REPORTÁŽ Z PAŘÍŽE: Lidi jsou naštvaní a odhodlaní, říká pro INFO.CZ mluvčí žlutých vest | info.cz

Články odjinud

REPORTÁŽ Z PAŘÍŽE: Lidi jsou naštvaní a odhodlaní, říká pro INFO.CZ mluvčí žlutých vest

Sobotní manifestace žlutých vest v Paříži může být zlomovým okamžikem. Buď se ukáže, že rozpočtová opatření vlády část rozzlobených lidí uspokojila a hnutí pomalu slábne, anebo ještě zesílí v reakci na kritizovaný předtočený projev prezidenta Emmanula Macrona.

„Přátelé z jižní Francie mi říkali, že když viděli pondělní projev Macrona, měli chuť rozmlátit televizi,“ vypráví padesátník Graham, který na pařížském bulváru Champs-Elyséées sleduje své kolegy, jak připevňují dřevěné bednění před vitríny prodejny Adidas.

On sám se sice protestů hnutí žlutých vest neúčastní, má pro ně ale pochopení. „Pocházím z jižní Anglie, žiju v Provenci. Za posledních pět let se zvedaly ceny skoro všeho, ale platy zůstaly stejné, lidé jsou rozčilení,“ podotýká a poukazuje na fakt, že pondělní projev prezidenta Emmanuela Macrona, v němž nabídl protestujícím ústupky, byl předtočený. „Asi si musel několikrát zkoušet, jak působí.“

Obchod se sportovním vybavením tak zůstane zavřený už čtvrtou sobotu po sobě, stejně jako mnohé další. „Samozřejmě zavřeme. O kolik jsme už kvůli protestům přišli, vám říct nemůžu, věřte mi ale, že to bylo hodně. Je sobota před Vánoci, jeden z vrcholů sezony,“ posteskl si manažer butiku Milady s luxusním oblečením a doplňky.

V pátek odpoledne sice v centru Paříže stoupenci hnutí žlutých vest vidět nebyli, francouzské úřady se ale už na možné pokračování násilných demonstrací pečlivě připravovaly. Jen v Paříži má na pořádek dohlížet osm tisíc policistů, po celé zemi jich pak bude více než desetkrát tolik. Úterní výzvy hned několika ministrů, kteří žádali „žluté vesty“ alespoň o dočasné přerušení protestů, našly odezvu jen u části z nich.

Právě sobotní „pátý díl“ protestů by měl ukázat, zda hnutí po prezidentových ústupcích začíná slábnout, nebo ne. Část protestujících z regionů na facebooku uvedla, že tentokrát do metropole nedorazí, protože už je polovina měsíce a jim na cestu nezbývají peníze. Jiní jsou rozhořčeni, že jim prezident nabídl jen „drobky“ (mimo jiné zvýšení minimální mzdy o 100 eur měsíčně) a motivaci vyrazit do ulic mají o to větší.

Jedním z nich je i 47letý Pařížan Christophe Bregaint, který se k protestům přidal koncem listopadu a nyní je jedním z neoficiálních mluvčí hnutí. „Doufám, že přijde víc lidí než minule. Některé z nich sice odradil teroristický útok ve Štrasburku, lidi jsou ale odhodlaní a naštvaní,“ tvrdí.

„Zvýšení minimální mzdy je příliš malé, bylo by potřeba přidat alespoň 300 eur,“ vysvětluje muž, který se živí jako účetní, vedle toho vydal také čtyři knihy básní. On sám bere průměrný plat a označuje se za příslušníka střední třídy, navzdory tomu si ale nemůže dovolit vlastní bydlení a žije ve sdíleném bytě. „Soukromí mi samozřejmě chybí, co mám ale dělat?“ ptá se a poukazuje na lidi z venkova, kteří jsou na tom kvůli dojíždění do práce a drahým pohonným hmotám ještě hůře.

Na otázku, kde by na takové zvyšování výdajů státní pokladna vzala, odpovídá návrhem na opětovné zavedení milionářské, neboli solidární daně. „Dosavadní Macronova opatření vyjdou na deset miliard eur. Přesně tolik by přinesla i solidární daň,“ argumentuje s tím, že více peněz do rukou lidem by přineslo i větší spotřebu, tím pádem i vyšší výběr daní a zaměstnanost.

Žluté vesty podle Bregainta nejsou blízko žádné politické straně, i když jejich požadavky připomínají především rétoriku levice. Sám Bregaint se nyní s žádnou politickou stranou neztotožňuje a v prezidentských volbách nehlasoval. „Macron byl zvolen jen kvůli tomu, aby nevyhrála Marine Le Penová (šéfka tehdejší nacionalistické Národní fronty, dnes Národního sdružení). Z přesvědčení ho volilo jen asi dvacet procent lidí,“ myslí si mluvčí.

Odmítá také názor, že žluté vesty jsou hnutím především Francouzů bílé pleti a že se potomci přistěhovalců do protestů příliš nezapojují. „To není pravda, šíří to jen média,“ říká a na mobilním telefonu ukazuje krátké video z demonstrace žlutých vest z pařížského předměstí Bobigny, na němž tvoří lidi z africkými a arabskými kořeny drtivou většinu.

Nejde prý ani srovnávat protestní hnutí rozzlobených Francouzů s americkými dělníky, jejichž hlasy vynesly do Bílého domu Donalda Trumpa. Bregaint se raději dívá do francouzské historie, kde paralely nachází: „V květnu 1968 začali protestovat studenti v Paříži a postupně se k nim přidávali dělníci v regionech. Teď pro změnu začali lidé na venkově a protesty se rozšířily do Paříže, kde se k nim připojují studenti,“ připomíná mluvčí hromadné blokády lyceí z počátku tohoto týdne.

„Nevím ještě ani, kudy půjdeme. Všechno je hrozně spontánní, ne jako protesty odborů,“ dodává a vyráží se chystat dnešní „akt číslo pět“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud