Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rohingové v Barmě zažívali vraždy i znásilnění, teď se mají vracet. Repatriace pro ně není bezpečná

Rohingové v Barmě zažívali vraždy i znásilnění, teď se mají vracet. Repatriace pro ně není bezpečná

Jsou to tři měsíce, co z Barmy začaly utíkat tisíce rohingských uprchlíků, kteří přežili brutální běsnění tamní armády. V Arakanském státě, který byl jejich barmským domovem, zažívali utrpení, kdy byli muži hromadně popravováni, ženy znásilňovány a celé vesnice rohingské menšiny vypalovány do základů. Po těchto otřesných zážitcích by se teď měli do Barmy vrátit. Tento týden se na tom dohodla tamní vláda se zástupci Bangladéše. Otázkou ale zůstává, kam se mají Rohingové vrátit, když jejich vesnice lehly popelem a zda je jejich návrat vůbec bezpečný. Zástupci rohingské menšiny tvrdí opak a mají strach, že znovu padnou do spárů těch, kteří na nich páchali zvěrstva.

Děsivé příběhy rohingských uprchlíků přinášejí světová média od konce srpna, kdy barmská armáda zahájila v odvetě za útoky skupinek radikálů plošné nájezdy na vesnice v Arakanském státě. Jedním ze stovek svědectví je i otřesný příběh Rajumy, jejíhož osmnáctiměsíčního syna hodili barmští vojáci do ohně, pak ji i její sestry znásilnili, celou rodinu včetně jejích sourozenců a matky zabili a celý dům zapálili. Rajuma měla štěstí, že se jí podařilo z hořícího domu utéct a dostat se do sousedního Bangladéše. I ona by však mohla být mezi těmi, kteří se budou muset na místa zločinů opět vrátit.

Návrat rohingských uprchlíků má proběhnout na základě memoranda, které ve čtvrtek podepsaly vlády Barmy a Bangladéše. Kolik z více než 600 tisíc příslušníků muslimské menšiny, kteří od léta do Bangladéše uprchli, se do Barmy vrátí, zatím není jasné. Návrat by však měl začít během dvou měsíců. Jak dnes informoval bangladéšský ministr zahraničí Abúl Hasan Mahmúd Alí, při repatriaci uprchlíků bude asistovat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Ten samý úřad přitom začátkem října vydal zprávu, podle které bylo tažení barmských sil cíleně naplánováno tak, aby Rohingové byli z Barmy nejen vyhnáni, ale aby se tam už také nemohli vrátit. Podle UNHCR tak barmští vojáci úmyslně vypalovali domy, ničili pole i zásoby potravin a vybíjeli dobytek Rohingů. „Byla rovněž vyvíjena snaha zlikvidovat jakékoli významné objekty v krajině tak, aby Rohingové v případě návratu nenašli nic než pustou, nepoznatelnou zemi,“ uváděla mimo jiné říjnová zpráva úřadu OSN.

Proti čtvrtečnímu memorandu se tak postavila Evropská rada Rohingů (ERC), podle které smlouva o repatriaci nebere v potaz práva této muslimské menšiny. „Tento repartiční proces by neměl být zahájen, dokud nebude zajištěna bezpečnost Rohingů,“ říká podle serveru al-Džazíra Tengku Emma Zurianaová – velvyslankyně ERC v Malajsii, která je domovem asi 150 tisíc Rohingů.

Pro plánovanou repatriaci uprchlíků je kamenem úrazu také to, že velká část Rohingů ani nemá barmské občanství. Tamní úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli především v dobách britské koloniální nadvlády, a v Barmě jsou proto nelegálně. Rohingskou menšinu tak úřady neuznávají jako etnikum, odmítají jí udělit občanství a omezují její svobody a práva. K plnému udělení občanství nyní vyzývá i Evropská rada Rohingů.

Mají se rohingští uprchlíci vůbec kam vrátit?

Jak dnes také uvedl bangladéšský ministr zahraničí, po zahájení repatriace budou Rohingové zpočátku bydlet v provizorních táborech nedaleko svých někdejších domovů. „Jejich domovy v Arakanském státě byly vypáleny do základů, musí se proto znovu vystavět,“ uvedl Alí s tím, že Barmě by při výstavbě mohla pomoct Indie a Čína.

Ubytování v provizorních táborech je ale podle velvyslankyně ERC nemyslitelné. „Musí to být dobrovolný proces, v bezpečí a za důstojných podmínek, aby se vrátili do svých domovů – nikoliv do táborů. A pokud došlo ke ztrátě majetku či života, musí to být spravedlivě odškodněno,“ tvrdí Zurianaová. S tím souhlasí i další lidskoprávní organizace včetně malajsijské organizace na podporu lidských práv barmských Rohingů (MEHROM), která žádá radu bezpečnosti OSN, aby před repatriací zhodnotila situaci v Arakanském státě a zajistila ukončení vojenských operací proti této muslimské menšině.

720p 360p
Rohingové

K unáhleným krokům však podle svého pátečního vyjádření nechce přistupovat ani OSN. „V současné době nejsou podmínky v barmském Arakanském státě takové, aby umožnily bezpečné a udržitelné návraty. Uprchlíci jsou stále na útěku a mnozí trpí následky násilí, znásilňování a hlubokou psychickou újmou,“ prohlásil v pátek mluvčí UNHCR Adrian Edwards.

Navzdory ujišťování ze strany OSN stále panují obavy, že Barma donutí Rohingy vrátit se do provizorních táborů, které budou pod kontrolou stejných bezpečnostních sil, jež se na Rohinzích dopustili brutálních zvěrstev, které OSN označila za učebnicový příklad etnických čistek. „Nemají možnost svobodného návratu domů,“ uzavírá Zurianaová.

 

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1