Články odjinud

Rusko se mstí za „nepřátelský krok“. Slovenský diplomat má 48 hodin k opuštění země

Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že do 48 hodin musí zemi opustit slovenský diplomat. Jde zjevně o reakci na to, Slovensko minulý týden oznámilo, že vyhostilo kvůli špionáži ruského diplomata.

„Slovenské úřady vyhostily ruského vojenského diplomata. Protože v souladu se zažitou a běžnou praxí podobné nepřátelské kroky vždy vedou k zrcadlovým odvetným opatřením, Rusko v těchto dnech prohlásilo slovenského vojenského diplomata za nežádoucí osobu, která musí během 48 hodin opustit naši zemi,“ prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na tiskové konferenci.

Příslušná nóta byla slovenskému velvyslanci předána v úterý 11. prosince, upřesnila mluvčí podle agentury Interfax. Zacharovová zdůraznila, že Moskvu mrzí „nepřátelský krok“ slovenské strany, „odporující tradicím našich dvoustranných vztahů“.

O vyhoštění ruského diplomata, které se uskutečnilo na konci listopadu, informoval slovenský premiér Peter Pellegrini 5. prosince.

„Na základě informací vojenského zpravodajství byl 22. listopadu diplomatický pracovník úřadu přidělence obrany velvyslanectví Ruské federace na Slovensku prohlášen za personu non grata, protože prováděl aktivity proti zájmům Slovenské republiky a NATO,“ řekl Pellegrini. Dodal, že diplomat opustil území Slovenska, podrobnosti o působení vyhoštěného ruského diplomata ale neuvedl.

Za poslední roky šlo o první známý případ, kdy Bratislava vyhostila ruského diplomatického pracovníka. Ruské ministerstvo zahraničí vzápětí avizovalo, že „ruská strana na toto nepřátelské počínání Bratislavy odpoví recipročně“.

Slovensko se dříve v tomto roce podle dostupných informací nepřidalo k většině členských zemí Evropské unie včetně Česka a k dalším státům, které vyhostily ruské diplomaty v souvislosti s případem otravy bývalého ruského zpravodajského důstojníka a britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Česko v minulosti opakovaně vyhostilo ruské diplomaty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud