Pracovníci neziskovek roky hromadně zneužívali ženy a dívky po celém světě. Britové zveřejnili výbušnou zprávu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pracovníci neziskovek roky hromadně zneužívali ženy a dívky po celém světě. Britové zveřejnili výbušnou zprávu

Pracovníci neziskovek roky hromadně zneužívali ženy a dívky po celém světě. Britové zveřejnili výbušnou zprávu
 

Pracovníci mezinárodních neziskových organizací hromadně zneužívali ženy a dívky v regionech postižených nejrůznějšími katastrofami. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila britská vláda. Některé případy skandálního sexuálního zneužívání už byly popsány dříve. Čerstvý dokument, na který upozornila CNN, ale uvádí, že podobné incidenty se odehrávaly soustavně dlouhé roky a pachatelé se v neziskovém sektoru pohybovali bez povšimnutí.

Vyšetřování spustil skandál, který odkryl sexuální obtěžování ze strany zaměstnanců neziskových organizací Oxfam či Save the Children. „Sexuální zneužívání a vykořisťování je endemické napříč celým mezinárodním neziskovým sektorem,“ uvedla britská vládní komise. Její členové si například vyslechli příběh o znásilnění malé dívky bez domova, které dal pracovník „neziskovky“ jeden dolar.

„Ve velké většině případů, nikoliv ve všech případech, jde o zneužívání žen muži. Případy, které se objevily, jsou ovšem jen špičkou ledovce,“ uvádí zpráva. Neziskové organizace rovněž čelí kritice, že o problémech věděly roky a nic s nimi nedělaly.

Členové vládní komise se zabývali až 16 let starými případy. Ve svých závěrech teď upozorňují, že „neziskovky“ setrvale stavěly svoji reputaci před zájmy žen, dětí či dalších obětí sexuálního zneužívání.

Stejně jako v případě neziskové organizace Oxfam, u níž vyšlo najevo, že zkušení členové mise na Haiti v roce 2010 běžně platili za prostituci. Někteří pracovníci Oxfamu sice byli propuštěni, ale postupně se ukázalo, že organizace o problému věděla delší dobu a snažila se jej zakrýt. Jen o několik dní později byl ze sexuálního obtěžování obviněn bývalý šéf organizace Save the Children Justin Forsyth. Celkem 21 zaměstnanců propustil i Červený kříž, protože se ukázalo, že několik let „platili za sexuální služby“.

„Oxfam existuje proto, aby pomáhal zlepšovat životy těch nejzranitelnějších. Víme, že jsme neochránili ženy na Haiti a uznáváme, že jsme vše měli nahlásit dřív. Za to se opravdu omlouváme,“ uvedla podle CNN členka vedení Oxfamu Caroline Thomson. Podobně reagovala i organizace Save the Children, která na základě vyšetřování nařídila ještě vlastní audit chování svých zaměstnanců.

Čtení zprávy musí být pro neziskové organizace obzvlášť bolestné. Zpráva zmiňuje například zneužívání dívek v uprchlickém táboře v Libérii v roce 2001. Dívkám bylo mezi 13 až 18 lety. „S jedním humanitárním pracovníkem jsem otěhotněla, ale on mě opustil a vybral si jinou,“ uvedla jedna ze svědkyň.

Oběti pracovníků neziskovek byly v některých případech dokonce nakaženy virem HIV, řada z nich navíc prodělala potrat. Ke zneužívání ovšem docházelo i při nedávném konfliktu v Sýrii a to především v centrech, z nichž byla distribuována humanitární pomoc.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.