Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rezavý vrak u Murmanska. Ruský deník popsal katastrofální stav jediné Putinovy letadlové lodě

Rezavý vrak u Murmanska. Ruský deník popsal katastrofální stav jediné Putinovy letadlové lodě

Ruské válečné námořnictvo má tři zásadní trable. Stavba nových lodí mu trvá dlouho, při nasazení je sužuje nekonečná řada technických obtíží a když se jednou dostanou do doků k opravě, není záruka, že budou nakonec opraveny. Třetí bod se aktuálně týká mnoha lodí, které Kreml označuje za pýchu ruské maríny, včetně jediné ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov.

Před dvěma lety musela být jediná ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov kvůli souběhu hned několika vážných technických závad stažena z ostrého nasazení. Od té doby se po poněkud obstarožním plavidle slehla zem. 

Ukázalo se, že letadlová loď kotví v Murmansku, kde probíhá její celková rekonstrukce. Je co opravovat. Na sociálních sítích se objevují fotografie, na nichž například osádka strojoven pózuje před mašinami obrostlými rzí. Agentura Unian říká, že ruské námořnictvo plánuje na Kuzněcovovi provést rekonstrukci radioelektronické výstroje. Klíčovým problémem je ale pohonné ústrojí lodi. To původně vzniklo pro použití na korvetách, tedy výrazně menších plavidlech. Při plavbě rychlejší než 18 uzlů musí kotle Admirala Kuzněcova pracovat ve speciálním režimu, kdy je pod zvýšeným tlakem dodáváno více paliva. Sání ale nedokáže dodávat dostatek vzduchu, takže Kuzněcov laicky, ale přesně řečeno, nadměrně kouří.

Vysoké teploty při extrémním spalování se navíc podepsaly na strukturální pevnosti celých partií lodní architektury kolem strojoven a kotelen. Celý problém by se dal jednoduše vyřešit instalací nových strojů, potíž ale je v tom, že ruský průmysl je nedokáže vyrobit a jediný možná dodavatel jsou Spojené státy. A ty Rusku žádné plynové turbíny rozhodně nedodají. 

Admiral Kuzněcov by se měl podle oficiálního stanoviska ruské admirality vrátit do služby v roce 2021, do té doby se Rusko bude muset obejít bez letadlové lodi.

Oficiální místa tvrdí, že se Admiral Kuzněcov do služby vrátí za dva a půl roku, praktická zkušenost ale ukazuje, že to ve skutečnosti může být úplně jinak. Křižníku Admirál Nachimov došlo v roce 2008 jaderné palivo. Rekonstrukce splněná s jeho doplněním začala až v roce 2011 a skončit měla o rok později. Dalším termínem byl rok 2015, pak 2018 a aktuálně námořnictvo tvrdí, že by Admiral Nachimov měl do služby vstoupit v roce 2021. Torpédoborec Admiral Čabaněnko utrpěl v roce 2009 havárii strojů. Oprava začala v roce 2014, skončit měla roku 2016, ale stále není dokončená a finální termín se nepřestává posouvat.

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1