Poslední varování: Polsku hrozí řízení, které nemá v EU obdoby. Podporuje ho Merkelová i Macron | info.cz

Články odjinud

Poslední varování: Polsku hrozí řízení, které nemá v EU obdoby. Podporuje ho Merkelová i Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron i německá kancléřka Angela Merkelová jsou připraveni podpořit Evropskou komisi, pokud se kvůli kontroverzní polské justiční reformě rozhodne aktivovat článek sedm lisabonské smlouvy. Státníci to řekli na závěr summitu EU, který se tento týden konal v Bruselu. Článek sedm nikdy v minulosti aktivován nebyl. Pokud by se tak stalo, Polsko by mohlo přijít o hlasovací práva či přístup k volnému trhu.

Podle německého listu Süddeutsche Zeitung by Evropská komise mohla zahájit řízení příští středu. Polsko je pod tlakem Bruselu kvůli kontroverzní justiční reformě, která podle Bruselu narušuje nezávislost polského soudnictví a podkopává tak zásady právního státu. Varšava se hájí tím, že zákony odpovídají evropským standardům. Reformy polského soudnictví, které probíhají od roku 2015, kdy se k moci dostala strana Právo a spravedlnost (PiS), jsou prý nezbytnou podmínkou k vymýcení korupce a odpoutání se od komunistické minulosti.

Zatím to vypadá, že Varšava nebere výtky Bruselu příliš vážně. Naposledy před týdnem schválila dolní komora tamního parlamentu většinou hlasů návrh zákona o nejvyšším soudu, který předložil prezident Andrzej Duda. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), která má v Sejmu i Senátu většinu, poté hlasy svých poslanců prosadila i přijetí zákona o soudcovské radě. Před podpisem prezidenta musí zákony schválit ještě Senát. I v něm má ale PiS většinu.

Evropská unie se dosud omezovala na nezávazná usnesení, v nichž Polsko kritizovala. Příští týden by však mohla vytáhnout těžký kalibr. Evropská komise bude ve středu dle jejího předsedy Jeana Clauda Junckera jednat o stavu vlády práva v Polsku a mohlo by zde být rozhodnuto, že se s Varšavou zahájí řízení podle článku sedm Smlouvy o Evropské unii. Ten ještě nikdy předtím nebyl použit a jednalo by se tak o bezprecedentní krok. „Existuje mnoho argumentů pro to, abychom článek sedm poprvé použili,“ nechal se slyšet eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger.

Podle serveru Euractiv byl dotyčný článek vložen do smlouvy k ochraně základních hodnot Evropské unie, jako jsou demokracie, svoboda, lidská práva a vláda práva. Pokud EU shledá, že existuje riziko „vážného porušení“ těchto hodnot některým z členských států, má právo aktivovat řízení, na jehož konci může provinilec přijít o hlasovací práva v Evropské radě či o přístup k volnému trhu.  

Že v Polsku dochází k porušování zásad právního státu, by ale muselo na závěr řízení jednomyslně schválit všech zbylých sedmadvacet členských zemí EU. Maďarsko však už několikrát avizovalo, že by se postavilo na stranu Polska.

Odvrátit sankce by mohl ještě nový polský premiér Mateusz Morawiecki, musel by ale Bruselu slíbit ústupky. Byť nevěří, že má Polsko nějakou šanci přesvědčit komisi, aby nezahájila řízení podle článku sedm, na summitu EU v Bruselu Marawiecki oznámil, že se chystá s představiteli komise jednat, aby hrozbu odvrátil. Dialog polské vlády s Evropskou komisí považují za klíčové rovněž Merkelová s Macronem, podle nichž se jinak žádného pokroku ve vzájemných vztazích nedosáhne. 

„Musí proběhnout diskuze. Pokud se ale nakonec Evropská komise rozhodne aktivovat článek sedm, Francie ji podpoří,“ zdůraznil Macron v pátek na tiskové konferenci v Bruselu.  

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud