Články odjinud

Propaganda kolem útoků v Sýrii jede stále naplno. Rusko má znovu na mušce Bílé přilby

Propaganda kolem útoků v Sýrii jede stále naplno. Rusko má znovu na mušce Bílé přilby

Falešná videa, obvinění z podvodů a spiknutí či svalování viny za chemický útok v syrském městě Dúmá na tzv. Bílé přilby – to všechno přinesly poslední dva týdny. Ruská propaganda pracuje na konto dění v Sýrii na plné obrátky. Například ve Spojených státech byla její aktivita den po spojeneckém bombardování syrských vládních zařízení až o třetinu vyšší než v období předtím. Provést Moskvou naznačovaný komplot by přitom nebylo tak jednoduché.

Rusko využívá událostí kolem chemického útoku v syrském městě Dúmá k šíření masivní vlny dezinformací. Jejich hlavním terčem se vedle Spojených států, Velké Británie a Francie, které o víkendu provedly odvetný úder na střediska syrské výroby chemických zbraní, stává organizace s názvem Syrská civilní obrana.

Tzv. Bílé přilby, jak se dobrovolníkům také říká, působí na územích ovládaných rebely bojujícími proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Pomáhají obětem náletů prováděných také ruskou armádou, jež stojí za Asadem a vojensky ho podporuje. Bílé přilby jsou jedním z kanálů, skrze který se do světa dostávají informace z místa úderů a dokumentace následků. Proto jsou trnem v oku Moskvě i Damašku.

Nyní ruská propaganda tvrdí, že Bílé přilby chemický útok v Dúmě nafingovaly, zinscenovaly a natočily třeba ve filmových ateliérech. Takto zprávu ruskému publiku přinesl státní televizní kanál Rusko-1. „K dispozici byla šatna, falešné lidské končetiny, lahev krve, makeup a prach, který jeden příslušník Bílých přileb sypal na děti, aby vypadaly jak vytažené z trosek po bombardování,“ sdělila televize divákům.

Úder na SýriiÚder na Sýriiautor: Info.cz

Fotky dokazující toto tvrzení se následně objevily i na sociálních sítích. Jenže vše je ve skutečnosti jinak. Záběry pocházejí z natáčení filmu Revolution Man, o němž psala i syrská státní média. Fotografie navíc pocházejí z 24. února, tedy z doby dávno před chemickým útokem v Dúmě. „Film se točí kolem novináře, který nelegálně vstoupí do Sýrie, aby natočil snímky a videa z války. Vše za účelem hledání slávy a mezinárodních cen. Poté, co nedosáhl svého cíle, se uchýlil k pomoci teroristům,“ stojí v anotaci snímku.

„I v případě Sýrie Moskva postupuje podle zaběhlého scénáře, kterým reaguje na podobné incidenty. Jedná se o vypouštění dezinformační kouřové clony, která veřejnou diskusi zaplaví řadou falešných zpráv a konspiračních teorií. Ty mají za cíl veřejnost dezorientovat a zmást,“ tvrdí pro INFO.CZ analytik Institutu pro politiku a společnost Roman Máca, který se falešnými zprávami dlouhodobě zabývá.

Kdyby Rusové měli pravdu...

Dezinformace kolem útoku chemickými zbraněmi mají hned několik podob. Falešné fotky jsou jen jednou z nich. Propaganda dokonce osočuje Bílé přilby, že skutečně útok provedly. Pomoci jim k tomu měla Velká Británie. Londýn takové obvinění razantně popřel a označil jej za bizarní.

Kreml sice tvrdil, že má pro svoje tvrzení důkazy, avšak dodnes žádné nepředložil. Naopak Spojené státy oznámily, že zaznamenaly, jak vrtulníky syrské armády přelétávaly v osudný den nad Dúmou. Svědci navíc popsali, že ze strojů padaly barelové bomby. Fotky ukazují, že byly podobné těm, které Asadův režim používal již v minulosti. Rusové oponují, že jejich experti na místě útoku žádné svědky nenašli. Oblast ale po incidentu raději drželi pevně pod svojí kontrolou, kvůli čemuž je Západ podezírá ze zametání stop.

