Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská ruleta s americkou ekonomikou: Experti zpochybňují Trumpův postup proti Číně

Ruská ruleta s americkou ekonomikou: Experti zpochybňují Trumpův postup proti Číně

Obchodní vztahy Spojených států s Čínou? Experti mají jasno. Hrajeme ruskou ruletu s americkou ekonomikou, varuje například Myron Brilliant, viceprezident Americké obchodní komory. Svá slova pronesl jen pár hodin poté, co prezident Donalda Trumpa v rozhovoru řekl, že je připravený uvalit clo na veškerý čínský dovoz. A hlasy proti tomu, jak Trump řeší obchodní disbalance s Čínou, se ozývají stále hlasitěji - od odborníků i od politiků. 

Analytici zaměření na vývoj americko-čínského obchodu se začali potit před několika týdny. Tehdy americký prezident Donald Trump uvalil cla na dovoz vybraných čínských výrobků v objemu 34 miliard dolarů. Následovalo, co muselo. Číňané zavedli reciproční opatření; Trump, rozhodnutý ukázat svaly, prostřednictvím amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera minulý týden oznámil zavedení desetiprocentního cla na čínské zboží za 200 miliard dolarů. A pokud by snad chtěla Čína reagoval, Trump v závěru tohoto pracovního týdne oznámil, že je ochotný zavést cla na celý čínský import. „Pokud to bude nutné, jsem ochotný jít až na 500.“ Na mysli neměl nic jiného, než objem čínského dovozu do USA, který loni dosáhnul 505,5 miliard dolarů.

Co se v posledních týdnech zvrhává v obchodní válku má vlastně racionální základ. Frustrace Spojených států Čínou vychází z toho, že Říše středu krade americkou technologii, omezuje přístup na svůj trh a stát neférově podporuje domácí podniky. Problém je, že k řešení těchto problémů cla nestačí; naopak mohou celou situaci ještě výrazně zhoršit. 

„Trump má pravdu v tom, že Čína nehraje fér a že jistá opatření jsou na místě, aby se tento vztah napravil," vysvětluje pro deník Washington Post Scott Kennedy, ředitel v Centru pro strategická a mezinárodní studia. „Jenže prezidentova analýza dynamiky vzájemných obchodních trendů je plná nepřesností, což následně vyústilo v politické chyby.“ 

Trump je například přesvědčený, že zavádění obchodních cel mu dá páku, kterou může využít při tlaku na Čínu, aby zanechala svých neférových obchodních praktik. Prezident nicméně zatím s touto pákou mnoho úspěch nesklidil.  

S Kennedym souhlasí mnozí ekonomové a politici, často i „Trumpovi“ Republikáni. „Nová cla nejsou řešení,“ tvrdí kongresman Paul Ryan. „Existují další opatření, která bychom mohli využít namísto toho.“

Na tom, že zavádění cel většinou není řešení, se shodne většina ekonomů. Důvod je prostý - tato restriktivní opatření častěji škodí, než pomáhají. Příkladem je i současný vývoj ve zbytku světa, který bariéry bourá – Evropská unie loni na podzim dokončila dohodu o volném obchodu s Kanadou (CETA), tento týden se dohodla na zrušení obchodních překážek s Japonskem, vyjednává s Austrálií, jihoamerickými zeměmi sdruženými v Mercosuru či s Novým Zélandem.

„Cla jsou podobná, jako třetí martini. Sice nám udělají dobře, ale hluboko uvnitř víme, že bychom je mít neměli a začíná nám být jasné, že ráno skončíme opravdu špatně,“ tvrdí ve svém komentáři Ray Hennesey, bývalý ředitel magazínu Entrepreuer.

Trump má nicméně více důvodů, proč se k zavádění cel obrací. Bilaterální řešení obchodních sporů je součástí jeho snahy, jak podkopat funkčnost Světové obchodní organizace (WTO) - instituce, která má mandát právě k rozhodování sporů mezi státy tak, aby k obchodním válkám a spirálám protiopatření nemuselo docházet. 

Jenže americký prezident blokuje jmenování soudců odvolacího soudu WTO, který je nejmocnějším orgánem organizace – má totiž konečné slovo v případě řešení mezistátních sporů. Kvůli Trumpovi by soud už na konci příštího roku mohl být neusnášeníschopný a celý systém by mohl být na prahu kolapsu.

Nejde jen o metaforický obrat: „Donald Trump chce zničit systém řešení sporů v rámci Světové obchodní organizace,“ potvrdil v rozhovoru pro evropskou verzi magazínu Politico francouzský ministr obchodu Jean-Baptiste Lemoyne.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1