Články odjinud

Premiérovi nechodí plat, teď už ani nesmí vykonávat funkci. Srí Lanka se propadá do hluboké politické krize

Premiérovi nechodí plat, teď už ani nesmí vykonávat funkci. Srí Lanka se propadá do hluboké politické krize

Srílanský premiér Mahinda Radžapaksa už nesmí vystupovat v pozici předsedy vlády a také pořádat její schůze. Rozhodl o tom srílanský odvolací soud. Informovaly o tom tiskové agentury. Jde o další ze série Radžapakseho proher ve více než měsíc trvající politické krizi na Srí Lance.

 

Politická krize na Srí Lance vypukla poté, co prezident Maithripala Sirisena v říjnu odvolal svého bývalého spojence, premiéra Ranila Vikremasingheho, a nahradil ho bývalým prezidentem Mahindou Radžapaksem. Následně rozpustil parlament a požadoval vypsání předčasných voleb.

Radžapakse však nemá podporu dostatečného počtu poslanců a parlament jemu a jeho vládě již dvakrát vyslovil nedůvěru. Předseda parlamentu prohlásil, že země nemá v současné době žádnou vládu a žádného premiéra. To však premiér Radžapakse i prezident Sirisena odmítají. Přes 120 srílanských zákonodárců, tedy více než polovina členů parlamentu, podalo na Radžapakseho žalobu k soudu, neboť podle nich nemá pravomoc zastávat úřad premiéra.

Rozhodnutí soudu představuje další úder pro Radžapakseho kontroverzní vládu poté, co parlament minulý týden zastavil vyplácení ministerských platů a cestovních náhrad.

Soud v paralelním procesu rozhoduje i v otázce, zda bylo rozhodnutí prezidenta Siriseny provedeno v souladu s ústavou. Verdikt má být oznámen v pátek.

Jednou z příčin současné krize byl odpor prezidenta Siriseny k hospodářské politice expremiéra Vikremasingheho a k jeho plánům vyšetřovat válečné zločiny spáchané během občanské války, kterých se údajně dopouštěli někteří přední velitelé srílanské armády i Radžapakse. Ten byl od listopadu 2005 do ledna 2015 prezidentem země.

Současný politický pat rekordně oslabil srílanskou měnu a způsobil zmatek na trzích s akcemi a dluhopisy. Rovněž zavdal příčiny k obavám, že země nebude schopna splácet dluhy, které vytvořila kvůli financování rekonstrukce po 26leté občanské válce, která skončila v roce 2009.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud