Saúdové surově mučí zadržené aktivistky, které bojovaly za právo řídit auto, tvrdí jejich rodiny | info.cz

Články odjinud

Saúdové surově mučí zadržené aktivistky, které bojovaly za právo řídit auto, tvrdí jejich rodiny

Provinila se tím, že chce řídit auto. A ve třiceti letech rozhodovat sama o vlastním osudu. Jejím problémem je, že žije v Saúdské Arábii. Navíc v době, kdy v zemi fakticky vládne korunní princ Mohamed bin Salmán, který nesnese jiný názor. Sedí ve vězení, kde jí dozorci i tehdejší princovi spojenci několik měsíců mučili, sexuálně zneužívali a ponižovali. Navzdory místním sociálním normám. Jmenuje se Ludžajn Haslúlová a už o ní ví celý svět.

„(Loni) patnáctého května jsem dostala od rodičů zprávy, že Ludžajn byla zatčena přímo v jejich rijádském domě, kde tehdy žila. Byla jsem v šoku. Zmatená. Vždyť měl už brzy přestat platit zákon zakazující Saúdkám řízení automobilu,“ píše ve sloupku pro americký list The New York Times Alia Haslúlová. Tedy sestra známé saúdskoarabské aktivistky Ludžajn, která byla už před loňským jarem několikrát zadržena a načas i uvězněna proto, že bojovala za své svobody - kromě jiného právo usednout za volant vlastního vozu...

Když (předloni v červnu) nastoupil k moci korunní princ Mohamed bin Salmán známý i pod zkratkou MBS, saúdským liberálům (a liberálkám) svitla naděje. Mladý lídr ohlásil ekonomické i společenské reformy. A povolil ženám šoférovat. Postupně jeho lidé začali uvolňovat rovněž tzv. poručnický systém, podle kterého má každá poddaná bohaté pouštní monarchie svého mužského dohlížitele, obvykle manžela, či příbuzného. A ten jí také musí oficiálně povolit sňatek, rozvod nebo třeba jen i cestu za příbuznými, či založení účtu.

Svobodomyslné saúdské kruhy ovšem brzy zjistily, že monarchie pod vedením MBS nebude právě zalita sluncem svobody. Naopak. Princovi lidé pozatýkali řadu aktivistů a další nepropustili. Došlo i na ženy, které bojovali proti zákazu řízení. Obviněny byly z podvracení království a některé dokonce ze spolupráce s cizí mocností (rozuměj Katarem, či Íránem), za což jim hrozí absolutní trest.

Důvod? MBS podle všeho nesnese žádnou opozici ani od mocných příbuzných, natož pak od poddaných. „Každý, kdo si v monarchii dovolí poukázat na takřka libovolný problém, je rutinně označen za zrádce,“ píše již zmíněná Alia Haslúlová pro prestižní newyorský deník. V textu, který je zároveň otevřeným dopisem americkému ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi před jeho diplomatickou cestou do Rijádu.

Nedosti na tom. Aktivistky byly a jsou v saúdském vězení sexuálně napadány, surově mučeny i ponižovány, což je ve zřetelném rozporu se zažitými etickými normami Zálivu. Velmi zjednodušeně řečeno: žena se v tradiční beduínské společnosti těší ochraně do té míry, že je nejen (z evropského pohledu) ne zcela svéprávná, ale také fyzicky i psychicky nedotknutelná. Což prý porušil i donedávna jeden z nejbližších spolupracovníků MBS, princův poradce Saúd Kahtání.

Ten už byl propuštěn ze své funkce v souvislosti s brutální vraždou opozičního novináře Džamála Chášakdžího na saúdském konzulátu v tureckém Istanbulu. Ještě předtím ale prý stihl osobně dozorovat mučení saúdských aktivistek a podílel si i na utrpení Ludžajn. Zatčené ženy byly zřejmě drženy na samotce, mučitelé je podrobili elektrickým šokům, bili je přes chodidla i jiné části těla. Aktivistky si prošly i takzvaným simulovaným topením, neboli waterboardingem. Nemluvě o nevhodných dotycích, výhrůžkám vraždou i znásilněním a vůbec všemožném ponížení.

Což potvrzuje i Ludžajnina rodina, která měla možnost ztrápenou dceru spatřit. Pole jejich svědectví se třásla, nebyla schopna koordinovat pohyby, padala na zem a nedokázala ani sedět. Na těle měla modřiny i šrámy. „Nad námi není nikdo, na nás je krátký i Bůh,“ řekl prý ztrápené Ludžajn rouhavě jeden z jejich mučitelů.

Saúd Kahtání byl od počátku muž na špinavou práci a princ, respektive špičky vládnoucí rodiny ho v souvislosti se zavražděným žurnalistou obětovali. Musel odejít, i když souzen zatím podle všeho není. Je tedy otázka, zda mu MBS nyní poskytne fyzickou ochranu.

Pokud ne, lze očekávat, že příbuzní mučených žen nezapomenou. Saúdská Arábie ale tuší, že svolení k takovému postupu dal prchlivý a kritiku nesnášející MBS. Také proto se proti němu i ve vlastní, panovnické rodině zformovala silná opozice. Princ i monarchie jako taková má ovšem stále podporu od amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho administrativy. Geopolitické stejně jako hospodářské cíle u muže Trumpova naturelu zřetelně překlrývají humánní ohledy. Dokonce už i části jeho republikánských spolustraníků ale excesy MBS, či jeho blízkých připadají netolerovatelné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud