Premiérovi nechodí plat, teď už ani nesmí vykonávat funkci. Srí Lanka se propadá do hluboké politické krize | info.cz

Články odjinud

Premiérovi nechodí plat, teď už ani nesmí vykonávat funkci. Srí Lanka se propadá do hluboké politické krize

Srílanský premiér Mahinda Radžapaksa už nesmí vystupovat v pozici předsedy vlády a také pořádat její schůze. Rozhodl o tom srílanský odvolací soud. Informovaly o tom tiskové agentury. Jde o další ze série Radžapakseho proher ve více než měsíc trvající politické krizi na Srí Lance.

 

Politická krize na Srí Lance vypukla poté, co prezident Maithripala Sirisena v říjnu odvolal svého bývalého spojence, premiéra Ranila Vikremasingheho, a nahradil ho bývalým prezidentem Mahindou Radžapaksem. Následně rozpustil parlament a požadoval vypsání předčasných voleb.

Radžapakse však nemá podporu dostatečného počtu poslanců a parlament jemu a jeho vládě již dvakrát vyslovil nedůvěru. Předseda parlamentu prohlásil, že země nemá v současné době žádnou vládu a žádného premiéra. To však premiér Radžapakse i prezident Sirisena odmítají. Přes 120 srílanských zákonodárců, tedy více než polovina členů parlamentu, podalo na Radžapakseho žalobu k soudu, neboť podle nich nemá pravomoc zastávat úřad premiéra.

Rozhodnutí soudu představuje další úder pro Radžapakseho kontroverzní vládu poté, co parlament minulý týden zastavil vyplácení ministerských platů a cestovních náhrad.

Soud v paralelním procesu rozhoduje i v otázce, zda bylo rozhodnutí prezidenta Siriseny provedeno v souladu s ústavou. Verdikt má být oznámen v pátek.

Jednou z příčin současné krize byl odpor prezidenta Siriseny k hospodářské politice expremiéra Vikremasingheho a k jeho plánům vyšetřovat válečné zločiny spáchané během občanské války, kterých se údajně dopouštěli někteří přední velitelé srílanské armády i Radžapakse. Ten byl od listopadu 2005 do ledna 2015 prezidentem země.

Současný politický pat rekordně oslabil srílanskou měnu a způsobil zmatek na trzích s akcemi a dluhopisy. Rovněž zavdal příčiny k obavám, že země nebude schopna splácet dluhy, které vytvořila kvůli financování rekonstrukce po 26leté občanské válce, která skončila v roce 2009.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud