Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rezavý vrak u Murmanska. Ruský deník popsal katastrofální stav jediné Putinovy letadlové lodě

Rezavý vrak u Murmanska. Ruský deník popsal katastrofální stav jediné Putinovy letadlové lodě

Ruské válečné námořnictvo má tři zásadní trable. Stavba nových lodí mu trvá dlouho, při nasazení je sužuje nekonečná řada technických obtíží a když se jednou dostanou do doků k opravě, není záruka, že budou nakonec opraveny. Třetí bod se aktuálně týká mnoha lodí, které Kreml označuje za pýchu ruské maríny, včetně jediné ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov.

Před dvěma lety musela být jediná ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov kvůli souběhu hned několika vážných technických závad stažena z ostrého nasazení. Od té doby se po poněkud obstarožním plavidle slehla zem. 

Ukázalo se, že letadlová loď kotví v Murmansku, kde probíhá její celková rekonstrukce. Je co opravovat. Na sociálních sítích se objevují fotografie, na nichž například osádka strojoven pózuje před mašinami obrostlými rzí. Agentura Unian říká, že ruské námořnictvo plánuje na Kuzněcovovi provést rekonstrukci radioelektronické výstroje. Klíčovým problémem je ale pohonné ústrojí lodi. To původně vzniklo pro použití na korvetách, tedy výrazně menších plavidlech. Při plavbě rychlejší než 18 uzlů musí kotle Admirala Kuzněcova pracovat ve speciálním režimu, kdy je pod zvýšeným tlakem dodáváno více paliva. Sání ale nedokáže dodávat dostatek vzduchu, takže Kuzněcov laicky, ale přesně řečeno, nadměrně kouří.

Vysoké teploty při extrémním spalování se navíc podepsaly na strukturální pevnosti celých partií lodní architektury kolem strojoven a kotelen. Celý problém by se dal jednoduše vyřešit instalací nových strojů, potíž ale je v tom, že ruský průmysl je nedokáže vyrobit a jediný možná dodavatel jsou Spojené státy. A ty Rusku žádné plynové turbíny rozhodně nedodají. 

Admiral Kuzněcov by se měl podle oficiálního stanoviska ruské admirality vrátit do služby v roce 2021, do té doby se Rusko bude muset obejít bez letadlové lodi.

Oficiální místa tvrdí, že se Admiral Kuzněcov do služby vrátí za dva a půl roku, praktická zkušenost ale ukazuje, že to ve skutečnosti může být úplně jinak. Křižníku Admirál Nachimov došlo v roce 2008 jaderné palivo. Rekonstrukce splněná s jeho doplněním začala až v roce 2011 a skončit měla o rok později. Dalším termínem byl rok 2015, pak 2018 a aktuálně námořnictvo tvrdí, že by Admiral Nachimov měl do služby vstoupit v roce 2021. Torpédoborec Admiral Čabaněnko utrpěl v roce 2009 havárii strojů. Oprava začala v roce 2014, skončit měla roku 2016, ale stále není dokončená a finální termín se nepřestává posouvat.

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1