Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po Sýrii i Severní Korea? Japonsko se obává, že na něj Kim Čong-un udeří chemickými zbraněmi

Po Sýrii i Severní Korea? Japonsko se obává, že na něj Kim Čong-un udeří chemickými zbraněmi

Japonský premiér Šinzó Abe dnes varoval před možností severokorejského chemického útoku na Japonsko. Na zasedání bezpečnostního výboru japonského parlamentu řekl, že komunistický režim pravděpodobně disponuje střelami, které by mohly nést hlavice s plynem sarin. Učinil tak v době, kdy v severovýchodní Asii roste napětí kvůli nové jaderné zkoušce, kterou údajně plánuje Severní Korea.

„Je možné, že KLDR je již nyní schopna odpálit rakety s nákladem sarinu," citovala Abeho agentura AP. Premiér tak reagoval na otázku ohledně připravenosti Japonska tváří v tvář rostoucímu napětí v regionu. Podle dokumentů jihokorejského rezortu obrany má Severní Korea až 5000 tun chemických zbraní. Komunistický stát podobná tvrzení nikdy nepotvrdil.

Účinky nervově paralytického plynu sarin pocítilo Japonsko v roce 1995, když jej v tokijském metru vypustili členové sekty Óm šinrikjó. Žhavým tématem se pak tato chemická zbraň stala minulý týden po incidentu v syrském Chán Šajchúnu, kde je sarin spojován se smrtí desítek civilistů. Šinzó Abe v této souvislosti hovořil o potřebě zvyšovat tlak na KLDR.

720p 480p 360p 240p
Chemické zbraně

Nervozitu kolem Pchjongjangu minulý týden posílil například další severokorejský test balistické rakety středního doletu. Dnes ráno se objevila zpráva o chystaném podzemním jaderném testu v KLDR. Američtí experti z vojenských laboratoří v Los Alamos se na základě satelitních snímků domnívají, že Severokorejci by mohli pokusně odpálit nálož o síle až 282 kilotun, tedy bezmála dvacetinásobně silnější, než byla bomba svržená v roce 1945 na japonskou Hirošimu.

Šlo by také o zdaleka nejničivější nálož oproti pěti zkouškám, které KLDR od roku 2006 provedla. Všechny se konaly ve dnech významných režimních výročí; tento víkend bude Severní Korea slavit 105. výročí narození svého prvního prezidenta Kim Ir-sena. Deník The New York Times však zároveň napsal, že severokorejské záměry lze jen velmi těžko předvídat.

Již minulý víkend vyslaly Spojené státy ke Korejskému poloostrovu flotilu s letadlovou lodí Carl Vinson, která má odradit KLDR od dalších zbrojních testů. Vedení komunistické země v úterý pohrozilo, že na silové projevy USA v oblasti odpoví jaderným útokem.

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA vyřeší severokorejský problém, a to s případnou čínskou pomocí, nebo bez ní. Ve středu o vývoji hovořil po telefonu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle čínských médií zdůrazňoval potřebu mírového řešení napjaté situace. Tomu by mohl pomoci například zákaz dovozu severokorejského uhlí, který Čína, jinak tradiční severokorejský spojenec, přijala na konci února po další balistické zkoušce KLDR.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744