„Potřebujeme pevné nervy.“ Mayová se snažila uchlácholit poslance, od opozice schytala urážky | info.cz

Články odjinud

„Potřebujeme pevné nervy.“ Mayová se snažila uchlácholit poslance, od opozice schytala urážky

Britská premiérka Theresa Mayová věří, že může dosáhnout dohody o odchodu země z Evropské unie, která bude pro parlament přijatelná. Bude však potřebovat ještě čas. Řekla to dnes v Dolní sněmovně, kterou informovala o vývoji brexitového vyjednávání. Šéfka vlády mimo jiné znovu odmítla trvalou celní unii, jak to navrhují opoziční labouristé, a vyzvala k pevným nervům v „rozhodující etapě“ rozhovorů. Šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn ji poté obvinil, že lehkovážně plýtvá časem a snaží se poslance díky časové tísni „vydírat“, aby její dohodu podpořili. Parlamentní lídr skotských nacionalistů Ian Blackford dokonce Mayovou nazval lhářkou.

Ministerská předsedkyně si od dalších rozhovorů slibuje změny v brexitové dohodě, které britský parlament přesvědčí, aby s tímto dokumentem souhlasil. Unie ale stále dává najevo, že podmínky dohody měnit nebude, nevylučuje nicméně úpravu nezávazné doprovodné politické deklarace.

„Rozhovory jsou v rozhodující etapě. My všichni teď potřebujeme pevné nervy k dosažení změn, jež tato sněmovna požaduje, a k provedení brexitu včas,“ řekla dnes Mayová poslancům.

Opět odmítla návrhy, aby Británie zůstala členem celní unie s EU. „Jemně bych upozornila, že Dolní sněmovna už proti tomu hlasovala. A v každém případě by členství v celní unii bylo méně žádoucím výsledkem, než jaký je zajištěn v politické deklaraci,“ uvedla Mayová.

Pokud poslanci dají ve čtvrtek Mayové více času na jednání, bylo by to už podruhé od lednového zamítnutí její brexitové dohody.

„Dostali jsme slib, že budeme moci o dohodě hlasovat v prosinci, to se nestalo. Bylo nám řečeno, že další smysluplné hlasování bude tento týden poté, co premiérka znovu slíbila, že zajistí podstatné a právně závazné změny ohledně irské pojistky, a to se nestalo. Teď premiérka předstoupila před sněmovnu s dalšími výmluvami a dalšími odklady,“ řekl Corbyn.

Šéf parlamentního klubu Skotské národní strany (SNP) Blackford dokonce směrem k Mayové po jejích slovech o dalším odkladu hlasování zakřičel „lhářko!“. Dostal pak napomenutí od předsedy sněmovny Johna Bercowa a musel požádat, aby jeho urážka byla vymazána ze záznamu jednání.

Hlavním sporným bodem je takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Obě strany si udržení režimu bez hraničních kontrol přejí, ale řada britských poslanců v navržených podmínkách pojistky vidí riziko dlouhodobého připoutání země k unijním strukturám. Britský parlament proto minulý měsíc dohodu odmítl a vyzval premiérku, aby nalezla alternativní řešení.

Británie má opustit unii 29. března, tedy příští měsíc. Londýn i Brusel přitom dávají najevo, že si přejí, aby se tak stalo na základě dohody upravující podmínky tohoto kroku, a nikoli živelně.

Mayová dnes také řekla, že nyní potřebuje ještě čas na jednání a že dnes a během tohoto týdne bude dál hovořit s unijními představiteli. Nové smysluplné hlasování parlamentu vláda podle ní navrhne po dosažení případného pokroku. Nezajistí-li si vláda v Dolní sněmovně většinu ve prospěch dohody a politické deklarace s EU, předstoupí 26. února před parlament s prohlášením a následující den by poslanci mohli znovu hlasovat.

Mluvčí Mayové dnes popřel informace bulvárního deníku The Sun, který přišel s tvrzením, že premiérka se chystá v létě odejít z funkce a že chce ovlivnit volbu svého nástupce tak, aby zabránila výběru svých oponentů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud