozhodnutá ji udržet.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes na twitteru napsal, že Teherán bude zatím dohodu dodržovat, ale konečné rozhodnutí závisí na ostatních smluvních stranách. Poznamenal, že na pokyn prezidenta Rúháního nejdřív zahájí kyvadlovou diplomacii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.