Po ničivém požáru Kalifornie řeší další problém. Kvůli dešti hrozí záplavy a sesuvy toxického popela | info.cz

Články odjinud

Po ničivém požáru Kalifornie řeší další problém. Kvůli dešti hrozí záplavy a sesuvy toxického popela

Počet obětí ničivého požáru na severu Kalifornie dosáhl už 83, podle některých zdrojů zahynulo nejméně 86 lidí. Novým problémem je podle agentury AP v regionu déšť, který sice pomáhá hasičům, ale vyvolává nebezpečí bleskových záplav a hlavně sesuvů půdy. Voda smíchaná s popelem vytváří v okolí nejvíc postiženého města Paradise nebezpečnou směs, která se snadno může dát do pohybu.

Na severu Kalifornie prší od středečního večera místního času a během dnešního dne má déšť ještě zesílit. Místní lidé mají v dobré paměti loňské neštěstí v kalifornském Montecitu, kde jemný popel nasáklý vodou zavalil několik obytných domů a zabil 21 lidí. Svahy zbavené vegetace nejsou schopny sesuv zadržet.

Popel je toxický a speciální čety ho začnou odklízet počátkem příštího týdne. Mluvčí kalifornského guvernéra Eric Lamoureux novinářům řekl, že akce může trvat měsíce. Oheň, který vypukl před dvěma týdny, je nicméně z 85 procent pod kontrolou. Téměř šest stovek lidí se stále pohřešuje.

Požár na severu Kalifornie, který je znám jako Camp Fire, vypukl 8. listopadu a následkem sucha a větru se rychle rozšířil. Horské město Paradise, kde žilo 27.000 lidí, bylo zcela vypáleno. Celkem požár zničil téměř 13.000 domů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud