Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko je stejně nebezpečné jako terorismus, varuje Londýn před vojenskou i virtuální hrozbou Moskvy

Rusko je stejně nebezpečné jako terorismus, varuje Londýn před vojenskou i virtuální hrozbou Moskvy

Britská Národní bezpečnostní rada NSC ve své nejnovější zprávě označila Rusko za stejně velkou bezpečnostní hrozbu jako islámský terorismus. Britové tak reagují na to, jak Putinův režim ovlivňoval hlasování o brexitu a také na exponenciální nárůst ruských ozbrojených sil.

Britská národní bezpečnostní rada jako každý rok představila souhrnnou zprávu o působení cizích mocností ve Velké Británii a v jejích zájmových oblastech. Hlavní úlohu v ní hraje Rusko. Podle zprávy „NATO musí výrazně zostřit postoj k pronikání ruského vlivu do Evropy a na Západ.“ Vyplývá to z informací, které přinesl deník The Times.

Podle Alexe Youngera, šéfa pověstné britské tajné služby MI6, má ruské nebezpečí dvě podoby. Tou zřetelnější je posilování vojenských sil dislokovaných okolo evropské hranice NATO. MI6 ve své zprávě varuje, že tento kontingent je šestkrát silnější než síly okamžitého zásahu, které proti nim NATO v této oblasti může nasadit. Taková převaha už Rusku zaručuje naději na úspěch případného útoku. Staré vojenské pravidlo totiž říká, že aby měl útočník zaručený úspěch, musí mít nad napadeným převahu v poměru čtyři ku jedné.

Méně viditelný, ale momentálně citelnější je ruský vliv na informační a byznysovou oblast. Zprávy MI6 už od začátku dekády upozorňují na skutečnost, že ruští oligarchové skupují londýnské nemovitosti. Využívají přitom offshorové finanční struktury a je zřejmé, že se to děje s více nebo méně tichým souhlasem nejvyššího ruského politického vedení.

Nákupy nemovitostí dávají Rusku možnost usazovat v Londýně rezidenty tajných služeb. Těch je podle informací MI6 v Rusku více než 900 tisíc, tvrdí šéf britské rozvědky. Ročně Rusko na vydržování své špionážní sítě vynakládá mezi 600 miliony a jednou miliardou dolarů.

Mimochodem – rozsáhlé pátrání webu BuzzFeed poukázalo na skutečnost, že se Londýn stal místem, kde si ruské tajné služby vyřizují účty s nepohodlnými osobami. Od roku 2003 zde došlo ke čtrnácti násilným úmrtím, za kterými byli příslušníci Putinových tajných služeb.

Victor Madeira, expert na ruskou problematiku, před zvláštním výborem britské Dolní sněmovny uvedl, že Velká Británie není jediným cílem ruských tajných složek. „Rusko svoje rozvědné a kontrarozvědné zdroje plošně nasazuje proti všem zemím, které odmítly anexi Krymu,“ citoval Madeiru Business Insider. „Pro Rusko jsou operace podnikané v době míru základem pro úspěšné vedení budoucí války,“ tvrdí Madeira

V této souvislosti je poněkud znepokojivé, že ruské výdaje na tyto operace meziročně vzrostly o patnáct až dvacet procent.

Virtuální bojiště je i v Česku

Mimořádně aktivní je Rusko také v informační válce. „Poměrně dobře zdokumentované případy ruských zásahů z poslední doby jsou loňské americké prezidentské volby, kampaň o brexitu, válka na Ukrajině a anexe Krymu, podpora obecně protievropských či extremistických sil v Evropě,“ řekl pro INFO.CZ Petr Nutil, zakladatel a provozovatel odborného webu Manipulátoři.cz. Obecně se podle Nutila cílem takových útoků stávají samotné pilíře společnosti jako veřejné instituce či veřejnoprávní média. „Vytváří se atmosféra nedůvěry, strachu. Cíl je prostý, vnitřní oslabení západu skrze podporu dezintegrace a rozdělování společnosti,“ dodává Nutil.

Podle Jakuba Jandy z think tanku Evropské hodnoty britské rozhodnutí jenom potvrzuje trend, který vidíme mezi většinou evropských a amerických bezpečnostních institucí. „Rusko a jeho aktivity nejenom na Ukrajině či Gruzii, ale i uvnitř západních zemí, jsou považovány za bezpečnostní hrozbu nejvyšší důležitosti. Ruské aktivity snažící se skrze dezinformace, špionáž a zpravodajské vlivové operace změnit interní dění v západních státech je čím dál víc viditelné a proto to zpravodajci demokratických států nahlas označují za hrozbu,“ řekl pro INFO.CZ Janda.

Virtuálním bojištěm se stalo i Česko. Strategické bezpečnostní dokumenty státu ruskou hrozbu popisují přesně a důsledně. „Je třeba, aby se i Česká republika měla v tomto ohledu na pozoru a předpokládám, že naše zpravodajské služby tak činí. Při tom je důležité nepanikařit a zachovávat chladnou hlavu. A zároveň v tomto kontextu není přijatelná politika “otevřené náruče”, kterou praktikuje prezident Zeman a jeho blízké okolí, jehož vazby na Rusko jsou víc než nezdravé," uvedla pro INFO.CZ čerstvě zvolená předsedkyně sněmovního výboru pro obranu za ODS Jana Čenochová.

„Otázka není, jak hrozbu popíšeme, ale co s ní budeme dělat,“ varuje Janda z Evropských hodnot. „Končíčí Sobotkova vláda udělala řadu rozumných kroků jako je Audit národní bezpečnosti, teď je na nové Babišově vládě aby provedla konkrétní kroky k vytlačení ruského vlivu z českých politických institucí.“

Za epicentrum ruského a proruského vlivu v Česku považuje Jakub Janda „Zemanovu kancelář, plus KSČM a SPD ve Sněmovně.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744