První z generálů se přidal na stranu venezuelské opozice. Armádu vyzval k účasti na demonstracích | info.cz

Články odjinud

První z generálů se přidal na stranu venezuelské opozice. Armádu vyzval k účasti na demonstracích

Vysoce postavený generál venezuelského letectva Francisco Yanez oznámil, že neuznává autoritářského prezidenta Nicoláse Madura a za vůdce země považuje předsedu parlamentu Juana Guaidóa. Vyplývá to z videozáznamu, který se objevil na twitteru. Jde o prvního ze sloužících generálů, který uznal Guaidóa  hlavou státu, podotkla k tomu agentura Reuters.

Generál Yanez, člen velení venezuelského letectva, který má na starosti strategické plánování, na videu vyzývá i ostatní příslušníky armády, aby zběhli na druhou stranu. „Přechod k demokracii se bezprostředně blíží,“ uvedl Yanez. Madura označil za diktátora a Guaidóa naopak za svého prezidenta. Zda je rebelující velitel stále ve Venezuele, nebo již zemi opustil, není ze záznamu jasné.

Yanez na videu rovněž tvrdí, že „90 procent“ příslušníků venezuelských ozbrojených sil je proti Madurovi. Vyzval pak také své armádní kolegy, aby se zúčastnili další masové demonstrace pořádané venezuelskou opozicí. Armádní velení v Caracasu již ovšem stačilo generála za tyto výroky obvinit z velezrady.

Podpora armády je pro změnu režimu v této jihoamerické zemi klíčová. Mnozí očekávají, že dříve či později se armáda na stranu opozice přidá. I vojenské velení totiž postihne vysychání zdrojů státních příjmů.

Šéf venezuelskou opozicí ovládaného parlamentu Guaidó se 23. ledna prohlásil úřadující hlavou státu a podporu mu vyjádřila řada zemí latinskoamerického regionu stejně jako Spojené státy. Také poslanci Evropského parlamentu se tento týden usnesli, že až do vypsání svobodných a demokratických voleb uznávají Juana Guaidóa jako legitimního prezidenta Venezuely.

Pětatřicetiletý politik se pomocí demonstrací snaží přimět dosavadního prezidenta Nicoláse Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat nového lídra země. Podle opozice byly totiž loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud