Polsko koupí raketový systém Patriot od Spojených států, bojí se rostoucí hrozby z východu | info.cz

Články odjinud

Polsko koupí raketový systém Patriot od Spojených států, bojí se rostoucí hrozby z východu

Polsko podepsalo smlouvu o nákupu amerických raket Patriot. Vláda ve Varšavě dnes podepsala příslušnou smlouvu s americkou zbrojovkou Raytheon. Podle ministra obrany Mariusze Blaszsczaka Varšava za systém zaplatí 4,75 miliardy dolarů (97,6 miliardy korun), což je podle něj dobrá cena.

Je to výjimečný, historický moment, řekl na slavnostní ceremonii u příležitosti podpisu smlouvy polský prezident Andrzej Duda.

Podle ministra Blaszczaka Polsko kupuje moderní zařízení, které obstálo v testech v mnoha zemích. Cenu, kterou Varšava za raketový systém zaplatí, označil ministr obrany za dobrou. Podle agentury Reuters se jedná o největší nákup zbraní v dějinách Polska.

Prodej raketového systému Patriot polské armádě schválilo americké ministerstvo zahraničí již loni v listopadu. Následně s transakcí souhlas vyslovil i Kongres Spojených států, který musí schvalovat všechny zahraniční kontrakty zahrnující pokročilé vojenské technologie.

Za důvod pro nákup raketového systému Polsko v minulosti označilo rostoucí hrozbu z východu. Koupi raket měla Varšava v plánu již od roku 2015, kdy tehdejší polské vedení rozhodlo o potřebě posílit obranu země v reakci na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. Nová vláda premiérky Beaty Szydlové však po nástupu k moci oznámila, že nákup vzhledem k vysoké ceně přehodnotí a požadovala po Washingtonu ústupky.

Polsko je jedním z nejaktivnějších amerických spojenců z evropských postkomunistických zemí a jako jeden z mála států splňuje požadavek NATO na výši armádních výdajů odpovídající dvěma procentům HDP, k čemuž chce partnery v alianci přimět i americký prezident Donald Trump.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud