Ruský prezident dostal košem kvůli Ukrajině. Trump odpískal plánovanou schůzku | info.cz

Články odjinud

Ruský prezident dostal košem kvůli Ukrajině. Trump odpískal plánovanou schůzku

Ruský prezident Vladimir Putin se s americkým kolegou Donaldem Trumpem na okraj summitu G20 v Argentině nesejde. Trump nejdříve před odletem do Argentiny prohlásil, že je na setkání s Putinem příhodný čas, ale poté na twitteru oznámil, že do vyřešení rusko-ukrajinského incidentu v Kerčském průlivu je v zájmu všech stran rokování s Putinem zrušit. Zrušení schůzky posléze oficiálně potvrdil i Kreml.

„Vzhledem k faktu, že lodě a námořníci nebyli vráceni z Ruska na Ukrajinu, jsem se rozhodl, že by bylo pro všechny zúčastněné strany nejlepší mé původně plánované setkání s prezidentem Vladimirem Putinem v Argentině zrušit,“ napsal Trump na twitteru. Dodal, že jakmile se situace vyřeší, rád uspořádá s Putinem summit.

Trump tento týden pohrozil, že kvůli události na Krymu žádné jednání s Putinem nebude. „Možná na tu schůzku nepůjdu. Možná na tu schůzku dokonce nepůjdu. Nelíbí se mi ta agrese. Vůbec tu agresi nechci,“ řekl v rozhovoru s deníkem The Washington Post. Konečné rozhodnutí podmínil úplnou zprávou, kterou mu o incidentu podá jeho bezpečnostní tým. Před dnešním odletem ale novinářům řekl, že o schůzce přemýšlel a že si myslí, že je vhodná doba se s Putinem sejít. Krátce poté ale na twitteru oznámil, že bude nejlepší debatu s ruským prezidentem zrušit.

Ukrajinský válečný stavUkrajinský válečný stavautor: Info.cz

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Kreml zrušení schůzky prezidenta Putina s jeho americkým protějškem lituje. Dalšímu setkání v pozdějším termínu se přitom prý nebrání. Zrušení schůzky nejvyšších představitelů USA a Ruska podle Peskova nicméně odsouvá projednání důležitých mezinárodních otázek na neurčito.

Summit 20 nejsilnějších ekonomik světa bude v pátek a v sobotu v argentinské metropoli Buenos Aires. 

U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem v neděli ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Kyjev reagoval vyhlášením válečného stavu v části Ukrajiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud