Články odjinud

Rakousko vyhovělo homosexuálům. Nově budou moci uzavírat manželství jako heterosexuální páry

Rakousko vyhovělo homosexuálům. Nově budou moci uzavírat manželství jako heterosexuální páry

Manželství v Rakousku nebudou od roku 2019 muset uzavírat pouze páry tvořené mužem a ženou. K oltáři budou nově moct jít i homosexuální páry. Další novinkou je, že registrované partnerství, které bylo dosud vyhrazeno gayům a lesbám, se nově bude týkat i párů sestávajících z muže a ženy. Dnes o tom informovala agentura APA.

Ústavní soud v Rakousku rozhodl o zrušení současné právní úpravy, která je v rozporu se zákazem diskriminace vyplývajícím z principu rovnosti občanů před zákonem. Stará diskriminační ustanovení soud zrušil k 31. prosinci příštího roku. Od 1. ledna roku 2019 tak budou moci homosexuálové v Rakousku uzavírat manželství. Je to vůbec poprvé v Evropě, kdy došlo k umožnění sňatků párům stejného pohlaví.

Ústavní soud svým rozhodnutím zároveň otevřel cestu párům tvořeným mužem a ženou k uzavírání registrovaných partnerství. Této možnosti by však mohli zákonodárci ještě zamezit. Rozdíl by byl pro ženu a muže v registrovaném partnerství v tom, že by poskytovalo menší práva než manželství. Zákon o registrovaném partnerství v Rakousku platí od roku 2010.

Soud se k tomuto kroku odhodlal poté, co si dvě ženy v registrovaném manželství stěžovaly, že jim žádost na uzavření manželství ve Vídni magistrát i příslušný soud zamítly. Právní zástupce stěžovatelek Helmut Graupner proto hovořil o dnešku jako o „historickém dni“. „Rakousko je tak první evropskou zemí, která uznává rovné právo na manželství za lidské právo. Jiné evropské země umožnily manželství (homosexuálním párům) uzavírat jen politickou cestou,“ řekl.  

V České republice mohou homosexuálové uzavírat pouze registrované partnerství, a to od roku 2006. Postoje politiků se k tomuto tématu však i nadále různí. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud