Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peníze na výstavbu hraniční zdi vezme Trump ze zdravotnického výzkumu. Hledá další rozpočtové škrty

Peníze na výstavbu hraniční zdi vezme Trump ze zdravotnického výzkumu. Hledá další rozpočtové škrty

Donald Trump navrhuje provést okamžité rozpočtové škrty, aby pokryl náklady na budování hraniční zdi s Mexikem. Podle agentury AP chce prezident snížit o 18 miliard dolarů (450 miliard korun) náklady na zdravotnický výzkum, infrastrukturu a subvence pro komunitní projekty. Vyplývá to z dokumentů, které Bílý dům v úterý předal Kongresu.

Zeď na hranici s Mexikem chce Trump postavit, aby zabránil přílivu přistěhovalců z Mexika, mezi nimiž jsou podle něj převážně zločinci a drogoví dealeři. Ještě ve volební kampani tvrdil, že celou stavbu bude financovat jižní americký soused. Když mexická vláda takový scénář tvrdě odmítla, Trump oznámil, že projekt budou zatím platit Spojené státy.

Prezident chce například odebrat 1,2 miliardy dolarů z dotace pro výzkumné projekty Národního ústavu zdraví. O polovinu peněz má přijít americký grantový program, jehož rozpočet by byl omezen na 1,5 miliardy. O půl miliardy se mají snížit výdaje na budování dopravních staveb. Část uspořených peněz má jít na stavbu zdi.

Podle agentury AP mají Trumpovy představy malou naději na úspěch v Kongresu. Demokraté hrozí, že projednávání zablokují filibusterem, tedy ochromením poslanecké debaty dlouhými projevy. Republikáni se takové situaci chtějí vyhnout a navíc mnozí nechovají k budování zdi velké sympatie. „Chtěl bych slyšet detaily. Co to má být za zeď?“ adresoval například do Bílého domu dotaz vlivný republikánský senátor John McCain.

Situaci kolem zdi a obecně rozpočtových reforem může výrazně ovlivnit blížící se hlasování o penězích pro fungování federálních úřadů. Jejich činnost je ohrožena, protože dosavadní zákon o jejich financování vyprší o půlnoci 28. dubna. Pokud by se nepodařilo schválit nový zákon, hrozilo by mnoha vládním agenturám, že budou muset kvůli nedostatku peněz přerušit činnost a zavřít.

Po fiasku kolem likvidace zdravotní reformy Obamacare, jejíž zrušení minulý týden pro nedostatek hlasů neprošlo, se podle amerických komentátorů republikáni chtějí v Kongresu vyhnout další blamáži. Nový návrh na financování vládních úřadů už prý kongresoví vyjednavači připravují, Trumpem navrhované škrty v něm ale obsaženy nejsou.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744