Rusko šikuje vojáky u hranic a na Krymu, varuje Porošenko. Ukrajina posílí obranu | info.cz

Články odjinud

Rusko šikuje vojáky u hranic a na Krymu, varuje Porošenko. Ukrajina posílí obranu

Ukrajinské vedení má informace o prudkém zvýšení stavu ruských vojsk podél hranic s Ukrajinou a na okupovaném Krymu. V Kyjevě to dnes prohlásil prezident Petro Porošenko. Ukrajina podle něj využije všech možností, aby posílila obranu svých hranic s Ruskem a administrativní hranice mezi ukrajinským vnitrozemím a Krymem.

Po incidentu vojenských lodí Ukrajiny a Ruska v Kerčském průlivu, na nějž Kyjev minulý týden reagoval vyhlášením válečného stavu v deseti oblastech země, Ukrajina posílila ochranu kriticky důležité infrastruktury, zejména jaderných a vodních elektráren, řekl prezident. V nejbližší době budou k posílení státní hranice přesunuty „příslušné jednotky“, povolány budou zálohy a posílena protivzdušná obrana státu.

Porošenko vyjádřil naději, že po uplynutí válečného stavu, vyhlášeného na dobu 30 dnů, nebude třeba v mimořádných opatřeních pokračovat. Jde o preventivní krok, který není v žádném případě spojen s omezováním ústavních práv a svobod občanů, zdůraznil.

Na kerčský incident ukrajinské úřady reagovaly rovněž zákazem vstupu do země Rusů ve věku mezi 16 a 60 lety. Kyjevská televize 112 Ukrajina dnes oznámila, že počet ruských občanů přijíždějících na Ukrajinu se v minulém týdnu snížil zhruba na polovinu z 3000 na 1500 denně. Ruské úřady podle ukrajinské televize nevpustily bez udání důvodu do země 150 Ukrajinců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud