Články odjinud

Rekonstrukce příběhu Sáliha Muslima: Snaživí policisté, pracovití agenti a bolehlav politiků

Rekonstrukce příběhu Sáliha Muslima: Snaživí policisté, pracovití agenti a bolehlav politiků

Sobotní zatčení syrsko-kurdského vůdce Sáliha Muslima (67) v Praze provází od počátku řada nejasností. Reportéři Info.cz během pátrání vyslechli řadu verzí jediného příběhu. Přesto se jej pokusíme zrekonstruovat.

Sálih Muslim, někdejší předák Sjednocené demokratické strany (PYD), přijel do Prahy koncem února na konferenci s tématem Blízkého východu. To potvrzují lidé z Muslimova okolí, podle kterých se prý prestižního fóra zúčastnily „až čtyři stovky respektovaných osob“.

Jedna z verzí tvrdí, že právě na této konferenci vyfotil Muslima její turecký účastník, který posléze upozornil úřady své země na hledaného kurdského lídra. Turecké bezpečnostní složky pak kontaktovaly české kolegy a požádaly je o Muslimovo vydání.

Kde a jak sledovaly turecké služby Muslima?

Kurdové z Muslimova nejbližšího okolí jsou ovšem přesvědčeni, že syrský předák je tureckými tajnými službami v Evropě monitorován průběžně. A během nynějšího turné – přednášel také v Belgii a Švýcarsku – byl sledován ještě důsledněji. Právě z toho důvodu, aby byla některá z členských zemí EU dotlačena k vydání syrského občana do Turecka.

Tento názor zastávají i lidé z české zpravodajské scény. Podle nich byl Muslim v Česku pod dohledem turecké tajné služby stoprocentně.

„Na sledování zájmové osoby může být vyčleněno klidně i deset lidí,“ pokračuje jeden ze zpravodajských zdrojů Info.cz. A je také možné, že byl Muslim po celou dobu pražského pobytu Turky odposloucháván. Respektive sledován pomocí radarového provozu, monitoringu datové komunikace, internetu a v posledku i odposlechu telefonních hovorů. Mimochodem, takové sledování se na území jiného státu provádí prostě bez jeho povolení.

Turecká tajná služba také podle všeho sledovala Muslimovy příspěvky na sociální síti Twitter, které je o jeho cestě do Prahy informovaly.

Proč právě Česko? Je slabým článkem Unie?

Podle znalců prostředí volily turecké tajné služby pro zatčení zemi, která má v diplomatických vztazích s Ankarou slabší místa. Tím může být například finančně nevypořádaná stavba elektrárny v turecké Adularyi, na které visí dvanáctimiliardová půjčka České exportní banky. Nebo osud dvou Čechů, tedy Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří jsou v Turecku vězněni právě pro spolupráci se syrskými Kurdy. Nicméně, taková vyjednání Turecko explicitně vyloučilo.

Česká média nyní diskutují o tom, zda Interpol vydal na Sáliha zatykač. Ten ale má několik databází hledaných osob. Ta první část, veřejná, je dohledatelná na internetu. Další skupina není běžně přístupná: je totiž adresovaná jen bezpečnostním složkám těch zemí, do kterých zájmové osoby míří.

„Existují zhruba tři typy oběžníků a ten, kdo tam zadává informace, si zvolí, do které položky zájmovou osobu zařadí. To, že někdo nefiguruje ve veřejné databázi, ještě neznamená, že na něj nebyl vydán zatykač. Podle mě to byl i Muslimův případ: ve zveřejněných databázích totiž nefiguroval. Turci ho zavedli do té neveřejné části a čekali na zemi, kde budou mít velkou šanci na jeho vydání,“ vysvětluje zdroj Info.cz, který je detailně obeznámen s praxí Interpolu.

„Pak stačí, aby přišli na nějaké místní oddělení policie, předložili zatykač a řekli, kde se sledovaná osoba nachází. Zatčení je pak otázkou hodin či spíše desítek minut,“ dodává nejmenovaný policista pro Info.cz.

Mimochodem, i Muslimovi společníci tvrdí, že se čeští policisté během zatýkání kurdského předáka v pražském hotelu Marriott odkazovali na Interpol.

Jak vlivné je Turecko v Praze?

Turecké bezpečnostní složky mají podle zdrojů z tajných služeb na pražské ambasádě slušnou bázi. Podle zdroje Info.cz je zde speciální přidělenec pro armádu, policii i tajné služby. „Česko s Tureckem dobře spolupracuje především kvůli terorismu. A ta spolupráce je poměrně intenzivní,“ popisuje zdroj Info.cz. Podle něj by proto bylo velmi složité turecké straně objasňovat důvod, proč Česká republika na předložený zatykač nereagovala.

„Policista je pak ve zvláštní situaci, když za ním přijde třeba policejní přidělenec nebo příslušník tajné služby se zatykačem. A řekne mu, že dotyčná osoba sedí v tom a tom hotelu. A že ho musí zatknout,“ vysvětluje další pracovník bezpečnostních složek, který si s ohledem na citlivost tématu také přál zůstat v anonymitě.

 

Samotné zatčení proběhlo tuto sobotu v pražském hotelu Marriott. V okamžiku, kdy zde Muslim v okruhu spolupracovníků odpočíval. Tato policejní akce nepříjemně překvapila nejen politiky, ale i tajné služby.

Mimochodem, mezi Kurdy samotnými se šířilo poněkud fantaskní podezření, podle něhož české úřady předešly zatčením Muslima turecké akci. Ankarou řízené tajné služby se prý měly v Praze pokusit Muslima buď unést, nebo dokonce zabít. I takové zprávy ale turečtí diplomaté odmítli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud