Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prolomování ledů. Vůdci Korejí mluvili na summitu o denuklearizaci i trvalém míru

Prolomování ledů. Vůdci Korejí mluvili na summitu o denuklearizaci i trvalém míru

Vůdci Severní a Jižní Koreje při summitu jednali o denuklearizaci Korejského poloostrova, o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi a o způsobech, jak nastolit na poloostrově trvalý mír. Podle agentury AP to uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který se dnes v pohraniční vesnici Pchanmundžom sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Mluvčí jihokorejského prezidenta Jun Jong-čan se k tématům debaty vyjádřil po první části dnešního jednání, která se uskutečnila před polednem místního času (v noci na dnešek SELČ). Kim a Mun obědvali odděleně, každý na své straně hranice; po obědě je plánovaná druhá etapa rozhovorů. Munův mluvčí řekl, že dosavadní rozhovory byly "upřímné a otevřené".

Jednodenní summit má být zakončen společným prohlášením, na němž obě strany podle mluvčího Juna nyní pracují. Výsledek oznámí Kim a Mun společně, zřejmě před večeří chystanou na 18:30 místního času (11:30 SELČ), napsala agentura AP. Večeře se zúčastní i manželky obou představitelů.

Vrcholná schůzka se koná v Pchanmundžomu na jihokorejské straně hranice. Kim Čong-un se tak dnes stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války z 50. let vkročil na jihokorejskou půdu. Severní a Jižní Korea v minulosti uspořádaly dva summity, dějištěm obou byla ale severokorejská metropole Pchjongjang.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1