Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polsko koupí raketový systém Patriot od Spojených států, bojí se rostoucí hrozby z východu

Polsko koupí raketový systém Patriot od Spojených států, bojí se rostoucí hrozby z východu

Polsko podepsalo smlouvu o nákupu amerických raket Patriot. Vláda ve Varšavě dnes podepsala příslušnou smlouvu s americkou zbrojovkou Raytheon. Podle ministra obrany Mariusze Blaszsczaka Varšava za systém zaplatí 4,75 miliardy dolarů (97,6 miliardy korun), což je podle něj dobrá cena.

Je to výjimečný, historický moment, řekl na slavnostní ceremonii u příležitosti podpisu smlouvy polský prezident Andrzej Duda.

Podle ministra Blaszczaka Polsko kupuje moderní zařízení, které obstálo v testech v mnoha zemích. Cenu, kterou Varšava za raketový systém zaplatí, označil ministr obrany za dobrou. Podle agentury Reuters se jedná o největší nákup zbraní v dějinách Polska.

Prodej raketového systému Patriot polské armádě schválilo americké ministerstvo zahraničí již loni v listopadu. Následně s transakcí souhlas vyslovil i Kongres Spojených států, který musí schvalovat všechny zahraniční kontrakty zahrnující pokročilé vojenské technologie.

Za důvod pro nákup raketového systému Polsko v minulosti označilo rostoucí hrozbu z východu. Koupi raket měla Varšava v plánu již od roku 2015, kdy tehdejší polské vedení rozhodlo o potřebě posílit obranu země v reakci na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. Nová vláda premiérky Beaty Szydlové však po nástupu k moci oznámila, že nákup vzhledem k vysoké ceně přehodnotí a požadovala po Washingtonu ústupky.

Polsko je jedním z nejaktivnějších amerických spojenců z evropských postkomunistických zemí a jako jeden z mála států splňuje požadavek NATO na výši armádních výdajů odpovídající dvěma procentům HDP, k čemuž chce partnery v alianci přimět i americký prezident Donald Trump.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1