Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko vyhovělo homosexuálům. Nově budou moci uzavírat manželství jako heterosexuální páry

Rakousko vyhovělo homosexuálům. Nově budou moci uzavírat manželství jako heterosexuální páry

Manželství v Rakousku nebudou od roku 2019 muset uzavírat pouze páry tvořené mužem a ženou. K oltáři budou nově moct jít i homosexuální páry. Další novinkou je, že registrované partnerství, které bylo dosud vyhrazeno gayům a lesbám, se nově bude týkat i párů sestávajících z muže a ženy. Dnes o tom informovala agentura APA.

Ústavní soud v Rakousku rozhodl o zrušení současné právní úpravy, která je v rozporu se zákazem diskriminace vyplývajícím z principu rovnosti občanů před zákonem. Stará diskriminační ustanovení soud zrušil k 31. prosinci příštího roku. Od 1. ledna roku 2019 tak budou moci homosexuálové v Rakousku uzavírat manželství. Je to vůbec poprvé v Evropě, kdy došlo k umožnění sňatků párům stejného pohlaví.

Ústavní soud svým rozhodnutím zároveň otevřel cestu párům tvořeným mužem a ženou k uzavírání registrovaných partnerství. Této možnosti by však mohli zákonodárci ještě zamezit. Rozdíl by byl pro ženu a muže v registrovaném partnerství v tom, že by poskytovalo menší práva než manželství. Zákon o registrovaném partnerství v Rakousku platí od roku 2010.

Soud se k tomuto kroku odhodlal poté, co si dvě ženy v registrovaném manželství stěžovaly, že jim žádost na uzavření manželství ve Vídni magistrát i příslušný soud zamítly. Právní zástupce stěžovatelek Helmut Graupner proto hovořil o dnešku jako o „historickém dni“. „Rakousko je tak první evropskou zemí, která uznává rovné právo na manželství za lidské právo. Jiné evropské země umožnily manželství (homosexuálním párům) uzavírat jen politickou cestou,“ řekl.  

V České republice mohou homosexuálové uzavírat pouze registrované partnerství, a to od roku 2006. Postoje politiků se k tomuto tématu však i nadále různí. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867