Průlom v kauze Gorila. U Kočnera našli důkazy ukazující korupci ve vysoké slovenské politice | info.cz

Články odjinud

Průlom v kauze Gorila. U Kočnera našli důkazy ukazující korupci ve vysoké slovenské politice

Policisté objevili v bytě kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera dokumenty k obří kauze Gorila, která před lety otřásla Slovenskem. Jak uvedl Dennik N, u muže aktuálně zapleteného do případu vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové se na USB uložišti našly nahrávky, které potvrzují autenticitu odtajněného spisu o korupci v nejvyšší slovenské politice. Kočner je v současnosti ve vazbě, protože čelí obvinění z falšování směnek.

Kauza Gorila otřásla slovenskou veřejností v prosinci 2011, když někdo na internetu zveřejnil kompletní spis o vyšetřování korupce kolem finanční skupiny Penta, jež měla ovlivňovat vrcholné slovenské politiky. Šéf Penty Jaroslav Haščák se podle spisu setkával se zástupci stran SDKÚ, Směr i SMK. Jednat s ním měl i předseda Směru a expremiér Robert Fico.

Spis tvořily přepisy odposlechu bytu Slovenskou informační službou (SIS). Ohledně jejich pravosti ale panovaly i pochybnosti z důvodu absence samotných autentických nahrávek. Ty se nyní podle Denníku N objevily právě v trezoru u Kočnera, jehož byt policie prohledala v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka.

„Když jsme případ před sedmi lety začali vyšetřovat, říkali jsme si s kolegy, že se to jednou určitě objeví. Pokud by se prokázala pravost nahrávky, jen by to potvrdilo moje tehdejší slova o autenticitě spisu, kterou tehdy, pro mě nepochopitelně, zpochybňoval policejní prezident Tibor Gašpar,“ vysvětlil pro Denník N bývalý šéf týmu Gorila Marek Gajdoš. Ten od policie odešel v roce 2016 právě kvůli neshodám s Gašparem, který podle něj nechtěl Gorilu řádně vyšetřit.

Podle Gajdoše zřejmě nebude možné nalezené nahrávky použít jako zákonný důkaz, mohou ale posloužit jako další zdroj informací pro stále probíhající vyšetřování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud