Razie v ruském kosmickém ústavu. Policie podezírá klíčové vědecké pracoviště ze špionáže | info.cz

Články odjinud

Razie v ruském kosmickém ústavu. Policie podezírá klíčové vědecké pracoviště ze špionáže

Ruská tajná policie dnes ráno podnikla razii v kancelářích hlavního kosmického výzkumného ústavu a v pracovně ředitele kosmického analytického střediska kvůli podezření ze špionáže a velezrady. Oznámil to list Kommersant. Agenti podle něj prověřují desítky lidí, které podezřívají ze spolupráce se západními tajnými službami.

Policisté prohledali kanceláře Ústředního vědeckovýzkumného ústavu strojírenství (CNIImaš) a pracovnu Dmitrije Pajsona, ředitele Spojené raketové kosmické korporace (ORKK) - obě organizace jsou klíčovými institucemi vesmírné agentury Roskomos. Podle Kommersantu existuje podezření, že do rukou západních rozvědek se dostaly výsledky přísně tajných výzkumů v oblasti nadzvukových raket.

Kontrarozvědka FSB údajně zjistila, že za únik informací jsou odpovědni pracovníci CNIImaš, s nimiž udržoval úzké kontakty ředitel Pajson. Akce tajné policie je údajně rozsáhlá. "Budou padat mnohé hlavy, u propouštění to rozhodně nezůstane," citoval ruský list svůj zdroj v bezpečnostních složkách. Velezradu ruský trestní zákoník trestá sazbou od dvanácti do dvaceti let vězení.

Z informace ruského listu vyplývá, že záležitost se může týkat zbrojních programů. Nadzvukovými projekty se zabývá ruská společnost Taktické raketové zbraně (TRV), která součástí CNIImaš není, ale udržuje s ústavem kontakty. Pracovníci ústavu mají podle Kommersantu o detailech vývoje nadzvukových zbraní přehled.

Vývoj nadzvukových raket je významnou součástí plánů modernizace ruské výzbroje. Ruský prezident Vladimir Putin v březnovém parlamentním projevu oznámil, že Rusko už nadzvukovými zbraněmi disponuje. Tyto rakety vzhledem k vysoké rychlosti nelze zachytit a zasáhnout protiraketovými systémy, a proto podle Putina všechny vyspělé země na jejich vývoji pracují. "Drazí přátelé, Rusko už takovou zbraň má," řekl tehdy šéf Kremlu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud