Předběhne Asad Trumpa? Potká se s Kim Čong-unem, pojede za ním přímo do Pchjongjangu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předběhne Asad Trumpa? Potká se s Kim Čong-unem, pojede za ním přímo do Pchjongjangu

Předběhne Asad Trumpa? Potká se s Kim Čong-unem, pojede za ním přímo do Pchjongjangu

Syrský prezident Bašár Asad se chystá na návstěvu KLDR, píší severokorejská média. Byla by to jeho první cesta do této izolované země od doby, co jí vládne Kim Čong-un. Agentura KCNA nicméně neuvedla, kdy má k setkání Asada s lídrem komunistického režimu dojít. Jasné tak není ani to, jestli to bude před očekáváným summitem Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„Pojedu na návštěvu do KLDR a setkám se s jeho výsostí Kim Čong-unem," citují Asada média. Kim na svém území nepřijal žádného prezidenta ani krále od roku 2011, kdy se ujal moci po smrti svého otce. V posledních měsících se nicméně setkal s čínským a jihokorejským prezidentem v náhlé vlně diplomacie, která předcházela plánování očekávaného summitu s Trumpem, připomíná britský list The Guardian.

„Svět vítá to, co se nyní děje na Korejském poloostrově díky vynikajícímu politickému výkonu a moudrosti Kim Čong-una," řekl podle severokorejských médií Asad. „Jsem si jistý, že se mu podaří dosáhnout konečného vítězství a sjednotit Koreje." Kimovi navíc údajně slíbil podporu jeho politiky a opatření.

Sýrie i Severní Korea jsou cílem mezinárodních sankcí kvůli svému zbrojnímu programu a porušování lidských práv. Severní Korea podle uniklé zprávy OSN zásobovala Asada materiálem pro vývoj balistických raket a chemických zbraní, a to nejméně po dobu pěti let.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.