Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Saúdská Arábie dovolí ženám řídit auto, těchto 8 věcí je pro ně ale stále tabu

Saúdská Arábie dovolí ženám řídit auto, těchto 8 věcí je pro ně ale stále tabu

Vláda Saúdské Arábie umožní ženám řídit automobil. Podle královského nařízení vznikne speciální rada, která do 30 dnů přijde s odborným posudkem ke změnám v zákoně. První ženy budou moci legálně za volant zhruba v půlce příštího roku. I tak jim ale stále mnoho činností zůstane zapovězených.

Dosavadní zákaz budil nevole hlavně u ženských aktivistek. Ty se nechaly fotografovat při jízdě, za což mnohé skončily ve vězeních nebo musely zaplatit pokutu. Nyní se ale saúdskoarabská vláda snaží vymanit ze závislosti na ropě, uvolňuje otěže a ženám se tak otevírají dosud nepředstavitelné možnosti.

Před dvěma týdny země ohlásila, že ženám povolí pracovat na pozici letových dispečerek. Mohou také studovat vysokou školu, závodit na olympiádě nebo být členkami poradního sboru. V roce 2015 mohly poprvé volit v lokálních volbách nebo do úřadu rovnou kandidovat. Mnoho dalších věcí je ale stále tabu.

Smíšené kolektivy

Ve volbách kandidátky například nesměly oslovovat muže. To je jedna ze zvláštností konzervativní země. Až na výjimky zakazuje smíšené kolektivy. Pokud žena nepracuje v nemocnici, bance nebo nestuduje medicínu, na muže v práci nenarazí. Došlo to dokonce tak daleko, že v roce 2013 úřady nařídily obchodům, které zaměstnávají obě pohlaví, aby pracovníky oddělovaly stěnou.

Nezávislost na mužích

Ženy se bez svolení jejich mužského „opatrovníka“ nesmějí vdávat, rozvádět, cestovat, otevírat bankovní účet, získat práci, žádat o identifikační průkaz či pas nebo jít na plánovanou operaci. To vychází z tzv. „opatrovnického“ práva, které ovlivňuje téměř každý aspekt života. Pokud není opatrovníkem otec, je jím manžel nebo jiný mužský příbuzný. Někdy tak dochází k absurdním situacím, kdy matka nesmí provádět výše zmíněné bez souhlasu svého syna.

Vycházení bez černé róby

Volný hábit má na veřejnosti chránit ženskou skromnost. Saúdskoarabská policie letos v červenci zadržela ženu, která se na sociálních sítích prezentovala videem v minisukni.

Podnikání bez muže

Ženy mohou v Saúdské Arábii podnikat. Když si ale chtějí firmu založit, musí požádat o souhlas nejméně dva muže. Ti svědčí o jejich charakteru. Až na základě svědectví poskytují úřady půjčku nebo licenci.

Péče o děti po rozvodu

Saúdskoarabské ženy nesmí vychovávat po rozvodu chlapce starší sedmi let. Dívky mohou zůstat v péči matky o dva roky déle.

Jíst v restauracích

Zákaz chození do restaurací se vztahuje na ty podniky, které nemají samostatnou a označenou rodinnou část. Tu už dnes zřizuje většina restaurací. Rodinná sekce odděluje rodiny od stolů, u nichž sedí muži. Ženy také musí používat jiný vchod než opačné pohlaví.

Spravedlivé soudy

Svědectví jednoho muže se v Saúdské Arábii rovná tomu, co před soudem prohlásí dvě ženy. Právní postavení žen je v zemi na úrovni nezletilých.

Rovné dědictví

Podle práva šaría, které v Saúdské Arábii platí, dostávají dcery při dědickém řízení jen polovinu toho, co jejich bratři. Kritici ale poukazují na nesprávný výklad islámských zákonů, který někdy odsoudí ženy k chudobě, protože je jejich otec vydědí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744