Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pracovníci neziskovek roky hromadně zneužívali ženy a dívky po celém světě. Britové zveřejnili výbušnou zprávu

Pracovníci neziskovek roky hromadně zneužívali ženy a dívky po celém světě. Britové zveřejnili výbušnou zprávu
 

Pracovníci mezinárodních neziskových organizací hromadně zneužívali ženy a dívky v regionech postižených nejrůznějšími katastrofami. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila britská vláda. Některé případy skandálního sexuálního zneužívání už byly popsány dříve. Čerstvý dokument, na který upozornila CNN, ale uvádí, že podobné incidenty se odehrávaly soustavně dlouhé roky a pachatelé se v neziskovém sektoru pohybovali bez povšimnutí.

Vyšetřování spustil skandál, který odkryl sexuální obtěžování ze strany zaměstnanců neziskových organizací Oxfam či Save the Children. „Sexuální zneužívání a vykořisťování je endemické napříč celým mezinárodním neziskovým sektorem,“ uvedla britská vládní komise. Její členové si například vyslechli příběh o znásilnění malé dívky bez domova, které dal pracovník „neziskovky“ jeden dolar.

„Ve velké většině případů, nikoliv ve všech případech, jde o zneužívání žen muži. Případy, které se objevily, jsou ovšem jen špičkou ledovce,“ uvádí zpráva. Neziskové organizace rovněž čelí kritice, že o problémech věděly roky a nic s nimi nedělaly.

Členové vládní komise se zabývali až 16 let starými případy. Ve svých závěrech teď upozorňují, že „neziskovky“ setrvale stavěly svoji reputaci před zájmy žen, dětí či dalších obětí sexuálního zneužívání.

Stejně jako v případě neziskové organizace Oxfam, u níž vyšlo najevo, že zkušení členové mise na Haiti v roce 2010 běžně platili za prostituci. Někteří pracovníci Oxfamu sice byli propuštěni, ale postupně se ukázalo, že organizace o problému věděla delší dobu a snažila se jej zakrýt. Jen o několik dní později byl ze sexuálního obtěžování obviněn bývalý šéf organizace Save the Children Justin Forsyth. Celkem 21 zaměstnanců propustil i Červený kříž, protože se ukázalo, že několik let „platili za sexuální služby“.

„Oxfam existuje proto, aby pomáhal zlepšovat životy těch nejzranitelnějších. Víme, že jsme neochránili ženy na Haiti a uznáváme, že jsme vše měli nahlásit dřív. Za to se opravdu omlouváme,“ uvedla podle CNN členka vedení Oxfamu Caroline Thomson. Podobně reagovala i organizace Save the Children, která na základě vyšetřování nařídila ještě vlastní audit chování svých zaměstnanců.

Čtení zprávy musí být pro neziskové organizace obzvlášť bolestné. Zpráva zmiňuje například zneužívání dívek v uprchlickém táboře v Libérii v roce 2001. Dívkám bylo mezi 13 až 18 lety. „S jedním humanitárním pracovníkem jsem otěhotněla, ale on mě opustil a vybral si jinou,“ uvedla jedna ze svědkyň.

Oběti pracovníků neziskovek byly v některých případech dokonce nakaženy virem HIV, řada z nich navíc prodělala potrat. Ke zneužívání ovšem docházelo i při nedávném konfliktu v Sýrii a to především v centrech, z nichž byla distribuována humanitární pomoc.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1