Prolomování ledů. Vůdci Korejí mluvili na summitu o denuklearizaci i trvalém míru | info.cz

Články odjinud

Prolomování ledů. Vůdci Korejí mluvili na summitu o denuklearizaci i trvalém míru

Vůdci Severní a Jižní Koreje při summitu jednali o denuklearizaci Korejského poloostrova, o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi a o způsobech, jak nastolit na poloostrově trvalý mír. Podle agentury AP to uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který se dnes v pohraniční vesnici Pchanmundžom sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Mluvčí jihokorejského prezidenta Jun Jong-čan se k tématům debaty vyjádřil po první části dnešního jednání, která se uskutečnila před polednem místního času (v noci na dnešek SELČ). Kim a Mun obědvali odděleně, každý na své straně hranice; po obědě je plánovaná druhá etapa rozhovorů. Munův mluvčí řekl, že dosavadní rozhovory byly "upřímné a otevřené".

Jednodenní summit má být zakončen společným prohlášením, na němž obě strany podle mluvčího Juna nyní pracují. Výsledek oznámí Kim a Mun společně, zřejmě před večeří chystanou na 18:30 místního času (11:30 SELČ), napsala agentura AP. Večeře se zúčastní i manželky obou představitelů.

Vrcholná schůzka se koná v Pchanmundžomu na jihokorejské straně hranice. Kim Čong-un se tak dnes stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války z 50. let vkročil na jihokorejskou půdu. Severní a Jižní Korea v minulosti uspořádaly dva summity, dějištěm obou byla ale severokorejská metropole Pchjongjang.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud