Rusko ohrožuje Británii víc než Islámský stát, varuje nový velitel ostrovní armády | info.cz

Články odjinud

Rusko ohrožuje Británii víc než Islámský stát, varuje nový velitel ostrovní armády

Rusko představuje „nesporně daleko větší hrozbu" pro bezpečnost Velké Británie a jejích spojenců než radikální islamistické skupiny, jako je Al-Káida či Islámský stát, varoval nový velitel britské armády general Mark Carleton-Smith v rozhovoru, otištěném v listu The Daily Telegraph. Zatímco islamistická hrozba se zmenšila, ruskou hrozbu nelze podle něj opomíjet.

„Rusko se systematicky snaží vyhledávat a využívat zranitelné slabiny Západu, zejména v některých netradičních oblastech, jako je počítačová bezpečnost, vesmír či podmořský boj," prohlásil čtyřiapadesátiletý generál ve svém prvním interview od červnového jmenování do čela generálního štábu ozbrojených sil království.

Před tím sloužil jako velitel speciálních sil, vedl i pátrání po strůjci teroristických útoků na USA Usámovi bin Ládinovi.

Ruský ministr zahraničí Lavrov v reakci na výroky britského generála zpochybnil jeho intelekt. Co se týče prohlášení britského náčelníka generálního štábu, nemůžeme někomu zakázat, aby v plném světle ukazoval své intelektuální schopnosti,“ řekl na tiskové konferenci v Lisabonu šéf ruské diplomacie. Dodal, že podobná vyjádření ze strany britského ministerstva obrany již slyšel mnohokrát.

Británie obviňuje Rusko z březnové otravy bývalého důstojníka ruské armádní rozvědky, který působil jako špion v britských službách, Sergeje Skripala a jeho dcery Julije letos v březnu v Salisbury na jihu Anglie. Oba otravu nervovým jedem novičok přežili.

Později však tato otravná látka zabila Britku Dawn Sturgessovou, která s ní přišla do kontaktu. Londýn z otravy viní agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Moskva popírá, že by měla s otravou cokoliv společného, a obviňuje britské úřady z „rusofobie" a „nechutné protiruské hysterie", poznamenala stanice BBC na svém webu.

Britská vláda dále v říjnu připsala GRU odpovědnost za několik vysokoprofilových hackerských útoků na cíle na Západě.

Podobně jako Carleton-Smith se letos v dubnu o ruské hrozbě vyjádřil britský ministr obrany Gavin Williamson. „Musíme k výzvám přistupovat realisticky. Výzvy, které před nás staví Rusko, jsou daleko větší než ty, které představovali povstalci v Iráku a Afghánistánu,“ řekl tehdy v britském parlamentu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud