Rusové budou tvrdě usilovat o vliv na volby do Kongresu a podpoří demokraty, tvrdí Trump | info.cz

Články odjinud

Rusové budou tvrdě usilovat o vliv na volby do Kongresu a podpoří demokraty, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump je velmi znepokojen, že Rusko se bude všemožně snažit o ovlivnění listopadových parlamentních voleb v USA. Napsal to na twitteru. Prezident se obává, že Moskva bude protlačovat demokraty. Ve věci ruských zásahů do americké domácí politiky tak zaujal opět nové stanovisko, rozdílné od některých jeho předchozích tvrzení.

"Jsem velmi znepokojen, že Rusko bude velmi tvrdě bojovat za to, aby mělo vliv na nadcházející volby. Vzhledem ke skutečnosti, že žádný prezident nebyl vůči Rusku tvrdší než já, budou velmi tvrdě protlačovat demokraty. Rozhodně nechtějí Trumpa!" stojí v Trumpově tweetu.

Volby do Sněmovny reprezentantů a do třetiny Senátu jsou naplánovány na listopad. Řada komentátorů je označuje bezmála za referendum o Trumpovi a jeho politice, která Ameriku rozděluje. Demokraté doufají, že se jim ve volbách podaří ovládnout obě parlamentní komory, kde mají dosud většinu republikáni.

Debaty o údajném vlivu Ruska na americké volební procesy ovládají už dlouhé měsíce americkou politiku a zesílily po rusko-americkém summitu z minulého týdne. Prezident na něm de facto podpořil "velmi mocné" argumenty ruského vůdce Vladimira Putina, že Rusko se do amerických prezidentských voleb v roce 2016 nevměšovalo.

Trump tak zpochybnil prakticky jednomyslné tvrzení všech amerických zpravodajských služeb, které Moskvu z pokusům ovlivnit volby obviňují. Kritiku svých odpůrců z řad bývalých pracovníků bezpečnostních služeb odmítl s pohrůžkou, že jim odebere bezpečnostní prověrky.

Přestože šéf Bílého domu minulý týden vysvětloval svou přístupnost ruským argumentům přeřeknutím, demokratičtí, ale i mnozí republikánští kongresmani Trumpa za jeho chování na helsinském summitu ostře kritizovali. V neděli nicméně prezident na twitteru debatu o zasahování Ruska do voleb označil za "velký podvod".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud