Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předběhne Asad Trumpa? Potká se s Kim Čong-unem, pojede za ním přímo do Pchjongjangu

Předběhne Asad Trumpa? Potká se s Kim Čong-unem, pojede za ním přímo do Pchjongjangu

Syrský prezident Bašár Asad se chystá na návstěvu KLDR, píší severokorejská média. Byla by to jeho první cesta do této izolované země od doby, co jí vládne Kim Čong-un. Agentura KCNA nicméně neuvedla, kdy má k setkání Asada s lídrem komunistického režimu dojít. Jasné tak není ani to, jestli to bude před očekáváným summitem Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„Pojedu na návštěvu do KLDR a setkám se s jeho výsostí Kim Čong-unem," citují Asada média. Kim na svém území nepřijal žádného prezidenta ani krále od roku 2011, kdy se ujal moci po smrti svého otce. V posledních měsících se nicméně setkal s čínským a jihokorejským prezidentem v náhlé vlně diplomacie, která předcházela plánování očekávaného summitu s Trumpem, připomíná britský list The Guardian.

„Svět vítá to, co se nyní děje na Korejském poloostrově díky vynikajícímu politickému výkonu a moudrosti Kim Čong-una," řekl podle severokorejských médií Asad. „Jsem si jistý, že se mu podaří dosáhnout konečného vítězství a sjednotit Koreje." Kimovi navíc údajně slíbil podporu jeho politiky a opatření.

Sýrie i Severní Korea jsou cílem mezinárodních sankcí kvůli svému zbrojnímu programu a porušování lidských práv. Severní Korea podle uniklé zprávy OSN zásobovala Asada materiálem pro vývoj balistických raket a chemických zbraní, a to nejméně po dobu pěti let.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1