Ruská ruleta s americkou ekonomikou: Experti zpochybňují Trumpův postup proti Číně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská ruleta s americkou ekonomikou: Experti zpochybňují Trumpův postup proti Číně

Ruská ruleta s americkou ekonomikou: Experti zpochybňují Trumpův postup proti Číně

Obchodní vztahy Spojených států s Čínou? Experti mají jasno. Hrajeme ruskou ruletu s americkou ekonomikou, varuje například Myron Brilliant, viceprezident Americké obchodní komory. Svá slova pronesl jen pár hodin poté, co prezident Donalda Trumpa v rozhovoru řekl, že je připravený uvalit clo na veškerý čínský dovoz. A hlasy proti tomu, jak Trump řeší obchodní disbalance s Čínou, se ozývají stále hlasitěji - od odborníků i od politiků. 

Analytici zaměření na vývoj americko-čínského obchodu se začali potit před několika týdny. Tehdy americký prezident Donald Trump uvalil cla na dovoz vybraných čínských výrobků v objemu 34 miliard dolarů. Následovalo, co muselo. Číňané zavedli reciproční opatření; Trump, rozhodnutý ukázat svaly, prostřednictvím amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera minulý týden oznámil zavedení desetiprocentního cla na čínské zboží za 200 miliard dolarů. A pokud by snad chtěla Čína reagoval, Trump v závěru tohoto pracovního týdne oznámil, že je ochotný zavést cla na celý čínský import. „Pokud to bude nutné, jsem ochotný jít až na 500.“ Na mysli neměl nic jiného, než objem čínského dovozu do USA, který loni dosáhnul 505,5 miliard dolarů.

Co se v posledních týdnech zvrhává v obchodní válku má vlastně racionální základ. Frustrace Spojených států Čínou vychází z toho, že Říše středu krade americkou technologii, omezuje přístup na svůj trh a stát neférově podporuje domácí podniky. Problém je, že k řešení těchto problémů cla nestačí; naopak mohou celou situaci ještě výrazně zhoršit. 

„Trump má pravdu v tom, že Čína nehraje fér a že jistá opatření jsou na místě, aby se tento vztah napravil," vysvětluje pro deník Washington Post Scott Kennedy, ředitel v Centru pro strategická a mezinárodní studia. „Jenže prezidentova analýza dynamiky vzájemných obchodních trendů je plná nepřesností, což následně vyústilo v politické chyby.“ 

Trump je například přesvědčený, že zavádění obchodních cel mu dá páku, kterou může využít při tlaku na Čínu, aby zanechala svých neférových obchodních praktik. Prezident nicméně zatím s touto pákou mnoho úspěch nesklidil.  

S Kennedym souhlasí mnozí ekonomové a politici, často i „Trumpovi“ Republikáni. „Nová cla nejsou řešení,“ tvrdí kongresman Paul Ryan. „Existují další opatření, která bychom mohli využít namísto toho.“

Na tom, že zavádění cel většinou není řešení, se shodne většina ekonomů. Důvod je prostý - tato restriktivní opatření častěji škodí, než pomáhají. Příkladem je i současný vývoj ve zbytku světa, který bariéry bourá – Evropská unie loni na podzim dokončila dohodu o volném obchodu s Kanadou (CETA), tento týden se dohodla na zrušení obchodních překážek s Japonskem, vyjednává s Austrálií, jihoamerickými zeměmi sdruženými v Mercosuru či s Novým Zélandem.

„Cla jsou podobná, jako třetí martini. Sice nám udělají dobře, ale hluboko uvnitř víme, že bychom je mít neměli a začíná nám být jasné, že ráno skončíme opravdu špatně,“ tvrdí ve svém komentáři Ray Hennesey, bývalý ředitel magazínu Entrepreuer.

Trump má nicméně více důvodů, proč se k zavádění cel obrací. Bilaterální řešení obchodních sporů je součástí jeho snahy, jak podkopat funkčnost Světové obchodní organizace (WTO) - instituce, která má mandát právě k rozhodování sporů mezi státy tak, aby k obchodním válkám a spirálám protiopatření nemuselo docházet. 

Jenže americký prezident blokuje jmenování soudců odvolacího soudu WTO, který je nejmocnějším orgánem organizace – má totiž konečné slovo v případě řešení mezistátních sporů. Kvůli Trumpovi by soud už na konci příštího roku mohl být neusnášeníschopný a celý systém by mohl být na prahu kolapsu.

Nejde jen o metaforický obrat: „Donald Trump chce zničit systém řešení sporů v rámci Světové obchodní organizace,“ potvrdil v rozhovoru pro evropskou verzi magazínu Politico francouzský ministr obchodu Jean-Baptiste Lemoyne.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.