Polsko koupí raketový systém Patriot od Spojených států, bojí se rostoucí hrozby z východu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polsko koupí raketový systém Patriot od Spojených států, bojí se rostoucí hrozby z východu

Polsko koupí raketový systém Patriot od Spojených států, bojí se rostoucí hrozby z východu

Polsko podepsalo smlouvu o nákupu amerických raket Patriot. Vláda ve Varšavě dnes podepsala příslušnou smlouvu s americkou zbrojovkou Raytheon. Podle ministra obrany Mariusze Blaszsczaka Varšava za systém zaplatí 4,75 miliardy dolarů (97,6 miliardy korun), což je podle něj dobrá cena.

Je to výjimečný, historický moment, řekl na slavnostní ceremonii u příležitosti podpisu smlouvy polský prezident Andrzej Duda.

Podle ministra Blaszczaka Polsko kupuje moderní zařízení, které obstálo v testech v mnoha zemích. Cenu, kterou Varšava za raketový systém zaplatí, označil ministr obrany za dobrou. Podle agentury Reuters se jedná o největší nákup zbraní v dějinách Polska.

Prodej raketového systému Patriot polské armádě schválilo americké ministerstvo zahraničí již loni v listopadu. Následně s transakcí souhlas vyslovil i Kongres Spojených států, který musí schvalovat všechny zahraniční kontrakty zahrnující pokročilé vojenské technologie.

Za důvod pro nákup raketového systému Polsko v minulosti označilo rostoucí hrozbu z východu. Koupi raket měla Varšava v plánu již od roku 2015, kdy tehdejší polské vedení rozhodlo o potřebě posílit obranu země v reakci na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. Nová vláda premiérky Beaty Szydlové však po nástupu k moci oznámila, že nákup vzhledem k vysoké ceně přehodnotí a požadovala po Washingtonu ústupky.

Polsko je jedním z nejaktivnějších amerických spojenců z evropských postkomunistických zemí a jako jeden z mála států splňuje požadavek NATO na výši armádních výdajů odpovídající dvěma procentům HDP, k čemuž chce partnery v alianci přimět i americký prezident Donald Trump.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.