Chemické útoky v Sýrii

Absurditu kolem ruských tvrzení popisuje na Twitteru také Eliot Higgins z londýnské King’s College. Ten podrobně rozebral, co by se všechno muselo stát, pokud by měla Moskva pravdu a útok byl skutečně provokací západních vlád a Bílých přileb.

„Pokud bychom považovali ruská tvrzení za hodnověrná, znamenala by toto: Během pár hodin po útoku byly budovy naplněny mrtvými těly, včetně těl dětí, vykazujících znaky působení chloru. Do budov by byly umístěny dvě nádoby od chloru, zahrnující jednu upravenou tak, aby vypadala, jako ty použité při dříve zdokumentovaných útocích. Místnosti by byly poškozené, aby vypadaly, jako když nádoby prorazily strop. Jedna z nádob by byla na střeše budovy plné mrtvol, další z nějakého důvodu ne,“ vyjmenovával Higgins.

Lékaři, místní obyvatelé a aktivisté by navíc v takovém případě nepochybně skrze sociální sítě a další služby sdíleli, že útok je podvod a lež – jinými slovy bylo by nutné cenzurovat síť a dbát na to, aby nikdo údajný zinscenovaný útok neprozradil.

Propaganda zesílila

Bílé přilby je nutné v kontextu syrské války vnímat jako sympatizanty jedné ze stran a rozhodně není na místě přistupovat k jejich informacím nekriticky, ze strany Ruska a Damašku jde ale o cílenou dezinformační kampaň, která se snaží dobrovolnickou organizaci účelově vylíčit jako takřka jediného viníka a odvrátit tak pozornost od vlastních přešlapů či zločinů. Není to totiž zdaleka poprvé, co se Bílé přilby dostaly pod palbu fake news. Již dříve novináři popsali systematickou ruskou propagandu snažící se je vylíčit jako pachatele loňského chemického útoku ve městě Chán Šajchún, který byl připisovaný jednotkám věrným Asadovi. Také tehdy USA trestaly Sýrii bombardováním základen. Karikaturu zobrazující Bílé přilby jako bojovníky al-Káidy publikovala tehdy na Twitteru mimo jiné i ruská ambasáda ve Velké Británii.

Jak jsme uvedli výše, Rusko zaplavilo internet dezinformacemi také v reakci na aktuální spojenecký úder proti centrům syrského programu na vývoj chemických zbraní. Ten se přitom Damašek zavázal ukončit a Moskva na to měla dohlédnout. Rakety dopadly na střediska minulý týden v noci z pátku na sobotu českého času. Web Hamilton 68, který monitoruje ruskou propagandu v USA, následující den zaznamenal zvýšenou aktivitu. Počet tweetů na prokremelských účtech byl o třetinu vyšší než v pátek.

„Falešné zprávy o Sýrii sledují standardní cíl dezinformačního působení Moskvy proti západním společenstvím. Jde o podkopání důvěry k demokratickým institucím a vládám, vnášení chaosu do společnosti a likvidace její informační odolnosti. Dezinformační působení má v západních zemích vyvolat veřejný tlak na politiky, aby dali ruce pryč od Sýrie a Asad společně s Rusy tak mohli nerušeně fungovat na svém dvorečku za použití nástrojů, jako jsou chemické útoky proti civilistům,“ vysvětluje Máca.

Po sítích kolovala i falešná videa zobrazující útok a snažící se navodit dojem, že se syrským protiraketovým systémům podařilo část raket sestřelit. Záběry však pocházely z Iráku, Jemenu či ukrajinského Luhansku. Objevily se také fotky údajně zneškodněných amerických raket typu Tomahawk, které ovšem patří zcela jiným zbraním.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818