Půjde AOC do vězení? Hvězda demokratů čelí skandálu kvůli financování kampaně | info.cz

Články odjinud

Půjde AOC do vězení? Hvězda demokratů čelí skandálu kvůli financování kampaně

Teprve devětadvacetiletá Alexandria Ocasio-Cortezová, známá také jaké AOC,  je asi nejvýraznější vycházející hvězdou amerických demokratů. Mladá, silně levicová kongresmanka slibuje boj s klimatickými změnami, chudobou, sociální nerovností i s politickou korupcí. Nemá ale ona sama, právě v tomto ohledu, máslo na hlavě?

Asi jen těžko najdeme mezi nejmladší generací amerických politiků výraznější osobnost než Alexandrii Ocasio-Cortezovou. Rodačka z New Yorku s portorickými kořeny v loňském roce nejprve překvapila tím, že ve stranických primárkách porazila ve volebním okrsku v Bronxu politického veterána Josepha Crowleyho a následně v samotných volbách do Sněmovny reprezentantů s přehledem zvítězila i nad republikánským protikandidátem Anthonym Pappasem. Ve svých 29 letech se tak stala historicky nejmladší kongresmankou.

Od začátku letošního roku, kdy složila přísahu, prakticky není dne, kdy by o ní nebylo slyšet. Bohužel pro ni je to ale momentálně hlavně kvůli jejímu prvnímu většímu politickému skandálu.

Od samého počátku se Ocasio-Cortezová prezentovala jako žena z lidu a vymezovala se vůči tradičním politikům, za kterými stojí vlivní byznysmeni a lobbisté. V předvolební kampani odmítala velké finanční dary a naopak se chlubila tím, že valnou většinu peněz jí přispěli drobní dárci.

Nicméně je to právě financování předvolební kampaně, které by se mohlo mladé kongresmance vymstít a významně poškodit nejen její image, ale i kariéru jako takovou.

V čem je problém

Ocasio-Cortezová nyní čelí obvinění, že se spolu s šéfem svého volebního štábu a momentálně jedním z nejbližších spolupracovníků a poradců Saikatem Chakrabartim dopouštěla protizákonného financování své kampaně a vyvádění finančních prostředků soukromým subjektům. Zároveň se měli snažit tyto machinace zamaskovat.

Kampaň Ocasio-Cortezové byla financována mimo jiné i prostřednictvím tzv. PAC neboli Political Action Committee. Tedy specifické organizace, který vybírá peníze od dárců a následně je přerozděluje mezi kandidáty, ať už ve formě peněz nebo zprostředkováním služeb, jménem Justice Democrats. V jeho vedení ale po měli po celou dobu sedět jak Alexandria Ocasio-Cortezová, tak Saikat Chakrabarti. 

Dvojka od Sandersovy kampaně

Ti začali spolupracovat už v roce 2016 během prezidentské kampaně Bernieho Sanderse. O tom, že jsou od roku 2017 dvěma ze tří osob ovládajících Justice Democrats - což potvrzují i dokumenty na webových stránkách organizace - ani Ocasio-Cortezová, ani Chakrabarti a ani nikdo jiný neinformoval Federální volební komisi, která je pro financování voleb dohledovým orgánem.

Justice Democrats od dárců vybrali přes 1,8 milionu dolarů. Kromě Ocasio-Cortezové organizace přispěla i na kampaně dalších jedenácti kandidátů v primárkách Demokratické strany, ale jen Ocasio-Cortezová uspěla a pokračovala do vlastních voleb.

Hrubě překročena měla být i výše příspěvku poskytnutá kampani Ocasio-Cortezové. Zákonný limit totiž stanoví, že každá organizace typu PAC může jednomu kandidátovi poskytnout peněžní či nepeněžní plnění do výše pět tisíc dolarů. Justice Democrats ale poskytla kampani Ocasio-Cortezové jen konzultační služby za více než 41 tisíc dolarů.

Překročení zákonného limitu je možné po konzultaci a povolení od Federální volební komise. K tomu ale v tomto případě nedošlo. Stejně tak nebyly nahlášeny Ocasio-Cortezové a Chakrabarti jako ovládající osoby Justice Democrats.

Saikat Chakrabarti měl zároveň přes Justice Democrats a druhou organizaci typu PAC jménem Brand New Congress vyvádět peníze do své soukromé společnosti a za pomoci další soukromé firmy, kterou vlastní, pomáhat zneprůhledňovat financování kampaně a zamezit možnosti zpětného vystopování finančních toků.

Takto měl přes Chakrabartiho firmy a dvě PAC organizace projít zhruba milion dolarů. Od Brand New Congress údajně peníze pobírat i přítel AOC, softwarový specialista Riley Roberts, který si měl přijít rovněž na nadlimitních šest tisíc dolarů za marketingové konzultace.

Pokud by se podezření potvrdila, následky by mohly být velmi závažné jak pro Ocasio-Cortezovou, tak hlavně pro Chakrabartiho. Bývalí členové Federální volební komise se totiž v odpovědích pro server Daily Caller shodli, že za přečerpávání finančních limitů, neinformování o závažných skutečnostech a odvádění peněz do soukromých společností hrozí jak vysoké pokuty, tak dokonce nepodmíněný trest odnětí svobody.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud