EXKLUZIVNĚ: Zeman možná pojede do USA až v květnu, ocenění v New Yorku se komplikuje, říká Ovčáček

Pavel Štrunc, Martin Krepindl

13. 04. 2017 • 19:45

Kancelář prezidenta připouští další odsun cesty Miloše Zemana do Spojených států. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček v rozhovoru s Pavlem Štruncem řekl, že Zeman se do Washingtonu podívá možná až zkraje května. Kancléř Vratislav Mynář i budoucí velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček přitom dříve mluvili o druhé polovině dubna.

Pražský hrad od Bílého domu stále nemá jasné instrukce, jak přesně bude vypadat avizovaná návštěva prezidenta Miloše Zemana. Posun by podle Ovčáčka mohl zkomplikovat i další Zemanův program. Třeba předání ocenění Bojovník za pravdu od židovských organizací v New Yorku. „Může se stát, že pokud by ten termín byl zkraje května, tak to předání ocenění proběhne až v září,“ řekl Ovčáček.

Řada diplomatů stále pochybuje o formátu schůzky. Třeba bývalý velvyslanec ČR v USA Petr Kolář mluvil o tom, že nepůjde o oficiální státní návštěvu, ale jen o několikaminutový pozdrav. Kmoníček před týdnem Českému Rozhlasu řekl, že půjde o nejzúženější formu například bez doprovodu podnikatelů.

Ovčáček v rozhovoru s Pavlem Štruncem mluvil i o dalších tématech. Co všechno by mluvčí byl ochotný udělat pro prezidenta? Koho by Zeman pověřil sestavením vlády? Toleroval by v ní komunisty? Celé interview uvidíte už zítra na INFO.cz. Všechna videa z rubriky Štrunc! můžete vidět ZDE.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách