Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S Trumpem se mění slovník Američanů. Lež se nově řekne "alternativní fakta"

S Trumpem se mění slovník Američanů. Lež se nově řekne "alternativní fakta"

Donald Trump je v úřadu teprve několik dní, ale už mění americký slovník. Rozlišování mezi pravdou a lží už podle všeho patří minulosti, teď proti sobě stojí pravda a "alternativní fakta". Obrat použila Trumpova poradkyně Kellyanne Conway v nedělním vysílání stanice NBC v reakci na obvinění, že prezidentův mluvčí Sean Spicer lhal o počtu Američanů na páteční inauguraci. 

Rozčílily ho hlavně fotografie, které ukazují prázdné plochy v parku před Kapitolem během pátečního ceremoniálu. „Pronesl jsem projev, rozhlédl jsem se a vypadalo to, že na té ploše je milion, milion a půl lidí,“ tvrdil i jeho nadřízený Trump během víkendové návštěvy sídla CIA.

Prezidentovo tvrzení pak zopakoval i jeho mluvčí Sean Spicer. „Byl to největší počet diváků, který sledoval inauguraci,“ prohlásil v sobotu. A dodal, že snahy snížit nadšení ohledně inaugurace jsou ostudné. Spicerovo tvrzení ihned rozhýbalo sociální sítě, které se bavily nad porovnáním poloprázdného parku s předešlými inauguracemi.

V neděli se pak Trumpova poradkyně Kellyanne Conway objevila v pořadu televizní stanici NBC. Když se jí moderátor několikrát ostře zeptal na nepravdivé tvrzení, odpověděla, že nejde o lež, ale „alternativní fakta“. Američané se teď na Twitteru baví zprávami, že „alternativní fakta“ začnou využívat třeba při vyjednávání bankovní půjčky. Zároveň ale někteří ukazují na podle nich děsivý rozměr celé kauzy, kdy Trump zahájil své prezidentství lží. A jeho administrativa vymlouváním.

Vydaly se na inauguraci davy?

Jaký byl přesný počet lidí sledující páteční ceremoniál není možné určit. Podle některých amerických médií se číslo pohybovalo kolem 250 tisíc. Podle agentury Reuters inauguraci na místě sledovalo očividně méně lidí než Obamovu v roce 2009. Té se podle washingtonských úřadů zúčastnilo na 1,8 milionu osob. Podle deníku Washington Post byl počet lidí, které svezlo tamní metro nižší než během obvyklého pracovního dne, což má ukazovat na to, že se na inauguraci žádné davy nevydaly. V pátek svezla podzemka 570 557 cestujících. V den Obamovy první inaugurace jich bylo 1,1 milionu.

Trump dnes startuje svůj první pracovní týden v roli amerického prezidenta. Čeká ho hlasování zahraničního výboru Senátu o tom, zda se bývalý šéf ropné firmy Exxon Mobile Rex Tillerson stane šéfem americkém diplomacie. Senátoři mají rozhodnout také o nominaci Mikea Pompea do funkce ředitele agentury CIA.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744